Vatandaşa önemli uyarı! Bu numaralara dikkat, kanser ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Demirkan, vatandaşları aldıkları ürünlerin plastik kaplarındaki numaralara bakmaları hususunda uyardı.

Vatandaşa önemli uyarı! Bu numaralara dikkat, kanser ediyor
Vatandaşa önemli uyarı! Bu numaralara dikkat, kanser ediyor
GİRİŞ 15.12.2019 12:26 GÜNCELLEME 15.12.2019 12:26
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Bursa Uludağ Üniversitesinde Bursa’nın farklı okullarından gelen yüzlerce öğrenciye plastik kullanımıyla alakalı seminer veren Biyoloji Bölümü Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Demirkan, özellikle 3-6 ve 7 numaralı plastik ürünler konusunda ikazda bulundu. En güvenli plastik ürünlerin 1, 2, 4 ve 5 numaralı plastikler olduğunu ifade eden Demirkan, "Bu hepimizi ilgilendiren bir konu. Evimizde ve her yerde plastik kullanıyoruz. Plastikler ürünlerin numarası var, bunların en zararlısı 3-6 ve 7 numara plastikler. Bunlardan kesinlikle kaçınmamız lazım. Bütün ambalajların alt taraflarında numarası yazar, buna mutlaka dikkat edilmesi lazım. 7 ve üzeri numaralar görürseniz onlardan kesinlikle uzak durun. Bu rakamlardaki plastikler yüksek oranda kimyevi madde içermektedir. Bu numaralarda bulunan Bisfenol A (BPA) maddesi kanser yapmakta, kalp sağlığını bozmakta ve diyabet riskini artırmaktadır. En güvenilir numaralara ise 1, 2, 4 ve 5 numaralardır. Bunların içerisinde de en güvenlisi 5 numaradır. Özellikle halı, damacana ve çocuk oyuncakları yapımında kullanılıyor" dedi.

 

 

"TÜRKİYE’DE PLASTİK ÜRETİMİ 2019 6 AYINDA 725 BİN TON AZALDI"

Dünyada plastik kullanımının son 50 yılda hızlı bir artış gösterdiğinin altını çizen Demirkan, "2018 yılında dünyada 359 milyon ton plastik üretildi. Dünyada en fazla plastik üreten ülke Çin’dir. Türkiye’de 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde 5 milyon 52 bin ton plastik üretilmiş, bu rakam 2019 yılının ilk 6 ayında 4 milyon 777 bin tona gerilemiş durumda. Dünyada 2017 yılına kadar 8 milyar 300 milyon ton plastik üretilmiş, bu rakam 1 milyar filin ağırlığına denk geliyor" şeklinde konuştu.

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
EKONOMİ plastik kap
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Haksizmiyim 9 ay önce Şikayet Et
  Bir turlu anlam veremiyorum bu hususa.madem insan sagligina zararli nicin satisa izin verilir? Uretimine izin verilir?
  Cevapla
 • Kcr 9 ay önce Şikayet Et
  Uyarılması yerine yasaklanması daha iyi olmaz mı ama nerde. Para hırsı insanların gözünü kör etmiş. İnsan sağlığı kimsenin umrunda değil.
  Cevapla
 • konor 9 ay önce Şikayet Et
  onudamı biz düşüneceğiz kardeşim.vatandışını koru o zaman sattırma.
  Cevapla
 • beni_unutma 9 ay önce Şikayet Et
  uyarmak ne demek, sen devletsin cezasını kesip piyasadan toplatacaksın.
  Cevapla
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  yine aynı konu yahu vatandaş hangi bi ürüne bakacak hadi bakacak tamam o yeti ye bilgiye sahip değil bakanlık bu üreticilere bi standtard koyamıyor mu sanki her iş vatandaşın sırtına hani toplumu koruma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle