Stratejik ürünler Türkiye'de üretilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı, stratejik ve üretim açığı olan tarım ürünlerinin yerli imkânlarla karşılanması için 945 havzada 21 ürünü destekleme kapsamına aldı. Ayrıca daha fazla organik üretim için çiftçiler sertifikalı üretime yönlendirilecek.

Stratejik ürünler Türkiye'de üretilecek
Stratejik ürünler Türkiye'de üretilecek
GİRİŞ 15.12.2019 07:11 GÜNCELLEME 15.12.2019 07:11
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Hükûmet, son yıllarda savunma sanayisinde ardı ardına millîleşme adımlarını atarken, tarımda da aynı anlayışı sürdürecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 3’ncü Tarım ve Orman Şûrası’nda “Temel tarım ürünlerinde dışa bağımlı olmak, en az savunma sanayisinde dışa bağımlılık kadar tehlikelidir. Milletimizin gıda güvenliğini garanti altına almak, her ülke gibi Türkiye için de bir millî güvenlik meselesi hâline gelmiştir” uyarısının ardından çalışmalar hızlandırıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı özellikle stratejik ve üretim açığı olan tarım ürünlerinin öncelikle yerli kaynaklardan karşılanması için yeni üretim modellerini devreye sokacak.

GÜVENLİ GIDA İÇİN HAVZA BAZLI DESTEKLEME MODELİ

Gıdanın yerli ve güvenli olması için Havza Bazlı Destekleme Modelini oluşturan bakanlık, 945 havza bazında en uygun yetişen ürünleri belirlerken, 21 ürünü destekleme kapsamına aldı. Bakanlık, diğer ürünlerin de Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamına dâhil edilmesi için önümüzdeki yıllarda geniş çaplı çalışma başlatacak. Desteklenecek ürünler ise şöyle: Buğday, arpa, çavdar, çeltik, mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, yağlık ayçiçeği, pamuk, soya, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, yem bitkileri, soğan ve patates.

HER EVE ORGANİK GIDA

Bakanlık yine, üretiminde insan sağlığına zarar veren madde kullanılmadan, üretiminde tüketimi kadar her aşamada kontrollü ve sertifikalı ürünlerin üretimini artıracak. Bu kapsamda daha fazla çiftçi organik üretime yönlendirilecek. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda başlatılan Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi daha etkin kullanılarak eğitim ve denetim faaliyetleri artırılacak.

HASTALIKLAR ÖNCEDEN BERTARAF EDİLECEK

Yetkilendirilmiş kuruluşlar tarafından yapılan sertifikasyon işlemlerinde özellikle fidan ve fidelerde bitki sağlığı kontrolleri yapılarak, ürün yetiştirilen alanlarda ortaya çıkabilecek hastalıkların önceden bertaraf edilmesi sağlanacak. Hastalık ve zararlı maddelerin yeni alanlara bulaşmasını ve kimyasal ilaç kullanımını azaltıp maddi kayıpların önüne geçmeyi hedefleyen bakanlık, sertifikasyon kuruluşlarının altyapı eksiklerini giderecek. Yeni bitki sağlığı laboratuvarları kurulmasıyla birlikte görevli teknik personel de mesleki bilgi açısından donatılacak.

HAYVANCILIĞA 'MERA' ÇÖZÜMÜ

‘İyi Tarım’ uygulaması kapsamında çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen tarımsal üretimin yapılması, doğal kaynakların korunması ve güvenli gıdanın sağlanabilmesi için üretim yapan üretici sayısı çoğaltılacak. Bakanlık bu hedefe ulaşmak içinse meralar ve yaylalar ıslah edilerek, otlatma kapasitesinin artırılması ve ot kalitesinin iyileştirilmesi çalışmaları yapacak. Böylece hayvancılık sektörünün kaliteli kaba yem ihtiyacı, yurt dışından değil, yerel kaynaklardan karşılanacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • çakar 9 ay önce Şikayet Et
  yaparsa ak parti yapar diğerleri bakar.
  Cevapla
 • gariban 9 ay önce Şikayet Et
  Geçen tam bir doğal ürün ekmeği aldım ve 750 gr. ekmeğe tam 5.99 Cent ödedim. Bunu bir zamanlar yapabileceğim hiç aklımdan geçmemişti. Ama kanser olmak ile olmamak arasındaki seçim, parayı sağlığa yatırmaya cesaret veriyor. Öyleyse Türkiye'dede pahalı ancak sağlıklı maddelere para ödemekten çekinmeyecek insanlar olacaktır. Az yiyelim , şimdikine kıyasla pahalı yiyelim ama sağlıklı yiyelim.
  Cevapla
 • Yorum 9 ay önce Şikayet Et
  Yerli tohum üretin israilden alınan tohumlarla millet kanser oluyor!.Tarımı Çitfçiliği hayvancılığı sevdirin bir zamanlar bu ülke tarım toplumuydu herşey doğaldı insanlar sağlamdı sanayileşmeyle birlikte yitirdik tarım toplumunu..Yeniden dizayn edin.Şehirden köye gidişlere ayrıcalıklar tanıyın toprak verin eksin biçsin üretsin doğal süt tereyağı yoğurt yumurta domates biber vs.vs.kalmadı hepsinde hile var millet kırılıyor hastalıktan!..
  Cevapla
 • metin 9 ay önce Şikayet Et
  Kurak yerde yaş mahsulü yasaklayın . Herkes yaş mahsul ekince yer altı suyu bitiyor. Çocuklarımızın suyunu mısır için harcıyoruz. Konya da 10sene önce 25~30 mt olan kuyular su şu anda 70~80mt ye dayandı. Daha nereye kadar gidecek.
  Cevapla
 • Hamdi 9 ay önce Şikayet Et
  Buradan Hükümetimize sesleniyorum, Allah aşkına, Yurt dışından gelen genetiği değiştirilmiş etlere, sebzelere, meyvelere mani olun, dur deyin. Artı, batılı ve İsrailli haydutlar bize genetiği değiştirilmiş tohumlar sattılar satıyorlar. Böylelikle kendi ektiğimiz meyvelerimiz, sebzelerimiz bizi güçsüz bırakıp hasta ediyor. Bu duruma hemen dur demek lazım.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle