1 Ocak'tan itibaren zorunlu! Uyarı geldi: Kimse hazır değil

TÜRMOB Başkanı Emre Kartaloğlu "1 Ocak'tan itibaren 5 bin lira üzerindeki tüm faturalar için elektronik ortamda düzenleme zorunluluğu getirildi. Ama esnaf ve tüccar buna hazır değil, bu konu sıkıntı yaratabilir" dedi.

1 Ocak'tan itibaren zorunlu! Uyarı geldi: Kimse hazır değil
1 Ocak'tan itibaren zorunlu! Uyarı geldi: Kimse hazır değil
GİRİŞ 14.12.2019 12:41 GÜNCELLEME 14.12.2019 13:32
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, 1 Ocak'tan itibaren 5 bin lira üzerindeki tüm faturaların elektronik ortamda düzenlenmesinin zorunlu olacağını belirterek, "Ama esnaf ve tüccar buna hazır değil, bu konu sıkıntı yaratabilir." dedi.

Kartaloğlu, AA muhabirine son vergi düzenlemelerine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kamuoyunda vergi borçlarına ilişkin yapılandırmaya gidilmesi konusunda beklenti oluştuğunu aktaran Kartaloğlu, TÜRMOB olarak böyle bir yapılandırmaya karşı olduklarını söyledi. Kartaloğlu, iki yılda bir vergi yapılandırılmasına gidilmesinin gündeme geldiğine işaret ederek, "Bu konu, alıştırılmış beklentiye dönüştü. Bu beklenti de bir şekilde karşılanıyor. Bütçe açığını kapatmak için vergi geliri toplama yöntemine dönüştü. Biz kayıt dışılığı körüklemesi nedeniyle bu konuya sıcak bakmıyoruz, her türlü af ve af benzeri düzenlemelere karşıyız." diye konuştu.

1 Ocak'tan itibaren 5 bin TL üzeri yapılan alışverişlerde e-fatura zorunlu olacak

Kartaloğlu, konkordato ilan eden şirketlerin sorununun çözümü için yapılan düzenlemeleri de anımsatarak şu anda konkordato ilanlarının zorlaştığını ve bu müesseseden verim alınamadığını savundu. Bu şirketlerden bağımsız denetim ve makul güvence raporu istenmesinin süreci tıkadığını anlatan Kartaloğlu, konkordato ilan etmek isteyen şirketler için orta yol bulunmasını ve sürecin biraz daha kolaylaştırılmasını istedi. Kartaloğlu, konkordatonun, iflastan önce şirketleri kurtarma müessesi olması nedeniyle önem taşıdığına dikkati çekerek, doğru denetimle bu sürecin yeniden düzenlenebileceğini aktardı.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Emre KartaloğluDevletin, vergi borcunu ödemeyen firmalar için e-haciz yoluyla tahsilata gittiğini ifade eden Kartaloğlu, ancak Maliyeden alacağı olan ve mahsup talebinde bulunan firmaların da e-hacizle karşılaştığını ileri sürdü. Kartaloğlu, alacağı olan firmaları sistemden kontrol eden mekanizma kurulmasını önererek, "E-haciz uygulanan firma banka nezdinde kara listeye giriyor ve kredibilitesi düşüyor." diye konuştu.

Kartaloğlu, kamuda yaşanan e-dönüşümle yılbaşından itibaren ticari ve mali hayattaki birçok belgenin artık elektronik ortamda düzenlenmesi gerekeceğine işaret ederek, "Biz de TÜRMOB olarak bu konuda eğitimler düzenliyoruz. 1 Ocak'tan itibaren 5 bin lira üzerindeki tüm faturalar için elektronik ortamda düzenleme zorunluluğu getirildi. Ama esnaf ve tüccar buna hazır değil, bu konu sıkıntı yaratabilir. Samanpazarı'nda, Çıkrıkçılar Yokuşu'nda bir esnaf 5 bin liranın üzerinde mal satınca fatura istediğinizde 'İnternete bağlanayım, Gelir İdaresinin portalına gireyim' diyemez. Bir nakliyeci ya da kamyoncu da aynı şekilde. Hal Kayıt Sistemi için de 1 Ocak'tan itibaren tüm belgeler elektronik olarak düzenlenmek zorunda. Burada müstahsil makbuzu için sıkıntı çıkabilir. Çiftçiden ürün alırken, bu makbuzun elektronik ortamda düzenlenmesi gerekiyor. Tarlada, bağda, bahçede ürün alırken, elektronik belge isteniyor. Bunlar ciddi sorun olacak." ifadesini kullandı.

ERTELENSİN ÖNERİSİ

Kartaloğlu, 5 bin liralık rakamın 50 bin liraya çıkarılması ya da düzenlemenin ertelenmesi önerisinde bulundu.


Turizm sektöründe konaklama vergisi getirildiğine dikkati çeken Kartaloğlu, "Bu vergi 2020 için yüzde 1, sonrasında ise yüzde 2 olarak uygulanacak. Sektöre zaten yüzde 8 KDV uygulanıyor, vergi sisteminin sadeliği açısından KDV yükseltilerek bu yapılabilirdi." dedi.

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 47
 • Nazım 9 ay önce Şikayet Et
  Bu sistemin yerli yerinde milli olması gereklilik arz etmeli.Düşünsenize siber bir saldırıda sistemin çöktüğünü her şey biter tüm firmalar İçin. Kademeli olarak 2022 yılında hayata geçmeli. Örnek İstanbul İstoç ta 7500 iş yeri var 6500 firma bu işe hazır değildir kanımca.5000 TL 50.000 TL ye çıkarsa kademeli olarak geçiş hızlı olur.
  Cevapla
 • Şefik 9 ay önce Şikayet Et
  Kagıt tasarufu içinde 5 bin tl az 15 20 bin tl en az olsun küçük esnaf kolamak gerekiyo
  Cevapla
 • esnaf 9 ay önce Şikayet Et
  esnaf ne kazandı ne isteniyor
  Cevapla
 • Halil 9 ay önce Şikayet Et
  CHP zihniyeti bir odanın başkanı tonlarca huzur hakkı aldınız şeffaf olacaksan hesabını ver önce sonra yok affa karşı,turizm payına karşı ,e arşive karşı olacaksınız. Nisbi aidat ,maktu aidat haksız yere aldınız yıllarca ama mahkeme iptal etti aldıklarınızı geri verin önce
  Cevapla
 • Asım 9 ay önce Şikayet Et
  Milli kasa sistemi, Milli printer , Milli Bilgisayar, vs. vs. Hepsi yapılmalı. Kendi iş ortamımıza uygun.
  Cevapla
 • melik 9 ay önce Şikayet Et
  Bunları yapabilmek için önce Milli transistör ,işlemci ,yazılım yazma dili falan yapılmalı ,yoksa boş laftan ibaret olur.siyonist şirketlerin alt yapısını ve parçalarını kullan adına milli de.Tabi önce zihinler de milli olmalı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle