ABD'nin silah kararına KKTC'den tepki: Büyük kaygı duyuyoruz!

ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasına Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden tepki geldi. Ambargonun kaldırılmasının büyük bir hata olduğu dile getiren KKTC Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, bu kararın tırmanan gerginliğe destek vermek anlamına geldiğini belirtirken, Rum liderliğinin barışını tehdit eden tavırlarına rağmen sırtının sıvazlanıyor olmasından büyük kaygı duyulduğu ifade edildi.

ABD'nin silah kararına KKTC'den tepki: Büyük kaygı duyuyoruz!
ABD'nin silah kararına KKTC'den tepki: Büyük kaygı duyuyoruz!
GİRİŞ 14.12.2019 10:01 GÜNCELLEME 14.12.2019 10:03
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) uyguladığı silah ambargosunu kaldırmasının büyük bir hata olduğu değerlendirmesinde bulundu.

 

 

KARAR BARIŞI TEHLİKEYE ATACAK NİTELİKTE

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD'nin, Kıbrıs meselesine çözüm bulma müzakerelerinin olumsuz etkilenmemesinin de aralarında bulunduğu gerekçelerle 1987'den bu yana GKRY uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararının, Kıbrıs ve genel anlamda Doğu Akdeniz'de barış ve istikrarı tehlikeye atacak nitelikte olduğu kaydedildi.

 

 

GERGİNLİĞE DESTEK VERİR

Açıklamada, "Kuşkusuzdur ki bu karar, son zamanlarda GKRY'nin adamızda ve bölgemizde gerginliği sürekli tırmandıran, Kıbrıs Türklerini ve özellikle denizdeki haklarını yok sayan tavırlarına destek vermek anlamı taşımaktadır." ifadesine yer verildi

BÜYÜK KAYGI DUYUYORUZ

GKRY'nin neden durmaksızın silahlanma çabası içerisinde olduğunun sebebinin belli olduğunun altı çizilen açıklamada, "Rum liderliğinin bölge barışını tehdit eden bu tavırlarına rağmen sırtının sıvazlanıyor olmasından büyük kaygı duymaktayız." ifadesi kaydedildi.

"BÖYLE BİR SONUÇ, İKİ HALK ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN DAHA DA GERİLMESİNE YOL AÇACAKTIR"

Açıklamada, ABD'nin GKRY'ye uygulamakta olduğu silah ambargosunun, ABD Kongresi'nin 2020 mali yılı "Ulusal Savunma Yetki Yasası" çerçevesinde, Rum tarafının kara para aklama denetimleri konusunda ABD ile çalışması ve Rus askeri gemilerinin Güney Kıbrıs limanlarından ikmal da dahil yararlanmasına kısıtlama getirmesi gibi belirli şartlara bağlı olarak kaldırılmasına ilişkin kararın Temsilciler Meclisi'nden geçtiği ve Senato'nun onayına sevk edildiği belirtildi.

Bu kararın Senato'da, ardından da ABD Başkanı tarafından onaylanmasını müteakip yürürlüğe girmesi durumunda, sadece ABD’nin Kıbrıs’ta müzakerelere dayalı bir çözüme dair samimiyetsizliğini ortaya çıkarmış olmayacağının vurgulandığı açıklamada, ayrıca, ABD başta olmak üzere tüm uluslararası toplum tarafından "kabul edilemez" olarak nitelendirilen statükoya ve bölgedeki istikrarsızlığa destek vermiş olunacağının altı çizildi.

Açıklama, şöyle devam etti:

"ABD bu kararla, Kıbrıs Rum liderliğinin halihazırda Güney Kıbrıs'ı her an patlamaya hazır bir 'silah deposuna' çevirme çabalarına da somut bir şekilde katkıda bulunmuş olacaktır. Böyle bir sonuç, hiç kuşkusuz ki müzakerelere dayalı bir çözüme ulaşılması yönünde uzlaşmaz tavır sergileyen, Ada ve bölgedeki tansiyonu artırıcı faaliyetlerini fütursuzca sürdüren ve Kıbrıs Türk halkı üzerinde uyguladığı insanlık dışı izolasyonu giderek artıran GKRY liderliğinin bu düşmanca tavırlarının katlanarak artırmasına, iki halk arasındaki ilişkilerin daha da gerilmesine yol açacaktır."

ABD BÜTÇE TASARISI

ABD'nin "2020 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası" olarak bilinen savunma bütçe tasarısı, Kongrenin iki kanadının üzerinde uzlaştığı şekliyle Temsilciler Meclisinde kabul edildi.

Tasarıya göre, ABD Başkanı, Rum yönetiminin "para aklama denetimleri konusunda ABD ile çalıştığını" ve "Rus askeri gemilerinin adaya bakım ve yakıt ikmali için demirlememesi için gerekli adımları attığını" Kongre'nin ilgili komitelerine teyit etmediği sürece ambargolar kaldırılmayacak.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  Bunda ne var o zaman bizde Anavatan dan silah alıp silahlanacagiz yapmamız gerekeni yapacağız desenize
  Cevapla
 • Yavuz 9 ay önce Şikayet Et
  Yapılacak şey ABD ile parasal ilişkileri sıfıra çekerek ticari münasebeti en minimize hale getirerek bu olaylardan etkilenmeyiz. İncirlikten ABD çıkarılmalıdır.
  Cevapla
 • vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Yavuz kardeş, sen memursun herhalde. Ya memur olmayıpta, özel sektörde çalışanlar ne olacak? Bi bitin artık, Allah aşkına..
  Cevapla
 • Hasanbb 9 ay önce Şikayet Et
  Sen gerçek misin ya. Ağzı olan konuşuyor bravo. Bu dediğini yaparlarsa 2001 krizinden daha büyük buhran yaşarız. Geçen sene Ağustosu hatırlayın. 2 haftada ülke mahvoldu. Bunun alenen yapılması net söylüyorum bizi bitirir. Çünkü ekonomimiz ithalata dayalı, çalıştıpın firmalar ise batılı markalar. Yani sakin olmalı ve kavga etmeden galip gelmeliyiz.
  Cevapla
 • erll 9 ay önce Şikayet Et
  Bunca yıl amborgo devam ederken neden şimdi kaldırdılar? dış işleri bakanı usta bir dış siyaset izlemeli. hadi bana amborgo uygula, hadi yaptırım uygula, hadi doları yükselt, hadi benimle uğraş diye açık etmemeli. onlar islam düşmanları. şeytanın insanda, ülkede vücut bulmuş hali bu abd ve batı, rusya ve abd arasında müthiş bir denge kurup, iki şeytanıda milletimiz menfaatine çalıştırmalı. bu yaptırımlar pkk, fetö, rum, ermeni, fransız ve arapları sevindiriyor. karışılığında birşey yapabiliyor muyuz? dış diplomaside ustaca hareket edilmeli
  Cevapla