Kredi kartı sahipleri dikkat! Yıl sonunda başlıyor

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, "Noterliklerde kredi kartı ödeme uygulamasına büyük ihtimalle önümüzdeki yılbaşı itibarıyla geçme imkanına kavuşacağız." dedi.

Kredi kartı sahipleri dikkat! Yıl sonunda başlıyor
Kredi kartı sahipleri dikkat! Yıl sonunda başlıyor
GİRİŞ 13.12.2019 13:59 GÜNCELLEME 13.12.2019 17:38

Cin, Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen "Anadolu  Sohbetleri" programında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
 
Türkiye'de 2 bin 60 noterlik ve fiilen çalışan yaklaşık bin 700 noter  bulunduğunu belirten Cin, böylece vatandaşların oturdukları yerlerde bu hizmetten  faydalanabildiğini söyledi.
Cin, Adalet Bakanlığı ile yapılan çalışmaların ardından nöbetçi  noterlik uygulamasının 6 Nisan'da başladığını hatırlatarak, "Büyük merkezlerde  cumartesi ve pazar günleri noter odalarının yaptığı düzenlemeye göre bir ya da  daha fazla noterlik nöbetçi olarak hizmet veriyor. Bu çerçevede, İstanbul'da 9,  Ankara'da 4, diğer büyük illerimizde 2, diğerlerinde de 1 noterlik hizmet  vermektedir." dedi.
 
Böylece hafta içinde noterlik işlemini yapma imkanı olmayanların hafta  sonunda bu hizmetten faydalandığına işaret eden Cin, "Nöbetçi noterliklerimizde  bugüne kadar yaklaşık 500 bin işlem gerçekleştirildi. Bunun da büyük bölümünü  ikinci el araç satışları ve tescil işlemleri oluşturdu." bilgisini paylaştı.
 
Cin, gayrimenkuller ile ilgili akitli işlemlerin noterliklerde  yapılması için çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, "Bakanlığımızın da bu  konuda olumlu bir yaklaşımı var. Geçen günlerde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü  ile bu konuda bir toplantı yaptık. Gelecekte tescil hariç akitli işlemlerin belki  kademeli olarak da olsa noterliklerde gerçekleştirilmesi mümkün olabilecek." diye  konuştu.
 
Noterliklerde kredi kartı kullanımı
 
Vatandaşların noterliklerde kredi kartı kullanılmasına yönelik  talepleri olduğunu hatırlatan Cin, "Noterliklerde kredi kartıyla ödeme  uygulamasına büyük ihtimalle önümüzdeki yılbaşı itibarıyla geçme imkanına  kavuşacağız." dedi.
 
Cin, sahteciliğin önlenmesi için de çalışmalar yapıldığını belirterek,  şunları kaydetti:
 
"Bu çalışmalardan biri, para transferinin güvenli şekilde elektronik  ortamda sağlanması. Böylece, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)  denetimindeki firmalar, satış bedelini bloke edecek. Bloke edilen paraya alıcı ve  satıcı müdahale edemeyecek. Noterde işlem tamamlandıktan sonra para ilgilinin  hesabına aktarılacak. Böylece, sahtecilik ve dolandırıcılıkların önüne geçilecek.  Bu uygulamaya da büyük ihtimalle yılbaşı itibarıyla geçeceğiz."
 
Cin, noterliklerde parmak izi ile kimlik doğrulama sisteminin  kullanılması için çalışmaların da sürdüğünü bildirdi.
 
 "129 yeni noterlik kurulacak"
 
Adalet Bakanlığının iki yılda bir yaptığı değerlendirmeler  çerçevesinde, yeni noterliklerin kurulup kurulmayacağına karar verildiğini  söyleyen Cin, "Bakanlığımız, 129 yeni noterlik kurulmasına karar verdi. Bakanlık,  bunu noterlik işlem sayılarındaki artışa göre belirliyor." dedi.
 
Cin, noterlik işlemlerinin daha kolay, ucuz ve hızlı yapılmasının  devlet için önem taşıdığını ifade ederek, şunları kaydetti:
 
"Başta değerli kağıt bedeli olmak üzere, harç damga konusunda  devletimizin iyileştirici çalışmalar yapmasını bekliyoruz. Bunun devletin  yararına olacağını düşünüyoruz. Çünkü noterlerin anlaşmazlıkları önleme gibi bir  işlevi var. Yani noterden geçen her evrak bir nevi adliyeden eksilen bir evrak  niteliğinde oluyor. Bu nedenle devletin yapacağı iyileştirmeler, devlete katkı  olarak dönecektir."

 

 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ