Milli savaş uçağında önemli gelişme! Canlı yayında ilan edildi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin İngiltere ortaklığında yaptığı savaş uçağını (TF-X) inşa etme projesini hızlandırma kararı aldıklarını söyledi. ABD'nin F-35'leri vermemesini de değerlendiren Çavuşoğlu, TF-X projesinin hızlandırılması dışında, Rus veya diğer ülkelerin savaş jetlerinin alternatifler arasında olduğunu dile getirdi.

Milli savaş uçağında önemli gelişme! Canlı yayında ilan edildi
Milli savaş uçağında önemli gelişme! Canlı yayında ilan edildi
GİRİŞ 12.12.2019 06:27 GÜNCELLEME 13.12.2019 09:13
Bu Habere 62 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündemdeki konulara ilişkin katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Türkiye'nin F-35 almaması halinde nasıl bir yol izleyeceğini açıkladı.

 

Türkiye'ye yaptırım uygulamasını talep eden Kongre'deki olumsuz havanın farkında olduklarını belirten Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Trump'ın önerisiyle bazı Cumhuriyetçi senatörlerle görüştüğünü belirti. Her düzeyde çalışmaların devam ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Biz F-35'in Ortağıyız. Bugüne kadar 1.4 milyar dolar ödeme yaptık, Türkiye'nin ödeyeceği toplamda 2.2 milyar doları aşan bir rakam var" dedi.

F-35 ile S-400 arasında herhangi bir bağlantı olmadığını belirten Çavuşoğlu, ikisini bir araya getirmenin siyaseten de hukuken de doğru olmadığını belirtti.

 

Türkiye'nin baskı altında tutmaya çalışıldığını belirten Çavuşoğlu, ABD'nin tüm önerilere "hayır" dediğini ifade etti.

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son Washington ziyaretindeki görüşmelerinde, Türkiye'nin egemenlik haklarına müdahale etmelerine izin vermeyeceğini net bir şekilde söyledi.

Çavuşoğlu, S-400'ün bir saldırı sistemi değil, savunma sistemi olduğunu belirtti.

"MİLLİ SAVAŞ UÇAĞINDA ÇALIŞMALAR YOĞUNLAŞACAK"

Programda Çavuşoğlu'na Türkiye-ABD ilişkilerinde "F-35'ler konusunda olumsuz bir tablo olur da bize bunları satmayı, vermeyi reddederlerse o takdirde Türkiye'nin elindeki koz ne olabilir?" sorusu soruldu. Türkiye'nin İngiltere ortaklığında geliştireceği TF-X (Milli Muharip Uçak) projesinde çalışmaların yoğunlaşacağını belirten Çavuşoğlu, son görüşmelerde iki ülkenin bu konuda teyitleştiğini ifade etti.

Milli muharip uçağın birebir modeli ilk defa Paris Air Show'da sergilenmişti...

Türkiye'nin hava savunma sistemine olduğu gibi, savaş uçaklarını yenilemeye de ihtiyacı olduğunu dile getiren Çavuşoğlu şöyle konuştu: "En kötü senaryoyu konuşuyoruz, F-35'i alamazsak bu sefer alternatiflere bakmak durumundayız.Tıpkı Patriot ve diğer sistemleri müttefiklerimizden uzun süre çaba sarf etmemize rağmen alamadığımız için diğer arayışlara girdiğimiz gibi. O arayışlar neticesinde de teknoloji ve fiyat bakımından orta ve uzun vadede teknoloji transferi dahil, tüm açılardan en uygun teklif Rusya'dan geldiği için S-400 aldık"

"RUS PAZARI OLABİLİR, DİĞER ALTERNATİFLER OLABİLİR"

"F35'lerin alternatifinin yine Rus pazarı olup olmayacağı" yönündeki soruya ise Çavuşoğlu, "Rus pazarı olabilir, diğer alternatifler olabilir" cevabını verdi.

İNGİLTERE İLE ORTAKLIK

Türkiye ve İngiltere, Türk savaş uçaklarının geliştirilmesi için 2017 yılında 100 milyon poundluk (133 milyon dolarlık) bir anlaşma imzaladı ve Türk Kale Grubu da projede çalışmak için Rolls-Royce ile bir girişim başlattığını duyurdu. Mart ayında Rolls-Royce yaptığı açıklamada projeye katılmalarının öncelik arz etmediğini söyledi. İngiliz savunma devi BAE systems, TFX adı verilen jet üzerinde çalışmak üzere Türk Havacılık ve Uzay sanayi TAI/TUSAŞ ile ortaklık kararı almıştı. Bu proje devam ederken Türkiye İngiltere'nin "geleceğin uçağı" olarak nitelendirdiği Tempest (Fırtına) ile de ilgilendiğini İngiliz makamlarıyla paylaştı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 62
 • biri 9 ay önce Şikayet Et
  Osmanlı Devletine, parasını ödediği halde iki adet savaş gemisini vermeyen ingilterenin nesine güvenip iş yapacaksın! Bu topraklarda üretim yapılacaksa olsun yoksa hem dünyanın parasını ver hem de malımıza çöksünler, yöneticilerin şuurlu ve uyanık olması lazım. Tarih tekerrür etti yüz yıl sonra ABD de parasını verdiğimiz halde bitmiş uçaklarımızı vermedi.
  Cevapla
 • Alpaslan 9 ay önce Şikayet Et
  Merak etmeyin Turkiye vermezlerse kendisi gelistirir ve kendisi uretir yeter ki bilim adamlarimiza ve muhendislerimize sahip cikalim
  Cevapla
 • Cengaver 9 ay önce Şikayet Et
  Geç olsun bizim olsun yerli olsun
  Cevapla
 • Riza 9 ay önce Şikayet Et
  Koreninyapmaya calistigi kfx de tfx in aynisi neden koreyle birlikte buna endenozya malezya Pakistan azerbeycan ekleyebiliriz
  Cevapla
 • Son Osmanlı 9 ay önce Şikayet Et
  Su altından giden helikobter ve yeri kazıp yer altında giden tank purojeleri 2023 2053 ve 2071i bekliyor Amarikan Turpu boşuna geri basmadı o
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle