Dünyada bir ilk gerçekleşti! Deneme uçuşu yapıldı

Kanadalı Harbour Air'e ait DHC-2 Beaver deniz uçağı Vancouver yakınlarındaki Fraser nehrinden yaptığı kalkışla test uçuşunu başarıyla tamamladı. Şirketten yapılan açıklamada bunun tamamen elektrikli bir ticari uçakla gerçekleştirilen ilk deneyim olduğu ifade edildi. Pratt & Whitney P-985 Wasp Junior pistonlu motor yerine Magnix yapımı magni500 elektrikli motor kullanılan uçak için sertifikasyon süreci başlayacak

Dünyada bir ilk gerçekleşti! Deneme uçuşu yapıldı
Dünyada bir ilk gerçekleşti! Deneme uçuşu yapıldı
GİRİŞ 11.12.2019 11:50 GÜNCELLEME 11.12.2019 11:59
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Kanada'da dünyanın tamamen elektrikli ilk ticari uçağıyla deneme uçuşu yapıldı.

 

 

Harbour Air'den yapılan açıklamada, uçak motoru üreten MagniX şirketi ile deniz uçakları işleten Harbour Air ortaklığında Vancouver kentinde, motoru tamamen elektrikten güç alan 6 yolcu kapasiteli ticari deniz uçağının deneme uçuşunun başarıyla gerçekleştirildiği aktarıldı.

Dünyanın ilk elektrikli ticari uçağı

 

 

DHC-2 Beaver deniz uçağı Vancouver yakınlarındaki Fraser nehrinden yaptığı kalkışla test uçuşunu başarıyla tamamladı. Pratt & Whitney P-985 Wasp Junior pistonlu motor yerine Magnix yapımı magni500 elektrikli motor kullanılan uçak için sertifikasyon süreci başlayacak.

Uçuşu yapan DHC-2 Beaver adlı uçağın 750 beygir gücünde bir elektrikli motor taşıdığı kaydedilen açıklamada, "Bu tarihi uçuş, havacılıkta üçüncü bir devrin, elektrik devrinin başlangıcını simgeliyor." ifadesine yer verildi.

Açıklamada, deneme uçuşunun dünyanın ilk elektrikli uçak filosunu kurmanın ilk adımı olduğu vurgulandı.

Harbour Air, 2022'ye kadar tüm filosunu elektrikli uçaklardan oluşturmayı hedefliyor.

Havacılık sektörü, sera gazı salımlarını azaltma amacıyla elektrikli motorlara yöneliyor. Ancak, uzun mesafeler kat edebilecek elektrikli uçaklar üretilmesi sektörün önündeki en büyük zorluklardan bir olarak görülüyor.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Hakkı 7 ay önce Şikayet Et
  You tube ta Denizlide bir mucidin hiçbir yakıt kullanmadan manyetik motorla elektrik reten cihaz icad ettiği ve 20000 adet ihracat yaptığı bildiriliyor.Pamukkale Tv nin çektiği görüntülerde cihaz çalışırken cihazın ürettiği enerji ile TV ve diğer elektrikli cihazların çalıştığı görülüyor.Biz kendi değerlerimize sahiip çıkalım,Avrupa bizi takip eder,yoksa biz geri kalmaya mahkum oluruz.
  Cevapla
 • petrol bitti 8 ay önce Şikayet Et
  petrol bitti. artık elektrik var.
  Cevapla
 • Tarih 7 ay önce Şikayet Et
  Ben 35 yıl önce ilkokula giderkende petrol bitecek deniyordu 40 yıl sonra...haala bitmedi ve süre uzadı..şimdi 60 yıl deniyor..o zaman gelince yine bir 60 yıl diyecekler...fiyat sabit olsun diye pazarlama taktigi ve insanları kandiriyorlar !
  Cevapla
 • dddd 7 ay önce Şikayet Et
  Petrol bitti denir, 40 - 50 sene kullanılır. Öyle hemen bitmez.
  Cevapla
 • Ayhan 8 ay önce Şikayet Et
  Petrol hic bitmez. Ha doga artik vermezse tabiki...
  Cevapla