Kritik gün yarın! Faiz indirimi bekleniyor

Yılın son faiz toplantısı yarın (perşembe) yapılacak. Piyasada Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında indirim olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Kritik gün yarın! Faiz indirimi bekleniyor
Kritik gün yarın! Faiz indirimi bekleniyor
GİRİŞ 11.12.2019 10:14 GÜNCELLEME 11.12.2019 10:18
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Toplantıda politika faizinde kesin indirim olacağı, 150-200 baz puan arasında bir indirim olabileceği tahmin ediliyor.

Yılın bitmesiyle gelecek yıl artık PPK toplantıları da aylık bazda yapılmaya başlanacak. Bu ayın başında açıklanan kasım ayı enflasyonu piyasa beklentisinin altında yüzde 0.38 oldu. Böylece yıllık enflasyon da yüzde 10.56 olarak gerçekleşti.

Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) enflasyonun yılı yüzde 12 ile tamamlayacağı öngörülmüştü. Kasım ayı enflasyonun ardından yıllık enflasyonun yüzde 12’lik hedefin altında gerçekleşeceğine ilişkin tahminler yapılmaya başlandı. 

200 BAZ PUAN OLUR MU?
 
Piyasa beklentisi yarın yapılacak toplantıda 150 baz puanlık bir indirim olacağı yönünde. Enflasyondaki gelişme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri ve kredi büyümesine ilişkin atılan adımlar nedeniyle 200 baz puanlık indirimin de piyasa tarafından satın alındığı, süpriz olmayacağı dile getiriliyor. Politika faizi şu anda yüzde 14. Eğer 150 baz puanlık indirim olursa politika faizi yüzde 12.50’ye gerileyecek. Eğer 200 baz puan olursa da politika faizi yüzde 12 olacak.
 

 

 

ETİKETLER
faiz indirimi
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • kızıl elma 1 yıl önce Şikayet Et
  12 ye indir
  Cevapla
 • Analiz 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa ve abd merkez bankalari indirim yapmadı özelikle abd merkez bankası Fed bu ay bir faiz indirimi ongormuyor buda dolarin tekrardan ateşini yuksektebilir helede bizim Merkez bankasının yüksek faiz indirimi yaparsa doların ateşi birden yükselebilir deyeceksiniz geçen aylarda yüksek indirdi dolar yerinde saydi geçen idirimlerde 1 bütün merkez bankaları faiz indirmişti dolar reaksiyon vermemişti 2 geçen aylarda faiz indirilirken Merkez bankasının elinde belli oranda marjlar vardi bu ay böyle bir marj yok onun için dikkat edilmeden yapılan ciddî oranda indirim bu sefer ters tepebilir
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  % 90 ihtimal 200 baz puanlık bir indirim olacak.
  Cevapla
 • kanka44 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu indirim den bizler ne bekleyelim konut kredisi kullandık sir indirim dana olacakmı. yeniden yapılandırabilecezmi.
  Cevapla