ABD'den 'Türk vişnesi' kararı: İflasın eşiğine geldiler

ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin 2018 yılında Amerika'ya piyasa değerinin yüzde 541 ila yüzde 648 altında 1,2 milyon dolarlık kuru vişne ihracatı yapıldığını açıkladı.

GİRİŞ 10.12.2019 10:01 GÜNCELLEME 10.12.2019 11:49
Bu Habere 48 Yorum Yapılmış

ABD Ticaret Bakanlığı, cuma günü karara bağladığı soruşturmayı, sektördeki çeşitli Amerikalı firmalardan oluşan komitenin sunduğu şikayet dilekçesi doğrultusunda başlatmıştı.
 
Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, bakanlıktan yapılan karar açıklamasında, Türkiye’nin 2018 yılında Amerika’ya piyasa değerinin yüzde 541 ila yüzde 648 altında 1,2 milyon dolarlık kuru vişne ihracatı yaptığı kaydedildi.

 


 
Türkiye’nin vişne kurusu ihracatında adil rekabet ve makul piyasa değerleriyle ilgili kuralları ihlal ettiğine ilişkin soruşturma, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Trump yönetiminin göreve geldiği 2017 yılının başından bu yana yürüttüğü 187 benzer soruşturmadan bir tanesi. Bakanlığın açıklamasında, sözkonusu soruşturmaların Amerikalı üreticilerin ve çalışanların yurtdışından ithal edilen hizmet ve ürünlere karşı rekabet gücünü koruma amacıyla başlatıldığına ve Trump yönetiminin konuya yönelik hassasiyetine de vurgu yapılıyor.
 
Bakanlığın kararı, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından 2020 yılı Ocak ayında değerlendirmeye alınacak ve Komisyon’un nihai kararının da Türkiye aleyhine olması halinde ilgili gümrük vergileri devreye girecek. ITC’nin aksi yönde karar alması durumundaysa soruşturma iptal edilecek ve herhangi bir yaptırım olmayacak.
 
İFLASIN EŞİĞİNE GELDİLER
 
Kiraz ve vişnenin en fazla üretildiği Michigan eyaleti başta olmak üzere Amerika’nın çeşitli bölgelerinde çiftçiler bu yıl, Türkiye’den gelen kuru vişnenin fiyatının çok ucuz olması nedeniyle iflasın eşiğine geldiklerini ileri sürüyor.
 

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 48
 • mmed 8 ay önce Şikayet Et
  Aşağıdaki yorumlara bakıyorum da gerçekten bu toplumun eğitim almışları dahi basit bir haber metnini anlamaktan uzak % 500 altında ifadelerini anlayamıyor. Dilipak ın Gençliğim Eyvay yasızındaki gerçekleri doğruluyor. Milletim Eyvah ! Milletim Eyvah!
  Cevapla
 • mmed 8 ay önce Şikayet Et
  Abd deki piyasa değeri dikkate alınıp yüksek kar yapılmalı %541 ne demek. Tüm dünya nın emeğini para değeri ile sömürüyor alçaklar. USD nin saltanatı bitsin anarşi den başını kaldıramaz dünyaya ilişemez bunlar.
  Cevapla
 • Asım 8 ay önce Şikayet Et
  Gawura en iyisi diye iyi mal göremez olduk. Amasya elmasını hep küçük, yamuk, kurtlu we çürük olarak görürdüm , öyle oluyor diye bilirdim, Meğerse iyilerin Hepsi gawura gidiyormuş. Elektroniğin bozukları da bize geliyor.
  Cevapla
 • Suad 8 ay önce Şikayet Et
  Biz de sezonunda vişneyi zor buluyoruz. ne güzel.
  Cevapla
 • zafer gülten 8 ay önce Şikayet Et
  ne diyelim,biz kuru vişneyi zor buluyoruz.zararına Amerika ya gidiyor,bizde poşet satılan boyalı tozları vişne şurubu niyetine içiyoruz.böyle birşey anca bizde olur zaten.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle