Volkswagen'den Türkiye açıklaması: Geri sayım başladı

Alman devi Volkswagen'in üst düzey yetkilileri, şirket için Türkiye'nin doğru tercih olduğunu açıkladı. Resmi açıklamanın ise yıl bitmeden geleceği kaydedildi. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ise dün yaptığı açıklamada Volkswagen kararı ile ilgili "Bekleme sürecine girmişti ancak lehimize sonuçlanacak." açıklamasında bulundu. Öte yandan Volkswagen'in yeni Golf modelinin dizel versiyonu Türkiye'ye gelmeyecek. 2020 Golf Türkiye'de hibrit versiyonu ile satışa sunulacak.

GİRİŞ 10.12.2019 10:11 GÜNCELLEME 10.12.2019 10:11
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Avrupa'daki tesislerinde elektrikli modellerinin üretimine başlayan VW, bu tesislerde üretimine devam eden içten yanmalı motora sahip otomobilleri için yeni bir fabrika açacağını duyurmuştu.


 
Bu kapsamda, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye'yi yaklaşık 1 yıldır radarına alan ve üç ülkeyi yakından inceleyen Alman üretici, Ekim ayında Manisa'da kurduğu 1 milyar liralık şirket ile tercihini Türkiye'den yana kullanmıştı.
 
Fakat, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde devreye aldığı Barış Pınarı Harekatı sonrası, Alman şirket Manisa yatırımının resmi açıklamasını ertelediğini duyurmuştu.
 
Açıklamanın ertelenmesi ise, Romanya, Bulgaristan ve Sırbistan gibi Balkan ülkelerini harekete geçirmiş ve bu ülkelerin VW yatırımını kendi ülkelerine çekmek için Alman şirkete çeşitli teşvik paketleri sunmasına neden olmuştu.
 
Gelinen noktada, VW'nin yıllık 300 bin adet kapasiteye sahip, yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak ve toplam 1.4 milyar dolara mal olacak yeni yatırımı için henüz bir resmi açıklama yapılmış değil. 
 
RESMİ AÇIKLAMA YIL SONUNDA
 
Habertürk'te yer alan habere göre, konu hakkında soruları cevaplayan VW yetkilileri, Türkiye'nin VW için doğru adres olduğunu vurguladı.
 
Türkiye'nin sahip olduğu mühendislik birikimi, otomotiv üretim tecrübesi ve yan sanayisinin üst düzey kalitesi gibi parametrelerinin, VW'nin yeni fabrikası için hayati önem taşıdığını kaydeden Alman yetkililer, şirketin Wolfsburg'daki genel merkezinin koridorlarında bu konunun yüksek sesle konuşulduğunu, fakat ortada henüz netlik kazanan bir durum olmadığını aktardı.
 
Tüm bunlar alt alta konulduğunda ise, şirketin yeni tesisinin Türkiye'de açılmasının haklı bir beklenti olduğunu söyleyen VW yöneticileri, yeni fabrika hakkındaki resmi açıklamanın yıl bitmeden yapılacağı bilgisini paylaştı.
 
VW'nin üst düzey yetkililerinin aktardıkları, büyük bir sürpriz olmaz ise şirketin Manisa yatırımının gerçekleşeceği yönünde.
 
Alman üreticinin Zwickau ve Emden fabrikalarında elektrikli model üretimine başlandığı göz önüne alındığında da, VW'nin başta Passat olmak üzere, bugüne kadar bu tesislerde üretilen içten yanmalı motora sahip modellerini başka bir tesiste üretmek için daha fazla bekleme lüksünün bulunmadığı ve yeni tesisi hakkındaki nihai kararını bir an önce vermek zorunda kaldığı ortaya çıkıyor. 
 
VW'nin yeni tesisi hakkında yapacağı açıklama eli kulağındayken, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun (TOGG) geliştirdiği yerli otomobilin de yıl bitmeden yüzünü göstermesi bekleniyor.
 
Gelişmeler, 2019'un son günlerinde otomotiv gündeminin hareketli geçeceğine işaret ediyor.

 


CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN  VOLKSWAGEN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ermut Volkswagen'in Türkiye'de açacağı fabrikaya ilişkin konuştu. Arda Ermut, "Manisa'da bir şirket kuruldu. Bu ve buna benzer yatırımların süreceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki sene başka yatırımlar da anons edeceğiz. Bekleme sürecine girmişti ancak lehimize sonuçlanacak." dedi.

2020 Volkswagen Golf Türkiye hibrit versiyonu ile satılacak

YENİ GOLF DİZEL TÜRKİYE'YE GELMİYOR

Volkswagen markasının en önemli otomobillerinden biri olan Golf yenilendi. Yeni otomobil tamamen değişen iç ve dış tasarımıyla ne kadar farklı olduğunu ilk andan itibaren herkese gösterebiliyor. 2020 yılının yarısından sonra Türkiye'de satışa sunulacak olan 8. jenerasyon Golf'ün Türkiye'de dizel motorlu versiyonu olmayacak, marka bunun yerine hibrit motorlu versiyonları sataca

 
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Fetiye 1 yıl önce Şikayet Et
  Herşeye rağmen okadar istiyorumki yerli arabanın üretilmesini İNŞALLAH bütün özelliği ili dünyada rekabet edecek tek araba olur biz türküz ve müslümanız ELHAMDÜLİLLAH
  Cevapla
 • sosyolog 1 yıl önce Şikayet Et
  Yahu ben anlamıyorum. Bir insan neden bu arabaya biner. Evet sağlam konforlu ama çok pahalı ve sık arıza yapıyor. Üstelik bakım masrafları ve tamiride çok pahalı.
  Cevapla
 • CANIM TÜRKİYELİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Volkswagen TÜRKİYEYE 1 kuruş yatırım yapmadan peynir ekmek gibi araba satıyordu son iki Yıldır Almanlar yaptıkları GEZİZEKALILIKLARLA Türk halkının kin ve nefretini kazanmayı başardı bu kini ve nefreti hafifletmek için fabrika kuruyorlar bizde YUTTUK, İNANDIK Avrupa ülkelerinde Almanya’yı seven millet yokki bunlara biz değer veriyorduk oda bitti
  Cevapla
 • Gurbetci 1 yıl önce Şikayet Et
  Volkswagen türkiyeyi sevdiyinden fabrika kurmuyor çıkacak yerli arbaya engel olmak için almanlar stretejik hamle yapıyor
  Cevapla
 • WİRUSMAN 1 yıl önce Şikayet Et
  Yılan hikayesine döndü bu mevzu , bu nedir yav :)))
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle