AB'den yeni vize uygulaması! 45 TL ödenecek

Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edilebilen yeşil (hususi) ve gri (hizmet) pasaportlara muafiyet sınırlaması getirildi. Önceden hiçbir izin ve işleme tabi olmadan Avrupa ülkelerine gidebilen bu pasaport sahipleri, 2021'den itibaren önceden kayıt olmak zorunda. Kayıt işlemi sırasında vatandaşların, giriş izni alabilmek için 7 euro harç bedeli ödemeleri de gerekiyor.

AB'den yeni vize uygulaması! 45 TL ödenecek
AB'den yeni vize uygulaması! 45 TL ödenecek
GİRİŞ 09.12.2019 14:23 GÜNCELLEME 09.12.2019 16:35
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Yeşil ve gri pasaportlara Schengen bölgesi ülkelerden sınırlama yeni yılda başlıyor. Önceden hiçbir izin ve işleme tabi olmadan Avrupa ülkelerine gidebilen bu pasaport sahipleri, bundan böyle izin alıp kayıt olmak zorunda

 

 

Vize aracılık hizmeti veren EuroAsia'nın duyurusuna göre yeşil ve gri pasaport sahipleri, 2021 yılından itibaren Avrupa ülkelerine gidebilmek için önceden izin almak zorunda kalacak. Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip vatandaşlar için alınan karar gereğince vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirilmiş getirildi. Bundan böyle, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişiler de seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekecek.

KAYIT YAPTIRIP PARA ÖDEYECEKLER

Vizesiz seyahat hakları, alınan karar gereğince kısıtlanırken, Avrupa Parlemento'sunun 2018'deki duyurusuna göre; 2021 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk tatandaşlarının seyahatlerinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak. Yapılan kayıt işlemi sırasında yolcuların, giriş izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemeleri de gerekiyor. Belirlenen bu harç bedeli tutarı ise 7 euro.

KARARIN GEREKÇELERİ

18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacak. Uygulama ile yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize muafiyet hakları saklı tutulurken, Avrupa'ya girişlerde seyahat izni almaları zorunlu koşuluyor. Yeni yürürlüğe giren yasanın öncelikli amacının güvenlik olduğunu beyan eden Avrupa Parlementosu; sınır kontrolünün sağlanması, salgın tehlikesi, yasadışı göç, güvenlik tehdidi ve kendi ülke vatandaşlarını korumak gibi gerekçelerle böyle bir kararı aldığını bildirdi.

ÖN KONTROLDEN GEÇECEK

Yeşil ve gri pasaporta sahip Türk vatandaşlarının Avrupa'ya giriş izni başvurusunda bulunması 2021 itibariyle geçerli olacak. Ancak her başvuru sahibi yolcunun sunmuş olduğu evraklar koşulsuz kabul edilmeyecek ve ön kontrolden geçecek. Herhangi bir göç durumu ya da güvenlik tehdidi unsuru ile karşılaşılması halinde başvurular geri çevrilip, Avrupa'ya giriş izni başvuruları reddedilebilecek.

 

 

BİR KEZ KAYIT 3 YIL GEÇERLİ OLACAK

Avrupa'ya seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk Vatandaşları'na verilen giriş izni süresi yeni alınan karara bağlı olarak 3 yıl geçerliliğini koruyacak.

KAYNAK: NTV
ETİKETLER
Türkiye ücret
YAZDIR
YORUMLAR 50
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Allah aşkına bunun vize'den ne farkı var. Adamlar senin yeşil pasaportunu da tanımıyor artık. Ülke olarak niye itiraz etmedik. Yazıklar olsun.
  Cevapla
 • Vahim 1 yıl önce Şikayet Et
  Önüne gelene Pasaport verirsen olacağı bu....Kural tanımassan tanıtırlar....Girdik AB ye...
  Cevapla
 • Önce vatan 1 yıl önce Şikayet Et
  Aynı uygulama AB Vatandaşlarına getirilmeli!!! 1.sınıf insan olmadıkları onlara hissettirilmeli...
  Cevapla
 • Eren 1 yıl önce Şikayet Et
  Yıllardır Hükümet ve Cumhurbaşkanı, VİZE Serbesti için 5-6 kriter için adım atılmadı ve Verilen SÖZ tutulmadı ... Mülteci Anlaşması VİZE İçin değil , Avrupa’ya Karşı Silah olarak kullanıldı . Milletin Yıllardır Mağduriyeti çözülmedi ve Her Seçim , TBMM tatil sonrası diyerek, Tam 7/8 yıl geçti ...
  Cevapla
 • Eren 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde Suçlu Sadece Avrupa AMA Yıllardır VİZE Serbesti için 5-6 kriter tamamlanmadı ... Türkiye Mültecileri VİZE İçin değil , Karşıya Bir Silah olarak kullandı ... Yoksa Verilen SÖZ tutulurdu ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle