Suudiler şaşırttı, Ruslar kazandı! Fiyatlar daha da yükselecek

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı ülkeler toplantısında Suudi Arabistan sürpriz yaparken, Rusya ise yeni anlaşmada en çok kazanan ülke oldu.

Suudiler şaşırttı, Ruslar kazandı! Fiyatlar daha da yükselecek
Suudiler şaşırttı, Ruslar kazandı! Fiyatlar daha da yükselecek
GİRİŞ 09.12.2019 12:18 GÜNCELLEME 09.12.2019 16:02
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 5-6 Aralık'ta gerçekleştirilen toplantıda, Suudi Arabistan liderliğindeki 14 OPEC üyesi ve Rusya önderliğindeki 10 OPEC dışı petrol üreticisi ülke toplam ham petrol üretimlerini günlük 500 bin varil daha azaltma kararı aldı.

 

 

Söz konusu kesintiye, Riyad hükümeti kendi üretimini günlük 167 bin varil azaltarak destek olacağını belirtirken, bunun yanında Suudi Arabistan'ın ham petrol üretimini gönüllü olarak 400 bin varil daha azaltacağını açıklaması uzmanları ve analistleri şaşırttı. Böylece, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin günlük ham petrol üretim kesintisi miktarı, gelecek yılın ilk üç ayı için 1,2 milyon varilden 2,1 milyon varile yükselmiş olacak.

ÜÇ AY SIKI DENETİM

 

 

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Prens Abdülaziz bin Selman, toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, geçmişte petrol fiyatları yüksek olduğunda üretimi artırmak, fiyatlar düşük olduğunda ise üretimi kesmek suretiyle petrol piyasasında denge sağladıklarını ifade etti.

Bu kapsamda, Riyad hükümetinin gönüllü kesintisi, ülkenin petrol fiyatları üzerideki kontrolünü artırdı ve Suudi Arabistan yeniden küresel petrol piyasasında fiyatları değiştirebilen etkin bir aktör (swing producer) konumunu yeniden kazandı.

Suudiler, gönüllü kesinti kapsamında OPEC içinde petrol üretim sınırlarına riayet etmeyen Nijerya ve Irak gibi ülkelerin kotalara sıkı sıkıya uyması gerektiğini vurgularken, aksi durumda gönüllü kesinti miktarının değişebileceği uyarısında bulundu. Böylece, OPEC'in dağılabileceği yorumlarına yanıt veren Suudi Arabistan, örgüt içindeki nüfuzunu da artırmış oldu.

Öte yandan, Riyad hükümeti, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin her 6 ayda bir toplanması yerine, 3 ayda toplanarak 24 ülkenin tümünün üretim kotalarının denetlenmesi çağrısında bulundu. 

Buna göre, OPEC'in 178'inci görüşmesi 5 Mart'ta olağanüstü toplantıyla Viyana'da gerçekleşecek. OPEC ve OPEC dışı ülkelerin 8'inci Bakanlar Toplantısı da 6 Mart'ta düzenlenecek.

RUSYA'NIN KONDENSATI KOTADAN ÇIKARILDI

OPEC ve OPEC dışı ülkelerin cuma günü sona eren 7'nci Bakanlar Toplantısı'nda en karlı çıkan ülke ise Rusya oldu. 

Rusya'nın doğal gaz üretimi kış aylarının etkisiyle artarken, gaz kuyularından çıkarılan kondensat (condensate) türü petrol, ülkenin OPEC anlaşması kapsamında üretim kotasına uymasını zorlaştırmış ve son haftalarda tartışma konusu olmuştu. 

Yeni anlaşma kapsamında, Rusya'nın ürettiği kondensat türü petrol artık ham petrol üretim kotasında sayılmayacak. 

Rusya, OPEC ve OPEC dışı ülkelerin günlük 500 bin varillik kesintisine kendi üretimini sadece günlük 70 bin varil azaltarak katkıda bulunacak. Böylece, Rusya'nın günlük üretim kesintisi 228 bin varilden yaklaşık 300 bin varile çıkacak. 

Bu çerçevede, Rusya dilediği miktarda kondensat türü petrol üretebilecek ve ek kesinti kış aylarında ülkenin iç tüketimiyle ihracatını büyük ölçüde etkilemeyecek. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • şermin 9 ay önce Şikayet Et
  eletrikli araclara gecince bakalim ne yiyeceksiniz elektrikli trakyor kamyon kombi yapildi seri üretime geçince hem dunya hemde mazlumlar rahat nefes alacak inşallah tabi elektrigide yenilenebilir kaynaklardan elde etmek şarti ile. biz bari elektrikli çagini kaçırmaya lim Yeter
  Cevapla
 • KendinziKandrmayn 9 ay önce Şikayet Et
  Elektriğin büyük bölümü dogalgaz kullanarak üretiliyor kısacası elektrikli araba ciksada yeraltı kaynaklarına ihtiyaç duyulacak Türkiye ürettiği elektriğin %30 40 bu doğalgazla çalışan elektrik sanrtalerinden üretiyor
  Cevapla
 • ferdi al 9 ay önce Şikayet Et
  yükseltin indirsiniz yüksek olması insanları elektrikli araçlara yönlendirir sonra döner avuçlarsınız 50 sene ye kalmaz petrol para etmeyecek
  Cevapla
 • Serhat 9 ay önce Şikayet Et
  Sanki abd ye yaramamis gibi haber adamlar seyl gazi ve petrolu icin irana ambargosu Venezuela ambargosu ki bana kalirsa suudi saldirisi bile bunun icin yapildi. Abd artik ihrac ediyor.
  Cevapla
 • Hasan 9 ay önce Şikayet Et
  Yahu ne yaparlarsa yapsınlar tuzak kuranların en hayırlısı Allah C.C dir zaten ülkemiz 2023 yılında petrol ve gaz zengini bir ülke olacaktır. Reisin sayesinde dünyaya adalet İslamı getirecek inşaAllah bu kutlu millet inşaAllah 2023 ün sonunda doğalgazın metreküpü 1000 dolar pertolün varili 200 doları bulur o zaman süpergüç nasıl olunur dünyaya öğretiriz işte BiznaAllah 2023 e 4 sene kaldı hadi bakalım ondan sonra El mi yaman Beymi göreceğiz
  Cevapla
 • Bizden söylemesi 9 ay önce Şikayet Et
  Nasıl olacak o iş hadi eskiden aranmıyor diye suçluyorduk son 10 15 sene bölgede arama yapmadığımız yer kalmadi nerde petrol çıktı acaba sadece Trakyada sınırlı dogalgaz rezervi oldugu söyleniyor oda En iyi tahminle Istanbulun 3 ila 4sene dogalgaz ihtiyacını karşılar surda bişey kalmadı 2023 gerçekçi olmayı birakip hayalci olursaniz büyük hayal kırıklığı yaşarsınız Gerçekçi olmak herzaman iyidir
  Cevapla
 • vatansever 9 ay önce Şikayet Et
  abd nin oyunu irana ambargo kalkmalı normalleşmesi için
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle