Günde 1000 TL kazandıracak balık kaçtı! 'Devletimizin talebi olursa tutar getiririz'

Türkiye'nin ihracata hazırlandığı ve günde 1000 TL gibi bir kazanç kapısı aralayacak olan balon balıkları Adana'da denizin soğumasıyla, daha sıcak olan Kızıldeniz yönüne göç etti. Kentte balıkçılık yapan Hakan Kangal “Devletimizin bu konuda bizden talebi olursa memnuniyetle tutarız. Hem piyasadan balıkları azaltırız hem balıkları yakalamak için elverişli ağlar yaparız" açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 06.12.2019 12:26 GÜNCELLEME 06.12.2019 12:29
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Adana'nın Karataş ilçesinde kış mevsimiyle birlikte deniz sıcaklığının düşmesi, balıkçıların kabusu olan balon balıklarının yönünü değiştirdi. Kentte balıkçılık yapan Hakan Kangal, yaz mevsiminde balon balıkları yüzünden sektörünün büyük zarar gördüğünü ancak havaların soğumasıyla bu balıklarda azalma olduğunu kaydetti.

 

 

2003 yılında Süveyş Kanalı’nın açılmasıyla Kızıldeniz’den Akdeniz’e giriş yapan balon balıklarının deniz suyu soğuduğu zaman tekrar Kızıldeniz’in sıcak sularına doğru göç ettiğini dile getiren Kangal, “Balon balıkları ağlarımızı parçalıyordu ve faydalanacağımız balıkları da parçalayarak satışımızı engelliyordu ama şu an sıkıntı yok” dedi.

Balon balığının zehrinin fiyatı 1 milyon euroyu buluyor

Kangal, balon balığından elde edilen toksinle yeni bir ilaç üretimi yapmak isteyen Kanada'nın talep etmesi üzerine ilçedeki tüm balıkçıların seferber olacağını dile getirdi.

 

"DEVLETİMİZİN TALEBİ OLURSA TUTARIZ"

Tarım ve Orman Bakan Bekir Pakdemirli’nin "Balon balığı için Kanada’da kanser ilacı yapımına dair talebi söz konusu. 5 bin tona kadar bir talep var” sözlerini de değerlendiren Kangal, şunları söyledi:

“Devletimizin bu konuda bizden talebi olursa memnuniyetle tutarız. Hem piyasadan balıkları azaltırız hem balıkları yakalamak için elverişli ağlar yaparız. Hem para kazanmış oluruz hem denizleri temizleriz. İlçemizdeki balıkçılar kesinlikle bu işe talip. Çünkü balon balığı alana girince değerli balıklar burayı terk ediyor.”

Balon Balığı, Türkiye'de Akdeniz, Ege, Marmara bölgesinde görülmekle birlikte genellikle yosunlu bölgelerde yaşamaktadır. Halk arasında Balon Balığı olarak anılan bu tür, Kirpi Balığı ismiyle de bilinmektedir. Genellikle deniz diplerinde yaşayan bu tür, etinin zehirli olması ve kendini tehlike altında görmesi halinde şişmesiyle dikkat çekmektedir.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
fiyat Zehir
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Bekir 10 ay önce Şikayet Et
  Ben de bu balıktan tutup yemiştim. Daha sonra medyada zehirli diye haber çıkınca yemedim
  Cevapla
 • MURATK 10 ay önce Şikayet Et
  Denizden her bulduğunu yersen tahtalıköyü boylarsın
  Cevapla
 • Murat 10 ay önce Şikayet Et
  Bizim ulkemize gelemesinler ekonomik degeri ne olursa olsun bir kisi bile bu balik yuzunden zarar gormesin denize insanlar giremicek hale geldi devlet bu balik ulkemize girerken yakalasin denizlerimizde bu balik turunu azlatsin ilgili kurumlar isini yapsin cozum uretsinler
  Cevapla
 • recep 10 ay önce Şikayet Et
  biz de kanser ilaci yapsak ya. kanadaya 5000 ton balik gonderene kadar ilac yapip 1000 katini kazanalim.
  Cevapla
 • Mustafa Çoban 10 ay önce Şikayet Et
  Parayi duyunca balik kocalayacaklar hamsi tutan kalmaz :)1
  Cevapla