Saudi Aramco'dan rekor gelir!

Suudi Arabistan milli petrol şirketi Saudi Aramco ilk halka arzından (IPO) yaklaşık 25 milyar dolar gelir elde ederek rekor kırdı.

Saudi Aramco'dan rekor gelir!
Saudi Aramco'dan rekor gelir!
GİRİŞ 06.12.2019 00:40 GÜNCELLEME 06.12.2019 07:20
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Saudi Aramco'dan yapılan yazılı açıklamada, şirketin toplam 3 milyar hissesinden oluşan yüzde 1,5'lik kısmının arz edildiği bildirildi.

 

 

Yatırımcılardan hisse başına en yüksek miktar olarak belirlenen 32 Suudi riyali (8,53 ABD doları) teklif alındığının kaydedildiği açıklamada, bu sonuçla şirketin 25,59 milyar dolar gelir elde ettiği belirtildi.

Açıklamada, ayrıca, IPO kapsamında kurumsal yatırımcılardan 106 milyar dolar ve bireysel yatırımcılardan 119 milyar dolar değerinde teklif geldiği bilgisine yer verildi.

 

 

Saudi Aramco'nun IPO'dan elde ettiği 25,59 milyar dolarlık gelir, Çinli e-ticaret devi Alibaba'nın 2014'te New York borsasında düzenlenen IPO'sunda elde edilen 21,8 milyar dolarlık geliri geride bırakarak bir IPO'dan elde edilen en yüksek gelir olarak kayıtlara geçti.

Şirketin yüzde 1,5'luk kısmının 25,59 milyar dolar değere sahip olmasıyla Saudi Aramco'nun piyasa değeri de 1,7 trilyon doların biraz üzerinde gerçekleşmiş oldu.

Bu sonuçla ABD'li teknoloji devi Apple'ın 1,1 trilyon dolarlık piyasa değerini geride bırakan Saudi Aramco, dünyanın en değerli şirketi konumuna yükseldi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
suudi arabistan
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • afro 9 ay önce Şikayet Et
  elbet petrolde bir gün bitecek. bakalim o gün kimlere muhtaç olacan ey arabistan.
  Cevapla
 • AKINCI 9 ay önce Şikayet Et
  ABD'ye iyi bir gelir olur.Ne de olsa Suudi devesini iyi sağıyor...
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 9 ay önce Şikayet Et
  nerede arz edilmiş yazsaydınız iyi olurdu, suudi amerikanın yolunu görürdük.
  Cevapla