Türkiye'den Uruguay hamlesi! Gemiler yola çıkıyor

Mersin’de bir firma yapılan anlaşma neticesinde Türk narenciyesini ilk kez Uruguay’a ihraç ediyor. Latin Amerika ülkesi Uruguay’a gönderilecek narenciye ürünlerinin 25 tonu tesislerde özenle hazırlanarak yola çıktı. Aralık ayı ortasına kadar toplam 75 ton narenciye ürünü Uruguay’a ulaştırılmak üzere deniz yoluyla yola çıkacak. İhraç edilecek ürünler içinde coğrafi işaret tescilli Erdemli Lamas limonu ile yörede yetiştirilen greyfurt ve portakal da bulunuyor.

Türkiye'den Uruguay hamlesi! Gemiler yola çıkıyor
Türkiye'den Uruguay hamlesi! Gemiler yola çıkıyor
GİRİŞ 05.12.2019 13:34 GÜNCELLEME 05.12.2019 13:37
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

İş adamı Hasan Bulduk Uruguay’a narenciye ihracatı yapan ilk firma olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Firmalarının yaş meyve ve sebze ihracatı gerçekleştirdiğini belirten Bulduk, "Ağırlıklı olarak ihracatımızı Avrupa’ya yapıyoruz. Ayriyeten Rusya, Ukrayna ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Arap ülkelerine ihracat yapıyoruz. Uzakdoğu ülkelerine de ihracata başlamış bulunmaktayız. Türkiye’de ilk defa Uruguay’a narenciye ihracatı yapan firma olmanın gururunu yaşıyoruz. Uruguay’a bütün narenciye çeşitlerini gönderiyoruz. Limon, greyfurt, portakal başta olmak üzere bütün çeşitleri gönderiyoruz" dedi.

 

 

"TÜRKİYE’NİN ÜRÜN KALİTESİ YÜKSEK"

Ürün kalitesinin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Bulduk, "Türkiye’de kalite artık eskisi gibi değil, kalite gayet iyi. Gelişmiş ülkelerin ürünleriyle yarışır durumdayız. İspanya, Arjantin, Mısır, bu ülkelerle rahatlıkla yarışabilecek kalitede ürünler üretiyoruz. Önümüz açık, yeter ki hükümetimiz önümüzü açsın, ihracatçıların önünü açsın. Ulaşamayacağımız hiçbir nokta kalmayacaktır" diye konuştu.

 

 

Hedeflerinde uzak pazarların bulunduğunu aktaran Bulduk, "Uruguay’a daha yeni ürün göndermeye başladık. Daha ürünlerimiz de varmadı. O bölgelere, uzak yerlere daha fazla ağırlığımızı vermek istiyoruz. Çünkü narenciye sektöründe yakın pazarlar ürün fazlalığını taşıyamıyor. Önümüze artık hedefimizi koyup, dünyaya açılmamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Firma tarafından aralık ayı ortasına kadar toplam 75 ton narenciye ürünü deniz yoluyla Uruguay’a gönderilecek.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Demir Ersoy 9 ay önce Şikayet Et
  Merak etmeyin ilaç kalıntısın dan geri döner çok bilinçli çiftçimiz var
  Cevapla
 • jet 9 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah temiz ürün gönderirler.Ve bizi rezil etmezler.
  Cevapla
 • Merhaba 9 ay önce Şikayet Et
  Market te uçar şimdi
  Cevapla
 • Altaylar 9 ay önce Şikayet Et
  Marketlerde portakal 10 TL olur şimdi
  Cevapla
 • Ateşe 9 ay önce Şikayet Et
  Ticari ateşelerimiz ne yaparlar acaba ülkede tanıtım günleri festivaller reklam kampanyası vb niçin yapılmaz dış ticarette de vlet her zaman lider olmalı şahsi gayret yetmez
  Cevapla