Hikmet Baydar: Umarız TCMB faiz indirimi yapmaz

SADKOM Ekonomi Politikaları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Baydar, bazı ekonomistlerin Merkez Bankası'nın faiz indirebileceği yönünde açıklamalar yaparak Merkez Bankası'nı etkilemeye çalıştığını belirterek "Eğer TCMB bu hatayı yaparsa reel faiz kalmayacağından tahvilde kar satışlarıyla faizlerin yükselmesini tetiklemiş olacaktır. Umarız yıllık bazda enflasyonda düşüş başlamadan yeni bir faiz indirimi yapmaz." dedi.

 Hikmet Baydar: Umarız TCMB faiz indirimi yapmaz
Hikmet Baydar: Umarız TCMB faiz indirimi yapmaz
GİRİŞ 04.12.2019 00:54 GÜNCELLEME 04.12.2019 00:54
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Stratejik Araştırma, Düşünce ve Koordinasyon Merkezi (SADKOM) Ekonomi Politikaları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Hikmet Baydar, bazı ekonomistlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 1.5 hatta 2 puan faiz indirebilir şeklinde açıklamalar yaparak Merkez Bankası'nı etkilemeye çalıştığını belirtti.

Baydar, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın hatayı yapması halinde reel faizin kalmayacağından tahvilde kar satışlarıyla fazilerin yükselmesini tetiklemiş olacağını ifade etti.

Hikmet Baydar'ın açıklaması şu şekilde:

"Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Kasım ayında yıllık bazda enflasyon %8.55'den %10.56'ya yükseldi. Geçen sene Aralık ayında da aylık düşüş olduğu için 2019 sonu enflasyon yıllık bazda daha da artacak. Bu durumda, yani yıllık bazda enflasyon yükselirken bazı ekonomistler TCMB 1.5 hatta 2 puan faiz indirebilir şeklinde açıklamalar yaparak TCMB'nı etkilemeye çalışıyorlar. Eğer TCMB bu hatayı yaparsa reel faiz kalmayacağından tahvilde kar satışlarıyla faizlerin yükselmesini tetiklemiş olacaktır. Umarız yıllık bazda enflasyonda düşüş başlamadan yeni bir faiz indirimi yapmaz"

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Bahri 7 ay önce Şikayet Et
  Olabilir mi bilmiyorum ama bildiğim bir şey var,o da bundan önceki Merkez Bankası genel başkanı bu faiz konusunda çok oyaladı. Yani ülkemizin faiz indirimine gitmemesinden büyük zarara uğrattı. Zaten faiz indirimi enflasyon rakamları na göre,ya önce yada sonra açıklanıyor.
  Cevapla
 • Lahana 7 ay önce Şikayet Et
  Yaw he he..
  Cevapla
 • ahmet gül 7 ay önce Şikayet Et
  faiz inerse şöyle olur böyle olur sen ekonominin e sinden anlamıyorsun.
  Cevapla
 • devletim 7 ay önce Şikayet Et
  bi bitmediniz yaw
  Cevapla
 • fehm 7 ay önce Şikayet Et
  henin hesaplarına bakmıyor koçum o. reis düşecek dedi ise düşecek. millet faziden çekiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle