Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya'ya şok! "Pahalı ve hantal..."

Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya ortaklığında yürütülen Avrupa’nın Orta İrtifa – Uzun Dayınım (MALE) sınıfı insansız hava aracı programında (EuroMALE), birim maliyet 200 milyon avroya dayandı.

GİRİŞ 04.12.2019 10:13 GÜNCELLEME 04.12.2019 12:10
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya ortaklığı ile Airbus, Dassault ve Leonardo firmaları tarafından yürütülen Avrupa Orta İrtifa – Uzun Dayınım (MALE) sınıfı insansız hava aracı programında, şirketler ile Fransız Devlet Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) arasında fiyat konusunda büyük anlaşmazlıklar yaşanıyor.

 

 

EuroMALE programı kapsamında 21 sistem (63 hava aracı) EuroMALE İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik etmeyi planlayan Fransa, toplam tutarın 7.1 milyar avroyu geçmemesini istedi.
EuroMALE İnsansız Hava Aracı (İHA)

"PAHALI VE HANTAL"

Ancak LATRIBUNE’den edinilen bilgiye göre, EuroMALE projesi kapsamında geliştirilen hava aracının birim maliyeti, geliştirme maliyetiyle birlikte 200 milyon avroya yaklaştı. ABD tarafından üretilen bir adet Reaper’in birim fiyatının, geliştirme maliyeti ile birlikte 100 milyon avro olduğu düşünüldüğünde, Fransa bu duruma sert bir şekilde karşı çıkıyor. Fransızlar yaptığı açıklamada EuroMALE'in pahalı, hantal ve ihracatı yapılamaz durumda olduğunu söyledi.

 

 

Birebir ölçülü modeli (Mock-Up) ilk kez ILA Berlin Air Show 2018 esnasında sergilenen EuroMALE İnsansız Hava Aracının, 2025 yılında servise alınması planlanıyor.

EuroMALE

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST, HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Enes 1 yıl önce Şikayet Et
  Biraz daha büyük yapsalar yolcu uçağı olacak
  Cevapla
 • cerrah 1 yıl önce Şikayet Et
  gelin biz size satalım.söz bekletmeyeceğiz.şartlarımız olacak elbette..
  Cevapla
 • abduhu 1 yıl önce Şikayet Et
  kullanacaklari yeri bizim belirlememiz şartiyla satabiliriz sikinti yokkkk
  Cevapla
 • Karamanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  hahaha siz yapamazsınız biz satalım size, ama bizim istediğimiz görürsünüz istemediğimizi göremezsiniz
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Dert etme komşu parasıyla değil mi satarız. Amma her şey para değil bazı küçük şartlarımız olacak. Mesela şu pkk lı itleri korumayı bırakacaksınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle