Efsane’nin Türkiye rekoru geldi

Bankalararası Kart Merkezi, dünyanın dört bir yanında heyecanla karşılanan alışveriş festivaliyle ilgili verileri açıkladı. Bu yıl 29 Kasım Cuma gününe denk gelen festivalde 4.7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşirken internetten kartlı ödemeler ise 1.4 milyar TL ile rekor kırdı.

Efsane’nin Türkiye rekoru geldi
Efsane’nin Türkiye rekoru geldi
GİRİŞ 03.12.2019 11:09 GÜNCELLEME 03.12.2019 17:24

Bankalararası Kart Merkezi (BKM),29 Kasım 2019 tarihi kartlı ödeme verilerini açıkladı. Her yıltüm dünyada kasım ayının dördüncü perşembe gününden sonraki cuma gününe denk gelen veTürkiye’de “Süper Cuma”, “Şahane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, ”Bereketli Cuma” ve “Efsane Cuma” gibi isimler de verilen alışveriş festivalinde mağazalar birçok ürüne indirim uygulayarak müşterilerine fırsatlar sundu.

 

 

Perakendeciler bu yıl indirim dönemini tüm haftaya yayarken, alışverişlerin indirimin en fazla olduğu cuma günü yapıldığı görüldü. BKM’nin açıkladığı verilere göre, 29 Kasım Cuma günü 4,7 milyar TL kartlı ödeme gerçekleşti.Bu rakam 2018 yılının aynı gününe denk gelen cuma günüyle karşılaştırıldığında kartlı ödemelerde yüzde 36 artış görülürken; bu önemli artış, Türkiye’nin nakitsiz toplum hedefine doğru hızla ilerlediğinin önemli bir göstergesi oldu.