Milyonlar bekliyor! Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın ilk toplantısını yapıyor. Taraflar zam beklentilerini toplantıda konuşacak.

Milyonlar bekliyor! Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?
Milyonlar bekliyor! Asgari ücrete ne kadar zam yapılacak?
GİRİŞ 01.12.2019 13:09 GÜNCELLEME 01.12.2019 13:21
Bu Habere 44 Yorum Yapılmış

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere yarın saat 14.00'te ilk toplantısını yapacak.

 

 

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmeleri; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde başlayacak.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'un başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. Toplantıda, işçi ile işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak.

HAK-İŞ VE DİSK DE SÜRECE DAHİL EDİLDİ

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarının çalışanlar lehine güncellenmesi talebiyle başlayan birlikteliği, asgari ücret konusunda da sürüyor. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş alışverişinde bulundu.

 

 

"Ayrıştığımız zaman bedelini beraber ödüyoruz. Yan yana gelmek mecburiyetindeyiz." değerlendirmesinde bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğuna dikkati çekerek, yeni asgari ücrette bu rakamın göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.

İşveren tarafını temsil eden TİSK yönetimi ise yeni asgari ücretin işçiler kadar işverenler de düşünülerek belirlenmesi gerektiğinin altını çizerek, "Yatırım, üretim, ihracat, istihdam zincirindeki halkalardan her birini eşit derecede önemli görüyoruz. Biri kırılırsa zincir kopar. Çalışmalarımızı bu dengeleri dikkate alarak sürdürmeliyiz. Asgari ücrete yapılacak artışı belirlerken, işçilerimiz kadar işsizlerimizi de düşünmek ortak sorumluluğumuzdur." görüşlerini paylaştı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında gerçekleştirilen ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET NET 2 BİN 20 LİRA

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

ASGARİ ÜCRET İÇİN İLK ZAM TEKLİFİ

2020 yılı asgari ücreti için ilk teklif Türk-İş'ten gelmişti. Türk-İş, yaptığı araştırma sonucuna dayandırarak asgari ücretin 2 bin 526 lira olması gerektiğini açıklamıştı. Sendika bu miktarı belirlerken de açlık-yoksulluk sınırını göz önünde bulundurduklarını belirtmişti.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 44
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Son bir yilda giderlere, yiyecek ve giyeceklere yapilan zam oraninda asgari ücrete artiş yapilsinn! Elektirik, akaryakıt, doğalgaz, pirinç, meyve , sebze.... zam oranlari ortalamasi neyse asgari ücrete zam öyle olmali!
  Cevapla
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  Bence Agi yi devlet vatandaşa direkt ödesin. Patronların bir kısmı bu parayı maaşa dahil ettiğini söyleyip vermiyor.
  Cevapla
 • Vatandaşşş 8 ay önce Şikayet Et
  Çare Erbakannnn
  Cevapla
 • Çavuş 8 ay önce Şikayet Et
  Asgari ücret hiçbir zaman umulduğu gibi atrmamıştır, şimdide öyle olur biraz iyileştirme yapılabilir, Toplu taşıma indirimli, Bir maaş ikramiye, Elektrik ve suda bir miktar indirimli olabilir.
  Cevapla
 • Abdülhamit Han 8 ay önce Şikayet Et
  maaşı 5000 TL olan kamuda çalışanlarının maaşından 500 TL kesilsin ,çift maaşlılardan 1000 TL kesilsin ,asgari ücretlinin üstünden vergi yükünü kaldırın sosyal adalet sağlansın
  Cevapla
 • Damar 8 ay önce Şikayet Et
  Kamu calisanlari ndan reel olarak prim kesilmemektedir.bu işler kalem.oynatarak yapiliyor .al maliyenin bir kaleminden yaz diger kalemine .gercek keş para yi ssk lilar oduyor.birde firca yiyor.emekli maasi dusuk baglaniyor.herkes in vergisinden birine az birine cok .madein turkey
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle