Erdoğan: Fibere engel olan karşısında beni bulur

Fiber hat yatırımları konusunda engel çıkaranların karşılarında bizzat kendisini bulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan “Firmalarımızın fiber hat yatırımını hızlandırması gerekiyor. Aksi takdirde 5G teknolojisini etkin kullanamayız. Hedefimiz uçtan uca yerli ve millî 5G haberleşme teknolojisini 2021 yılında hizmete sunmak” dedi

Erdoğan: Fibere engel olan karşısında beni bulur
Erdoğan: Fibere engel olan karşısında beni bulur
GİRİŞ 28.11.2019 09:05 GÜNCELLEME 28.11.2019 09:16
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen “VİZYONER Zirvesi” “Dijital Gelecek” temasıyla bu yıl üçüncü defa Haliç Kongre Merkezi’nde kapılarını açtı. Zirvede konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan fiber yatırımların hızlanması gerektiğini belirterek 5G için tarih verdi.  Erdoğan, ilk hükumeti kurduklarında ülkede olan toplam 3 bin geniş bant internet abonesinin bugün 75 milyona, mobil telefon abone sayısının 23 milyondan 82 milyona, fiber hat uzunluğunun 81 bin kilometreden 364 bin kilometreye ulaştığını söyledi. Ancak fiber hat konusunda yavaş gidildiğini ifade eden Erdoğan, firmaların fiber hat yatırımını hızlandırması gerektiğini vurgulayarak, aksi taktirde 5G teknolojisinin etkin bir şekilde kullanılamayacağını dile getirdi. Fiber hat yatırımları konusunda engel çıkaranların karşılarında bizzat kendisini bulacağını vurgulayan Erdoğan, şöyle konuştu: Ülkemizdeki elektronik devlet veya dijital Türkiye kullanıcı sayısı 44 milyonu geride bıraktı. Uzay teknolojisinde devrim niteliğinde adımlar atıyoruz. Türkiye Uzay Ajansı’nı kurduk. Türksat 4A’yı 2014’te, Türksat 4B’yi 2015’te uzaya göndermiştik. İnşallah Türksat 5A’yı önümüzdeki yıl, Türksat 5B’yi 2021’de uzaya yolcu ediyoruz. Asıl önemlisi 2022 yılında yerli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı devreye almış olacağız. Hedefimiz uçtan uca yerli ve milli 5G haberleşme teknolojisini 2021 yılında hizmete sunmak.” MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da bugünün dünyasına damgasını vuran kavramların “yapay zeka ve akıllı sistemler” olduğunu, yepyeni bir “büyük sınır çizgisi” ile karşı karşıya olduklarını anlattı. Kaan, “Bu kez bambaşka bir dünya bizi bekliyor. Geç kalan oyunun dışında kalır” dedi.

 

 

PLANIMIZ SİLİKON VADİSİ İLE KAPALIÇARŞI'YI BİRLEŞTİRMEK
e-Ticaret sektörüne yönelik değerlendirmelerde bulanan Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, şunları kaydetti: Hedefimiz, İstanbul’dan dünyaya hitap eden bir teknoloji firması çıkarabilmek. İlk hedefimiz, Hindistan’ın batısından Almanya’nın doğusuna kadarki coğrafyanın en büyük teknoloji şirketi olmak. Şirket içindeki planımızı Silikon Vadisi ile Kapalıçarşı’yı birleştirmek olarak adlandırıyoruz.

10 YIL ÖNCE TÜRKİYE'NİN BU SEVİYEYE GELECEĞİNE KİMSE İNANMAZDI
Zirvede konuşan Geopolitical Futures Kurucu Başkanı ve siyaset bilimci George Friedman, Türkiye hakkında 10 yıl önce dile getirdiği öngörülerin bir bir gerçekleştiğini belirterek, “10 yıl önce Türkiye’nin büyük bir güç olarak ortaya çıkacağını yazmıştım. Bundan 10 yıl önce ‘Türkiye, ABD ve Rusya ile aynı masada oturacak ve eşit söz hakkına sahip olacak’ denilse buna katılmazdık. Türkiye o zamanlar önemli bir güce sahip değildi. Kendine güvein yoktu. Bugün farklı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Türkiye şimdi kendi sınırlarının güvenliğini sağlıyor. Türkiye kendi potansiyel müttefiklerini seçiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin kendine olan öz güvenini inşa etmeyi çalışıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin şu anda yaşadığı problemleri bir zamanlar Amerika’nın yaşadığı problemlere benzeten Friedman, “Eğer Türkiye dijital bir güç olmak istiyorsa aynı zamanda politik ve askeri bir güç olmak zorunda. Bunlar olmadan güven ve emniyet olamaz. Birçok teknoloji, savunma teknolojilerinden doğdu. Kameralar uydular için geliştirildi. GPS özelliği Amerikan hava kuvvetleri tarafından yollarını bulmak için geliştirildi. Teknolojik gelişmeler askeri sistemlerden ilham alınarak yapılıyor” dedi.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • ahmet uslu 7 ay önce Şikayet Et
  Ben birak fiberi normal hat olmadigindan 4 ay sonra bos kutu olustu diye interneti zor aldim hemde istanbul cekmekoyde fiberi 10 yil sonra alabilirsem kendimi sansli sayarim
  Cevapla
 • Aaaaa 7 ay önce Şikayet Et
  Bütün bunlar yaşanırken internet ve telefon faturalarindaki özel iletişim vergisi n olacak
  Cevapla
 • özel eleştiri 7 ay önce Şikayet Et
  4 şiddetinde deprem oldu istanbulda 2 telf.çalışmadı fiberden bahsediyoruz ki fiber bizim işimiz değil dünyanın en yavaş internetini kullanıyoruz nede olsa syg.
  Cevapla
 • vatandaş 7 ay önce Şikayet Et
  fiberde hız dediniz hızlanan sadece fiyatlar oldu. 1 kuruşa satmaları gereken hizmeti 10 tl ye satıyorlar. olacak iş değil. fiberde avrupadan ilerdeyiz diyorlar ama ileride oldukları sadece pahalılık.
  Cevapla
 • koca yusuf 7 ay önce Şikayet Et
  evet ilerideyiz, ingilterede bile bizdeki kadar hızlı internet yok istiyorsan araştır.
  Cevapla
 • Hayati 7 ay önce Şikayet Et
  Başkanım ben 5 senedir kocaelinin darıca ilcesinde evime internet bağlatamadım.50 mt yere kablo cekipte internet vermediler.yapacagız diyorlar ne gelen var ne giden.
  Cevapla
 • hop 7 ay önce Şikayet Et
  sende kablo cektirmi wifi guclendirici al komsu la veya herangi bir tanidiktan sifre al kullan internet veya odenen parayi yari yariya ode en azindan internetsiz hayattan kurtulursun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle