Meclis'ten geçti! Artık sahibi satabilecek

Yeni yargı paketiyle birlikte icralık olan mal varlıkları, artık sahibi tarafından satılabilecek.

Meclis'ten geçti! Artık sahibi satabilecek
Meclis'ten geçti! Artık sahibi satabilecek
GİRİŞ 21.11.2019 09:37 GÜNCELLEME 21.11.2019 11:18
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Borçlarını ödeyemeyen kişiler, davacının talebi üzerine icralık olabiliyor. Yani kişinin borcu karşılığı evi, arsası, markası, ev eşyası ya da başka mal varlıkları icraya veriliyor. Mevcut durumda icra işini adliyelerdeki icra daireleri yürütüyor. Çıkılan icra ihaleleriyle de ürünler, neredeyse yarı fiyatına satışa sunuluyor, hatta bazen daha da düşük bir değere satılıyor. Şimdi çalışmaları süren yeni yargı paketiyle bu durumun değiştirilmesi gündemde.

 

 

Meclis'te dün gazetecilerin sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, icra ile ilgili yüz binlerce vatandaşı ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Bakan Gül, "Yeni paket ile ile hukuk yargılamalarıyla ilgili, noterlik, icralara yönelik borçlunun kendi malını satabilmesi gibi vatandaş lehine olan, yargılamayı hızlandıran düzenlemeler düşünülüyor" dedi. Bakan Gül, hukuk mahkemelerinde 4 milyonun üzerinde dosya bulunduğunu da belirtti. 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
TBMM
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  Yargı paketinde yerli firmaları korumak, yabancı menşeli firmaların yerli markaları bitirmek için mahkemelerimizde açmış olduğu davalarda yerli markaları savunabilecek yerli markalar için yerli markalar genel müdürlüğü kurulmalı, bunun içerisinde ülkemizde ve uluslararası düzeyde hukuk ofisleri kurulmalı
  Cevapla
 • 1Avukat 10 ay önce Şikayet Et
  Sayın bakanım, icra dairelerinde takipsiz kalmış dosyamızı arşivde bulamıyoruz. İnfaz olmuş 10 yıl durma zorunlulugu olan bitmiş boş dosyalar yüzünden açık dosyalar bulunmuyor. Lütfen şu borcu ödenen dosyaları arşivde 5 yıla düşürün bizde icrada dosyamızı bulabilelim. Teşekkürler.
  Cevapla
 • metin60 10 ay önce Şikayet Et
  adil olanda bu
  Cevapla
 • İsm@il 10 ay önce Şikayet Et
  guzel olmus fahiş fıyata satan banka ce aç bekleyen alıcılar bu duruma uzulecek
  Cevapla