Tekirdağ'da 286 milyar metre küp doğalgaz rezervi bulundu

Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firmasının Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yürüttüğü keşif çalışmaları kapsamında 286 milyar metreküplük doğalgaz rezervi tespit edildiği belirtildi.

GİRİŞ 20.11.2019 12:07 GÜNCELLEME 20.11.2019 12:24
Bu Habere 193 Yorum Yapılmış

Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firmasının Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde yürüttüğü keşif çalışmaları kapsamında bir köylünün tarlasında 286 milyar metreküplük doğal gaz rezervi tespit edildiği belirtildi. Yukarısırt Muhtarı Şerif Yıldırım, köylerinde çıkan doğal gazın kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, bir yıldan beri devam eden çalışmalarda diğer bölgelerde de gaz bulunduğunu ancak ne kadar olduğunun açıklanmadığını söyledi.

 


Türkiye’nin tahıl ambarı Trakya’da, yer altı zenginlikleri ile dikkat çekiyor. Tekirdağ'da son günlerde yer altı zenginlikleri konusunda gelen haber heyecanla karşılandı. Norveçli Equinor ve Kanadalı Valeura firmasının Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinde yürüttüğü keşif çalışmaları kapsamında 286 milyar metreküplük doğal gaz rezervi tespit edildiği belirtildi.

TEKIRDAG'IN MURATLI ILCESINE BAGLI YUKARISIRT KOYUNDE YUKSEK MIKTARDA REZERVE SAHIP DOGALGAZ BULUNDU. (FOTO: ALI CAN ZERAY/DHA,EDIRNE)

Trakya bölgesinde gerçekleştirilen doğal gaz ve petrol keşif çalışmaları için Mayıs 2016’da sözleşme imzalayan Norveçli Equinor firması ile Kanadalı Valeura firmalarının keşfi, bölge halkı tarafından heyecanla karşılandı. Keşif çalışmaları kapsamında kanıtlanmış hidrokarbon kaynaklarına ulaştıklarını belirten yetkililer, bir köylünün tarlasında 286 milyar metreküp doğal gaz bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan, söz konusu keşif sonrası bölgedeki arazilerin fiyatı da yüzde 40 oranında arttı. 

TEKIRDAG'IN MURATLI ILCESINE BAGLI YUKARISIRT KOYUNDE YUKSEK MIKTARDA REZERVE SAHIP DOGALGAZ BULUNDU. (FOTO: ALI CAN ZERAY/DHA,EDIRNE)

TÜRKİYE’NİN 5 YILLIK DOĞAL GAZ İHTİYACINA KARŞILIK GELİYOR

Firma, Muratlı ilçesine bağlı Yeşilsırt, Yukarısırt ve Karacakılavuz köylerinde keşif çalışmalarına devam ederken, söz konusu 286 milyar metreküp doğal gaz rezervinin ise Türkiye’nin 5 yıllık ihtiyacına karşılık geldiği ifade edildi. Türkiye'nin yıllık gaz ihtiyacı açıklanan verilere göre yıllık 50 milyar metreküp olarak belirtiliyor. 

TEKIRDAG'IN MURATLI ILCESINE BAGLI YUKARISIRT KOYUNDE YUKSEK MIKTARDA REZERVE SAHIP DOGAL GAZ BULUNDU.
(FOTO: ALI CAN ZERAY/DHA,EDIRNE)

KÖYLÜ MUTLU

Yukarısırt Köyü Muhtarı Şerif Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada, köylerinde çıkan doğal gazın kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, bir yıldan beri devam eden çalışmalarda diğer bölgelerde de gaz bulunduğuna dikkat çekti. Yıldırım, firmaların bölgede yaptığı çalışmaları yakından takip ettiklerini belirterek, "Burada çalışanlardan çok büyük bir doğal gaz rezervi bulunduğunu duyduk. Ülkemiz için hayırlı olsun. Bu alanda 5 kilometre içiinde 5 tane ocak açtılar. Araştırmalar devam ederken en fazla gazın bizim köyümüzde çıkması sevindirici. Köyümüz küçük inşallah gelişir. Arsa fiyatlarımız değerlendi. Köyümüzde bin metre arsa 10-20 bin liraya satılırken, doğal gazın çıkmasıyla bu fiyat 100 bin liraya çıktı" dedi.

TEKIRDAG'IN MURATLI ILCESINE BAGLI YUKARISIRT KOYUNDE YUKSEK MIKTARDA REZERVE SAHIP DOGAL GAZ BULUNDU.TARLASINDA DOGAL GAZ CIKAN MEHMET OZKAN, (FOTODA) TARLASINI KIRAYA VERDIGINI SOYLEDI. (FOTO: ALI CAN ZERAY/DHA,EDIRNE)

TARLASINDA 286 MİLYAR METREKÜP DOĞAL GAZ ÇIKTI

Yukarısırt köyünde tarlasında 286 milyar metre küp doğalgaz rezervi olduğu tespit edilen Mehmet Özkan, "Tam da benim tarlamın ortasında, 40 dönümlük arazim içinde doğal gaz çıktı.Tarlamızın değeri arttı. Ben tarlamı şirkete kiralık olarak veriyorum. Benim diğer arazilerimde de doğal gaz çıktığını söylediler. Arazilerimde doğal gaz çıkması sevindirici" dedi.

TEKIRDAG'IN MURATLI ILCESINE BAGLI YUKARISIRT KOYUNDE YUKSEK MIKTARDA REZERVE SAHIP DOGAL GAZ BULUNDU. (FOTO: ALI CAN ZERAY/DHA,EDIRNE)

ARAZİ FİYATLARI YÜZDE 40 ARTTI

Muratlı’da emlaçılık yapan Süleyman Berk de doğal gaz çıkmasıyla birlikte arazi fiyatlarının yüzde 40’a kadar arttığını belirterek, "Tarlalarında doğal gaz çıkacağını düşünen  bazı vatandaşlar arazileri değer kazandığı için şu anda tarlalarını satmıyorlar. Doğal gaz arsa ve tarla fiyatlarını artırdı. Diğer emlakçılar da doğal gaz nedeniyle bölgede tarla fiyatlarının çok arttığına vurgu yaptı. Tekirdağ'ın Muratlı ilçesine bağlı Yukarısırt köyü ile Yeşilsırt ve  Karacakılavuz köylerinde de doğal gaz rezervi olduğu öğrenildi.

TEKIRDAG'IN MURATLI ILCESINE BAGLI YUKARISIRT KOYUNDE YUKSEK MIKTARDA REZERVE SAHIP DOGAL GAZ BULUNDU. KOY MUHTARI SERIF YILDIRIM, (FOTODA) KOYLERINDE DOGAL GAZ CIKMININ MUTLULUK VERICI OLDUGUNU SOYLEDI. (FOTO: ALI CAN ZERAY/DHA,EDIRNE)

KAYNAK: DHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 193
 • Haluk 5 ay önce Şikayet Et
  Lan geri zekalı senmi anlaşmayı imzalarında yuzde2 bizim gerisi onların diye .başbakan açıkladı karadeizde petrol şirketi ile aram a anlaşması yaptık.yuzde 50 50 diye masraflarda şirkete ait aradılar bulamadılar biz hiç bir masraf odemik.bulsalardi yarı yarı paylaşacaklarsa anlaşma böyle yapılır bilmeden sallayın.
  Cevapla
 • Ahmet ÜNLÜ 4 ay önce Şikayet Et
  İyşallah 5 yıllık ihtiyacımızı karşılıyor.Demekki o bölgede var.Haydi Bismillah diyelim.
  Cevapla
 • Levent 5 ay önce Şikayet Et
  Insallah dogru haberdir.
  Cevapla
 • S.Secer 6 ay önce Şikayet Et
  Neden Türkiye Cumhuriyeti doğal gazı kendi çıkarmıyor...milli imkanlarla devlet veya yerli şirketlerimiz çıkarsa ülke çıkarları ve güvenliği açısından daha iyi olmaz mı?
  Cevapla
 • Vur abalıya 4 ay önce Şikayet Et
  Bizim paramız yok
  Cevapla
 • Metin 5 ay önce Şikayet Et
  Önce yerli ve milli otomobili izi yapalım, inşallah ona da sıra gelir. Hızlı giden at çabuk yorulur.
  Cevapla
 • Sonveda 5 ay önce Şikayet Et
  Anlaşma gereği çıkarılan yeraltı kaynaklarının %2 si bizim diğer kalanı ise çıkaran şirketin.bu soruyu anlaşma imzalayanlara sormanız gerekiyor.
  Cevapla
 • GARA GARA GASSOLİNA 7 ay önce Şikayet Et
  Elin Gavuru Gelip Bizim Toprağımızda Doğalgaz Buluyor , Sonra Bizim Toprağımızda ki Doğalgazı Tekrar Bize Parayla Satıyor . TEBRİKLER ! HUK GARA GASSOLİNA GARA GARA GASSOLİİNAA
  Cevapla
 • A. Kadir kavak 6 ay önce Şikayet Et
  Vallahi sevinmemek olmaz ama yeterli değil 5 yıllık ihtiyscımız yine dışa bağımlı kalıyoruz
  Cevapla
 • HATTİLİ ALP 7 ay önce Şikayet Et
  norveç ve kanadaya teşekkürler.
  Cevapla
 • ismail 5 ay önce Şikayet Et
  Elin adami gelip doğal gazimizi alip gidecek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle