Bakan müjdeyi verdi! Milyonlar bu haberi bekliyordu: Maaşlar artacak

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı son dakika açıklamasında, 1,6 milyon kişinin maaşlarında artış sağlayacak 3600 ek göstergenin çıkarılması için kapsamlı bir çalışma başlatıldığını belirtti.

GİRİŞ 20.11.2019 08:52 GÜNCELLEME 20.11.2019 13:10
Bu Habere 122 Yorum Yapılmış

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlisi olmak üzere 1,6 milyon memur ile memur emeklilerinin yakından takip ettiği ek gösterge düzenlemesinde sevindirici haber geldi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı.

3600 ek gösterge soruları üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın verdiği sözleri son dakika gündeme taşıyan milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Selçuk, "Bu konuda kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Bunun birçok etkisi var. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile meslekler arasında dengeleri de göz önünde bulundurarak bütüncül bir şekilde konuyu değerlendirmeye devam ediyoruz" dedi.

ERDOĞAN'IN 3 ÇOCUK TAVSİYESİNİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Plan ve Bütçe Komisyonundan Türkiye'deki nüfus yaş ortalamasına ilişkinde açıklama yapan Bakan Selçuk, 2045'te yaşlı bağımlılık oranının genç bağımlılık oranını geçeceğini ifade etti.

Genç nüfus yapısının korunması üzerinden Cumhrubaşkanı Erdoğan'ın 3 çocuk tavsiyesinin önemine değinen Bakan Selçuk, "İşte bunun için Sayın Cumhurbaşkanımız 'en az üç çocuk' diyor. Bu dengeyi sağlayabilmemiz için nüfusumuzun genç kalması önemli" ifadelerini kullandı.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

3600 Ek gösterge memurların, aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde önemli unsurlardan biridir. Ek göstergelerin yüksek olması emekli aylığı ve ikramiyesinin de yüksek olması demektir. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1'inci derece kadroları için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı ya da maaş miktarı aynı olmayacaktır.

MAAŞLAR ARTACAK

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlisi olmak üzere 1,6 milyon memur ile memur emeklilerinin yakından takip ettiği ek gösterge düzenlemesinde sevindirici haber geldi. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, ek göstergede çalışmaların son aşamaya geldiğini ve 3600 ek göstergenin yasalaşmasıyla emekli olacakların maaşlarında 530 ile 600 lira arasında artış olacağını söyledi.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 122
 • stkmlx 10 ay önce Şikayet Et
  Yıllardın eşit işe eşit ücret diyerek çalışanını uyutan hükümetten olumlu bir adım atacağını sanmıyorum. Fen Edebiyat Fakütlesi biyoloji bölümü 3600 ek gösterge alırken yine teknik kadroda bulunan kimyager fizikçi yada matematikçi 3000 ek göstergede değerlendiriliyor. Bu nasıl bir adalet. Yine bir mühendis ile kimyager aynı iş yerinde çalışıyor aynı işi yapıyor ve biri birinin üstü olmamasına rağmen aynı imzayı atarak on hatta yüz binlerce ceza tutanağı tutmasına yetkili kimyager mühendisten en az 700 - 800 tl daha az maaş alıyor emekli olduğunda ise yine mühendisten en az 30-40 bin tl daha az tazminat alıyor.
  Cevapla
 • yeter 10 ay önce Şikayet Et
  emeklilikte yaşı bekleyenlerin temel sorunu emeklilik prim günleri dolduktan sonra çalışmaya devam ederlerse ilerde bağlanaak emeklilik maaşları düşüyormuş. Bu sorun çözülür emeklilik maaşını düşüren formül düzeltilirse EYT sorunu büyük ölçüde çözülür bu yüzden emeklilik isteyenlerin şikayetleri biter.
  Cevapla
 • Polissss 10 ay önce Şikayet Et
  Duyarli rumuzlu ogretmen. Kimlerin ek gostergesinin kac oldugunu ogren, o kiymetli onerilerini sonra yap. Polis=3000 su an
  Cevapla
 • vatandaş 10 ay önce Şikayet Et
  tamam 3 çocuk var da para yok aldığımız maaş anca borçlara, faturalara, kiraya gidiyor, çocukların masrafları sosyal yaşam zaten yok. memur değilim ama büro personeliyim. özel memur farkı kalmayacaktı herkes işçi olacaktı, sayın reis böyle demişti o zaman herkese adil maaş verilsin gelir adaletsizliği, özel sektördeki çalışma şartları değiştirilmedikçe devlet bu konuya çözüm bulmadıkça sorunlar bitmez.
  Cevapla
 • Rambo 10 ay önce Şikayet Et
  Fazladan prim odeyen ssk lilarin maasi dusuruluyor zaten yuksek maas alan memura dahada yuksek maas veriliyor.pes kardesim vallahi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle