Bakan'dan son dakika EYT açıklaması: En az 10 analiz yaptık

Son dakika haberi: EYT ile ilgili peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, EYT ile ilgili ''En az 10 analiz yaptık. Her türlü kombinasyonu denedik. Hiçbirinin maliyeti sürdürülebilir değil.'' ifadelerini kullandı.

Bakan'dan son dakika EYT açıklaması: En az 10 analiz yaptık
Bakan'dan son dakika EYT açıklaması: En az 10 analiz yaptık
GİRİŞ 19.11.2019 21:44 GÜNCELLEME 19.11.2019 23:47
Bu Habere 173 Yorum Yapılmış

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2020 Merkezi Yönetim bütçe ve 2018 Kesin Hesap Kanun Teklifi görüşmelerine katıldı ve milletvekillerinin sorularını cevapladı. Bakan Selçuk, EYT ile ilgili son dakika açıklaması yaptı.

SON DAKİKA EYT AÇIKLAMASI

Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili soruya Selçuk, “Benim elimde on küsur analiz var. Her türlü kombinasyonu denedik. Fakat hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir bir maliyet değil. Emeklilik için yaş şartını bekleyen 1998 öncesi işe giren sigortalımızın ortalama yaşı 48. 65 yaşını bekleyecek değiller. Bunlar kademeli olarak emekli olacaklar. Emeklilik yaşının 65 olduğu iddiası da doğru değil. 2008 reformu tam kendi seviyesine ulaştığı zaman gerçekleşecek yaş. 65 yaş şartı kadın ve erkek sigortalı için 2048’de sağlanacak. 2048 yılına kadar bütün emekliler kademeli olarak belli yaş aralıklarında emekli oluyorlar. Şu anda 52,7 ortalama emeklilik yaşımız var. EYT olan kesimin yaklaşık yarısı şu anda 657 kapsamında” dedi.'12 MİLYON DİYE BİR ŞEY YOK'

Makam arabasına yönelik soruya Selçuk, “Makam arabası mevcutta olduğu için kullanmaya devam ettim. 12 milyon diye bir şey yok. Devlet malzeme ofisi aracılığıyla temin ediliyor. KDV hariç 1,2 milyon TL” ifadelerini kullandı.

NİĞDE'DEKİ OLAYA AÇIKLIK GETİRDİ

Bakan Selçuk, Niğde’de 500 kişinin 65 yaş üstü aylığının kesilmesine ilişkin soruya, “Elimizdeki verilere göre 2016 yılında yaşlı aylığı alan kişi sayısı 620 bin iken, 2019'da 795 bin. Kesilmenin sebebi yüzde 34 ölüm, yüzde 18 muhtaçlık durumunun ortadan kalkması, yüzde 15’i sosyal güvencisinin olduğu tespiti, yüzde 9 rapor süresi dolduğu halde yenilenmemesi, yüzde 7 kendi feragat etmesi, yüzde 17’si 18 yaş dolumu, adres değişikliği gibi sebepler” şeklinde konuştu.

Düzenli sosyal yardımlardan olan elektrik desteği verdiklerini aktaran Selçuk, aylık 150 kilowatt saate kadar destek verdiklerini ve bir milyon haneye yaklaşık 400 milyon kaynak aktardıklarını söyledi.

YAZDIR
YORUMLAR 173
 • Osman 3 ay önce Şikayet Et
  Bize gelince maliyet diyorsunuz sanki emekli olursak paralari amerikada yiyecegiz
  Cevapla
 • vatansever 1 yıl önce Şikayet Et
  benim hesabıma göre 9 yıl daha çalışacağım benim yerime gelecek ünüversiteli düşünsün o zamana kadar okumaya devam etsin kamu kurum ve kuruluşları yüzde 90 sanı yaşlı ve emekli ği dolmuş vaziyette ... şu kanıdayım yaptığın işi verimli yapıyorsan ne mutlu ama yapamıyorsan devlete büyük bir yük ve kabbur olur o insan... verim artması için geçlere acıkça yer vermek gerekir işsizlik önlenmiş olur zaten bu insanlar emekli olsalar bile maaşları yarı yarıya düşüyor . bari çalışan bireylerin refah paylarını yükseltin memur işci ayırt etmeden işlem yapın
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 1 yıl önce Şikayet Et
  sayın bakan IMF ye borçtan dolayı bizim emeklilik yaşı 8 yıl ileri atmadımı attı.Şuan IMF ye borcumuz yok hatta para bile veriyoruz.neden bizim bu ileri atılan yılda gerileme yok onu söylermisin en az çalınan 5 yılımız geri verilsin 15 bankayı hortumlkayan adilerin faturası neden bize kesiliyor cavit çağlar-demirelin yeğeni ve demirelin mal varlıpına el konulsun
  Cevapla
 • Muhittin Aksoy 1 yıl önce Şikayet Et
  Avrupa da 70 yasin da Emekli oluyor TC cok zengin bir ülke 40 yasin da Emekli olan milyonlarca emekli var yazik benim ülkeme yani Devletin mali deniz yemeyen domuz misali.
  Cevapla
 • ismo 1 yıl önce Şikayet Et
  EYT ile ekonomiyi batırmaya çalışıyorlar. Sokakları ateşe vermek için bahane oluşturuyorlar. Çok dikkatli olmalıyız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle