AK Parti harekete geçti! Birinde hapis cezası diğerinde iki katı borç

Çok sayıda esnafı mağdur eden hapis cezasına farklı bir formül bulunması ve üniversite öğrencilerine verilen kredilerin faizlerine ilişkin bir düzenleme yapılması AK Parti'nin gündeminde...

AK Parti harekete geçti! Birinde hapis cezası diğerinde iki katı borç
AK Parti harekete geçti! Birinde hapis cezası diğerinde iki katı borç
GİRİŞ 19.11.2019 06:04 GÜNCELLEME 19.11.2019 06:04
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

AK Parti kurmaylarının yaptığı toplantıda, kamuoyunda oluşan iki beklenti masaya yatırıldı. İlk olarak "karşılıksız çekler sebebiyle hapis cezasına maruz kalan işletme sahiplerinin mağduriyeti" gündeme geldi. Kurmaylar "Adam ödeme güçlüğüne düşmüş, hapse girmiş. İçeride hiç ödeyemez. Daha zora düşer. Hapis cezası yerine, başka yaptırım lazım. Kamuoyundaki beklentiye kayıtsız kalamayız" görüşünde birleşti. Çeki karşılıksız çıkana bin 500 güne kadar para cezası veriliyor. Bu da ödenmezse çek sahibi, 3 yıla kadar hapis ile karşı karşıya kalıyor.

KREDİ BORÇLARI İKİ KATINA ÇIKIYOR

Bir diğer konu da üniversite döneminde öğrenim kredisi çeken öğrencilerin borçları oldu. İşe girinceye kadar bu borca faiz işliyor. Borç, bazı kişilerde iki katı aşmış durumda...Bunu ödeyemeyen öğrencilerin sayısının 5 milyona ulaştığı, 280 bin mezun hakkında yasal işlem başlatıldığı belirtiliyor.

Her iki konuda da çalışma yapılıp yapılmayacağına henüz karar verilmedi. Çekte hapis cezasının kaldırılmasının, ceza infaz indirimlerini öngören pakete girebileceği belirtiliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu borçlarına uygulanan faizlerle ilgili ise yasal bir düzenlemeye ihtiyaç olmadığı, bunun için idari bir karar alınmasının yeterli olduğu ifade ediliyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
YORUMLAR 57
 • Mütefekkir 3 yıl önce Şikayet Et
  "Borçlu darda ise eli genişleyinceye kadar ona mühlet verin. Bilmiş olsanız borcu bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır" (el-Bakara, 2/280)
  Cevapla
 • Suat 3 yıl önce Şikayet Et
  Burada kim suçlu bankamı çek yazanmı. Çeki tahsil edemeyenmi? Peki ne yapılmalı? Bankalar çek kullanacak kişiye limit belirlemeli ve keseceği çekin limitini kontrol altında tutmalı limitiniz kadar çek tanzim edebileceksiniz. Limitiniz bittiyse çek veremeyeceksiniz. İşleriniz iyi gidiyor ve çek verme limitini yükseltmek istiyorsunuz. Karşılığınız varsa ozaman yükseltebileceksiniz. İpotek v.s. ve çeki alan kişide mağdur olmayacağını bilecek. Çekte kesinlikle hapis cezası olmamalı. Çek te hapis cezası caydırıcı olması için getirilmişti lakin sistem baştan yanlış sistemi yukarıda anlattığım gibi toparlanması halinde mağduriyetler ortadan kalkacaktır.
  Cevapla
 • Metin 3 yıl önce Şikayet Et
  Çek kanununda bence kişinin geçmişteki ticari faaliyetine ve ödenmiş çek geçmişine bakılsın,Eğer ki esnaf geçmişi temiz ve ödemelerini zamanında yapmış ama son zamanlarda ekonomik sıkıntılarından dolayı işleri bozulmuş çekini ödeyememiş ise başka bir yaptırım yapılsın...Sahtekar ile mağduru ayırsınlar.Çünkü esnaf suçlu değildir borçludur ilkesinden yola çıkılıp dar boğazda olan esnafı iyice çıkmaza sokmasınlar.
  Cevapla
 • .......... 3 yıl önce Şikayet Et
  millette çek almasın çekin garantisi yok
  Cevapla
 • jackk 3 yıl önce Şikayet Et
  alma alma zorlayan mı var, yüksek fiyata mal satıp karını katlamaya çalışmanın sonucu
  Cevapla
 • Salih 3 yıl önce Şikayet Et
  Çekini bana mı sordu ödemedi? Benim ne suçum var.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle