Trakya'da umutlandıran keşif: Hidrokarbon kaynaklarına ulaşıldı

Son üç yıldır Trakya'da yapılan keşif çalışmalarında kanıtlanmış hidrokarbon kaynaklarına ulaştıklarını dile getiren Norveçli enerji şirketi Equinor'un Türkiye Ülke Başkanı Paul Piche, Trakya Havzası'nda bulundu tahmin edilen 286 milyar metreküplük doğal gaza odaklandıklarını kaydetti.

Trakya'da umutlandıran keşif: Hidrokarbon kaynaklarına ulaşıldı
Trakya'da umutlandıran keşif: Hidrokarbon kaynaklarına ulaşıldı
GİRİŞ 18.11.2019 14:01 GÜNCELLEME 18.11.2019 14:01
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Equinor Türkiye Ülke Başkanı Paul Piche, şirket olarak yenilenebilir enerji alanında çalışmalar yaptıklarını, deniz üstü rüzgar enerjisi alanında dünya lideri olmayı hedeflediklerini ifade etti.

 

 

Trakya bölgesinde gerçekleştirilen doğalgaz ve petrol keşif çalışmaları için Valeura ile Mayıs 2016'da sözleşme imzaladıklarını anımsatan Piche, "Eylül 2018'de Ankara'da Türkiye ofisimizi açtık. 90'ların sonundan bu yana Türkiye'deyiz. Son üç yıldır yatırımlarımız, Trakya'daki keşif ve değerlendirme programına yönelik gerçekleşiyor. Şu anda Kanadalı şirket Valeura ile Trakya'daki ortak keşif programına odaklanmış durumdayız" diye konuştu.

Piche, bölgede yaptıkları keşif çalışmalarında kanıtlanmış hidrokarbon kaynaklarına ulaştıklarını ancak potansiyel ticarete uygunluk ve kapsam hakkında belirsizliklerin bulunduğunu söyledi.

 

 

AKIŞ TESTLERİNE AĞIRLIK VERİLDİ

Keşif programının sona ermesiyle iki şirketin kuyularda gerçekleştirdikleri sondaj ve testlerin sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunacaklarını aktaran Piche, ileride atılacak adımlara bu doğrultuda karar vereceklerini kaydetti.

Equinor'un Trakya'da çalışmaları birlikte sürdürdüğü Valeura Energy, yılın üçüncü çeyreğinde Trakya Havzası'nda doğalgaz akış testlerine devam edildiğini bildirmişti.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada, bu dönemde bölgedeki gaz akışkanlığına ilişkin testlerin İnanlı-1 sahasında gerçekleştirildiği belirtilmişti.

Bu dönemde, şirketin akış testlerine ağırlık verdiğinin aktarıldığı açıklamada, "Çalışmalarımızda Trakya Havzası'nda bulunduğunu tahmin ettiğimiz 286 milyar metreküplük doğal gaza odaklandık. Üretim testi çalışmaları, bölge bölge yapılıyor" ifadeleri kullanılmıştı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Vatandas 7 ay önce Şikayet Et
  Trakya da cikan bu mered Hakkari Sirnak Mardin Van buralardan niye cikartilmiyor.
  Cevapla
 • Ali 7 ay önce Şikayet Et
  Daha once buldugumuz dogalgaz ve petrol ne oldu.
  Cevapla
 • sakaryalı 7 ay önce Şikayet Et
  türk şirketinin ortak olmadığı hiç bir işe izin vermen yeter artık ülke dışına giden servetleri artık kestiremiyoruz devlet olarak herşeyi kontrol etmek zorundasınız yeter da
  Cevapla
 • VATANDAŞ 7 ay önce Şikayet Et
  Antalya /Kemer Çıralı Köyünde 2500 yıldır hiç sönmeden yanan kayalara bir sondaj yapın.
  Cevapla
 • Misafir 7 ay önce Şikayet Et
  O kaya gazı doğal gaz değil lakin oda ciddi bir enerji kaynağı
  Cevapla
 • mustafa33 7 ay önce Şikayet Et
  HABER 7 bakin bu habare kulak asin ve devletin diikkatini oraya cekin
  Cevapla
 • muşi dayı 7 ay önce Şikayet Et
  köyün adı nereden gelmiş belli.
  Cevapla
 • ayhan 7 ay önce Şikayet Et
  Neden TPAO kanalı ile aranmaz,anlamak güç.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle