Hava kirliliği sıralamasında Iğdır Türkiye birincisi oldu

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte Doğu Anadolu Bölgesinin Çukurova’sı olarak bilinen Iğdır’da, hava kirliliği halk sağlığını tehdit etmeye başladı.

Hava kirliliği sıralamasında Iğdır Türkiye birincisi oldu
Hava kirliliği sıralamasında Iğdır Türkiye birincisi oldu
GİRİŞ 17.11.2019 22:04 GÜNCELLEME 17.11.2019 22:04
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Bölgede havanın soğuması ve kentin tamamen doğalgaza geçmemesi ile birlikte kömür kullanımı, insan sağlığını tehdit eder boyuta geldi. Özellikle akşam saatlerinde kalorifer kazanlarının yanması ile birlikte bina bacalarından çıkan kömür dumanı ve pis koku, şehir merkezinde hayatı yaşanmaz hale getirdi. Bisiklet kullanımının yaygın olduğu kentte, Bakanlık kesinlikle bisiklete binilmemesi konusunda vatandaşı uyardı. Temiz hava için 0 ila 50 arasında bulunması gereken indeks değeri 355'e çıktı.

“Hava ölçümlerine göre Iğdır 355 olarak tehlikeli görüldü”

Kentin ova üzerine kurulu olduğunu ve yakın çevrelerin tamamen doğalgaza geçmediğini belirten Zafer Garangi isimli vatandaş, “Iğdır’ın hava kirliliği sorunu önceden de vardı. Ova olduğu için esinti olmuyor. Doğalgaza geçmeyen bazı kamu kurumları olduğu için sıkıntı oluyor” dedi.

“Temiz hava herkesin hakkı”

Temiz ve sağlıklı hava solumak istediğine değine Garangi, “Temiz ve güzel hava herkesin hakkı. Iğdır’ın bu hava kirliliğine çözüm bulunursa daha güzel olur” şeklinde konuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Sürekli İzleme Merkezi (SİM) ölçümlerine göre, Türkiye’de Hava kirliliği en yüksek İl 355 olarak Iğdır görüldü. Piknik, yürüyüş, açık hava sporları ve bisiklet sürülmemesi konusunda vatandaşlar kesinlikle uyarıldı.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • gakko 8 ay önce Şikayet Et
  eeee halkta her türlü çöpü sobaya koymayin özellikle Plastik leri yakmayin
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 8 ay önce Şikayet Et
  Doğalgaz firması mafya gibi, haraç kesiyor kardeşim. Yok proje yok güvence parası yok bilmem ne.. Millet doğalgaza geçebiliyor mu onu sorun bakalım.
  Cevapla
 • Ali 8 ay önce Şikayet Et
  Sen ismini türk vatandaşı yazmışsın ama yorumun kaçak elektrik kullananlara benzemis. Yemezler
  Cevapla
 • Ser 8 ay önce Şikayet Et
  Doğalgaza geçmeyenler diğerlerini zehirliyor bunun bir yaptırımı olması lazım burası çin değil hindistan değil bunun bebepi var yaşlısı var hastası var resmen insan haklarını ihlal aman suya sabuna dokunmayalım olmaz bu insanların suçu ne?
  Cevapla
 • uzman 8 ay önce Şikayet Et
  boş konuşuyorson.belki maddi sıkıntı içinde
  Cevapla
 • ahm trz 8 ay önce Şikayet Et
  normaldir hdp li belediyeler iş yapmıyorki parayı dağa gönderiyorlar aynı chp zihniyeti gibi
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Asıl hava kirliliği hdp li teröristler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle