Dünyada tek destek çıkan ülke Türkiye oldu! Harekete geçildi

Türkiye, Libya’da terör örgütü Hafter ile mücadele eden Ulusal Mutabakat Hükümeti’yle (UMH) ilişkilerini derinleştiriyor. Libya askerleri Türkiye’de ya da Libya’ya gidecek birlikler tarafından eğitilecek. UMH’ye karakol gemileri ve diğer deniz platformları konusunda da destek verilecek. Libya makamları ile Türk firmalarının bu konuda müzakere ettiği öğrenildi. Meşru hükümete dünyada destek veren tek ülke ise Türkiye.

Dünyada tek destek çıkan ülke Türkiye oldu! Harekete geçildi
Dünyada tek destek çıkan ülke Türkiye oldu! Harekete geçildi
GİRİŞ 17.11.2019 06:28 GÜNCELLEME 17.11.2019 13:00
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Libya'da Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru yönetim olan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile Türkiye'nin ilişkileri derinleşiyor. ABD ve Rusya darbeci Hafter güçlerini desteklerken Türkiye, tüm imkanlarıyla meşru hükümetin arkasında durmaya kararlı. UMH, meşruiyetini tanıyan uluslararası güçlerden herhangi bir destek görmezken, Türkiye Libya'yı destekleyen tek ülke olarak çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye ile Libya arasında 2013 yılında yürürlüğe giren Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması kapsamında ikili askeri ilişkilerin artırılması planlanıyor. Bu doğrultuda Libya askerleri, Türkiye'deki eğitim merkezlerinde ve Libya'daki mobil eğitim timleri üzerinden verilecek eğitimlerle desteklenecek. UMH askeri kapasitesinin gelişimi için NATO tarafından icra edilmesi planlanan faaliyetlere de Türkiye etkin destek sağlayacak.

ORTAK PROJELER GELİYOR

Türkiye'nin Trablus Büyükelçiliği Askeri Ataşeliği, UMH ile işbirliği çalışmalarını icra ve koordine ediyor. Bugüne kadar Libya ordusundan yaklaşık 900 asker Türkiye'de eğitim gördü. İşbirliğini bir adım öteye taşımak isteyen Ankara, Libya Silahlı Kuvvetleri ile ortak projeler üzerinde çalışıyor. Bu doğrultuda Libya Deniz Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyacağı muhtelif deniz platformlarına (korvet, karakol gemisi, hücumbot vs) sahip olması konusundaki çalışmalarda önemli yol kat edildi. Bu çalışmaların önümüzdeki süreçte somut projelere dönüşmesi bekleniyor. Libya makamlarıyla Türk gemi inşa firmaları arasındaki görüşmeler sürerken, anlaşmanın sağlanması halinde deniz platformları en kısa zamanda yapılarak satışa hazır hale getirilecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın 5 Kasım 2018'deki Libya ziyareti ve ardından Libya İçişleri Bakanı'nın 28 Ağustos 2019'da Ankara'ya gerçekleştirdiği iade-i ziyaretin ardından iki ülke askeri işbirliği faaliyetlerinin artırılması kararlaştırılmıştı. ABD, Rusya, BAE ve bazı Avrupa ülkelerince korunan Hafter güçlerine karşı Ankara, meşru UMH'nin yanında durmaya devam edecek.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • Sez 1 yıl önce Şikayet Et
  Diğerleri hep yamyam petrole konmağa kalktı satılmış birini buldular kazın ayağı öyle değil libyada kontrolü ele geçiren meşru güçler bizim desteğimizle kazandı haçlı siyonistler kaybetti yunanistanın konmağa kalktığı libya açıklarında petrolü de biz çıkaracağız.
  Cevapla
 • Seref 1 yıl önce Şikayet Et
  Karşımızda yine yedi düvel var biz ne zaman tek ülkeye karşı savaştık ki teker teker değil topunuz birden gelin lan...
  Cevapla
 • Diyarbekri 1 yıl önce Şikayet Et
  Helal. Allah, ülkemizden razı olsun ve kötülüklerden muhafaza etsin. Bugün duyduğum en güzel haber. Çünkü amerika, avrupa, izrail, suudi amerika ve birleşik arap emirliği şeytanlığı Libya'nın meşru hükümetini yok etmek istiyorlar. Allah yardımcıları olsun.
  Cevapla
 • Levrok 1 yıl önce Şikayet Et
  Su Haber CHP nin nekadar bos bi parti oldugunu ispatlar. He he tayyip büyük Israel kuruyo he he tamam
  Cevapla
 • TÜRKİYE SEVDALISI 1 yıl önce Şikayet Et
  ümmeti muhammede kafirler yardım edecek değil ya uyanık olmak lazım müslümanın dostu kendi kardeşidir islamı yıkmak üzerine büyük oyun oynanıyor. rabbim ülkemizinde ve dünyadaki diğer müslüman ülkelerininde yar ve yardımcısı olsun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle