Hazır ambalajlı gıdalara trans yağ ayarı

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan çalışmayla hazır ambalajlı gıdalardaki trans yağ içeriği kontrol altına alınacak. Söz konusu gıdaların trans yağ içeriği yüzde 2'nin üzerinde olamayacak ve bu oranın üzerinde gıda üretilemeyecek.

Hazır ambalajlı gıdalara trans yağ ayarı
Hazır ambalajlı gıdalara trans yağ ayarı
GİRİŞ 15.11.2019 12:48 GÜNCELLEME 15.11.2019 13:48

Hazır ambalajlı gıdaların trans yağ  içeriği yüzde 2'nin üzerinde olamayacak, bu oranı aşan gıdaların ise üretimi  yapılamayacak.   AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Tarım ve Orman Bakanlığınca  hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Gıdalara Vitaminler, Mineraller ve Belirli Diğer  Ögelerin Eklenmesi Hakkında Yönetmelik, Avrupa Birliği'ne uyum kapsamında revize  edilecek.  Bu kapsamda hazırlanan yönetmelik taslağına göre, 1 Ocak 2022'den  itibaren son tüketiciye arz edilecek hazır ambalajlı gıdaların trans yağ içeriği  yüzde 2'nin üzerinde olamayacak. Trans yağ içeriği yüzde 2'nin üzerinde gıdalar  üretilemeyecek. Hayvansal kaynaklı yağda doğal olarak bulunan trans yağlar ise kapsam  dışında olacak.

 

 

Son tüketiciye arz edilmeyen ara ürünlerde trans yağ miktarının 100  gram yağ için 2 gramı geçmesi durumunda ilk üreticinin bu bilgiyi son ürünü  üretecek ilgiliye aktarması gerekecek.
 
Vitamin ve mineraller eklenirse belirtilecek
 
Piyasaya arz edilen hazır ambalajlı gıdalarda trans yağ asidi miktarı,  toplam yağın 100 gramında 1 gramdan az olursa, "Trans yağ içermez-trans yağ  yoktur" beyanında bulunuluyordu. Bu uygulama aynen devam edecek. "Kalsiyum fosforil oligosakaritler"in mineral madde olarak gıdalara  eklenmesine izin verilecek.  Vitaminler veya minerallerin gıdalara eklenmesi durumunda bunlar gıda  etiketlerinde bileşenler listesinde formlarıyla belirtilecek.

KAYNAK: AA