Korkutan uyarı! Dünya nüfusunun yarısı risk altında...

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dang humması, zika ve chikungunya virüslerinden kaynaklanan hastalıkları kontrol etmek için radyasyon kullanarak erkek sivrisinekleri kısırlaştıran bir tekniğin yakında test edileceğini bildirdi.

Korkutan uyarı! Dünya nüfusunun yarısı risk altında...
Korkutan uyarı! Dünya nüfusunun yarısı risk altında...
GİRİŞ 15.11.2019 08:08 GÜNCELLEME 15.11.2019 08:08
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), dang humması, zika ve chikungunya virüslerinden kaynaklanan hastalıkları kontrol etmek için radyasyon kullanarak erkek sivrisinekleri kısırlaştıran bir tekniğin yakında test edileceğini bildirdi.

 

 

DSÖ'nün açıkladığı yeni raporda, sivrisineklerin yaydığı tropikal bir hastalık olan dang humması vakalarının son yıllarda 110 ülkeye ulaştığına dikkat çekildi. 

Raporda, DSÖ tahminlerine göre yüz binlerce yeni vakanın ortaya çıkmasıyla dünya genelindeki yeni dang humması vakalarının 3,5-4 milyona ulaşabileceği uyarısında bulunuldu.

 

 

Rapora göre DSÖ, ilk etapta ABD Tarım Bakanlığı tarafından, mahsul verimine zarar veren zararlı böcekleri kısırlaştırmak için kullanılmış "Kısırlaştırılmış Böcek Tekniği"ni (SIT) test etmeyi planlıyor. 

Söz konusu tekniğin dang humması, zika ve chikungunya virüslerinden kaynaklanan hastalıklara karşı umut verdiği vurgulanan raporda, SIT'in halen 6 kıtada tarım alanında zararlı böceklere karşı kullanıldığı aktarıldı.

Raporda, sürecin, belirlenmiş tesislerde büyük miktarda erkek sivrisinek yetiştirilip bunların kısırlaştırıldıktan sonra doğaya bırakılarak dişilerle çiftleşmeleri şeklinde işleyeceği belirtildi.

DÜNYANIN YARISI RİSK ALTINDA

DSÖ'den bilim insanı Dr. Soumya Swaminathan, yeni tekniğe ilişkin yaptığı açıklamada, "Dünya nüfusunun yarısı şimdiden dang humması riski altında. Acilen yeni yaklaşımlara ihtiyacımız var ve bu girişim hem umut hem de heyecan verici." değerlendirmesinde bulundu.

Sivrisinekler yoluyla bulaşan zika ve chikungunya virüsleriyle sıtma, dang humması ve sarı humma türü hastalıklar dünyadaki bulaşıcı hastalıkların yaklaşık yüzde 17'sini oluşturuyor ve yılda 700 binden fazla can alıyor. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
sivri sinek
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Serkan BEKTAŞOĞLU 7 ay önce Şikayet Et
  Gebze de şahsen gördüm sineği, eklem yerleri ve gövdesinde beyaz renk mevcut
  Cevapla
 • Şahan 7 ay önce Şikayet Et
  Afrika'ya sözde yardım ediyorlar ! Önce aç bırakıp çaresiz insanları deney faresi gibi sürekli aşı yaparak kullanıyorlar, Afrikalı insanlar beyaz tenli insanlara göre daha güçlüler. Buranın DNA dizilimi çözülür ise nokta atışı ile diğer Nüfuslar daha kolay hasta ve kısır yapılabilir. Türkiye Afrika ya can suyu olmalı Geç olmadan ! Çoğunu ülke ele geçirilmiş.
  Cevapla
 • lokman 7 ay önce Şikayet Et
  zengin birkaç aile şirketi dünya nüfüsunu azaltma peşindemi gibi aklımıza geliyor;çinde yayılan veba, araplarda sivrisinek zika virüsü ve antibiyotiklere virüslerin başkalaşması etkisizleştirmesi hastane çoğaltıyoruz bilim insanı yetiştiriyormuyuz ilaç üretelim
  Cevapla
 • Ali Rüzgar 7 ay önce Şikayet Et
  Sivri sinekleri kısırlaştıran radyasyon insanları kısırlaştırmaz mı? Gelişen teknoloji ile insanları çocuk sahibi olmakta ne kadar zorlandıkları malumunuzdur. Çevremde benden küçük bir çok insan tüp bebek ile çocuk sahibi oldular. Gelecekte neler olacağını düşünmek bile istemiyorum. Saklanan amacın insanların kısırlaştırılması olduğunu düşünüyorum.
  Cevapla
 • Murat TANER 7 ay önce Şikayet Et
  Yaşasın ABD mi diyelim. Yoksa öyle demek için mi tüm bu çalışmalar?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle