Yıllar sonra Erdoğan'ın çağrısıyla başlamıştı! Üretim detayları belli oldu

Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın büyük önem verdiği kenevire odaklanırken bunda üretimi arttıracak adımların başında gösterilen tohumda hedeflerini belirledi. Gelecek yıl 58 bin kilogram kenevir tohumunun üretilmesi planı kabinenin ajandasına girdi.

Yıllar sonra Erdoğan'ın çağrısıyla başlamıştı! Üretim detayları belli oldu
Yıllar sonra Erdoğan'ın çağrısıyla başlamıştı! Üretim detayları belli oldu
GİRİŞ 15.11.2019 07:07 GÜNCELLEME 15.11.2019 07:07
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye gündemine taşıdığı kenevir üretimi konusunda farklı kurumlar eliyle çalışmalar hızla devam ediyor. Bu çerçevede yerli tohum ve bunun tescil-üretimi konusunda adım atılırken ekim alanları ve kenevir başta olmak üzere lifli bitkilerin endüstriyel kullanımını yaygınlaştırmak için ilgili firmalarla da temaslar sürüyor. Gelecek yıl 58 bin kilogram kenevir tohumunun üretilmesi hedefleniyor.

 

 

VERİM DENEMELERİ YAPILACAK

Kenevirle ilgili faaliyetlerin tescil ayağında Tarım ve Orman Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı dirsek temasında. Kenevirde tescil ile ilgili işlemlerin hızlandırılması öngörülürken Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezine (TTSM) müracaat edilen çeşit adaylarında bölge verim denemeleri yapılacak. Yürütülen çeşit geliştirme projelerinde arazi ve laboratuvar çalışmaları devam ettirilecek. Türkiye, yerel olan 2 çeşit keneviri tescillerken bir yandan da tohum çoğaltmaya gidiyor. Buna göre 2020 yılında toplam 58 bin kilogram kenevir tohumu üretilmesi hedefleniyor. Bu sene TİGEM Gökhüyük İşletmesinde ve sözleşmeli çiftçilerle 10 tonun üzerinde tohum üretildi. Narlısaray ve Vezirköprü’de üretilen tohumlar TİGEM tarafından satın alındı.

 

 

TOHUM VE ÜRETİM ALANI KORUMADA

Türkiye’de çok değerli yerli kenevir tohumu olduğunu belirten yetkililer, üretimi yerel tohumla yapmak istediklerini vurguladı. Amaç dünya standartlarındaki yerel tohumun sayısını artırarak tescillemek olduğu belirtildi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDEN TALEP

Tekstil ve otomotiv sektöründeki bazı büyük firmaların kenevirden yararlanarak ürünler üretmek istediklerini ilettikleri, söz konusu firmalarla görüşmelerin sürdüğü ve fizibilite çalışmaların yapıldığı bildirildi. Dokuz farklı sektörde kenevirden ürünler elde ediliyor. Bunların başında tarım, sağlık, tekstil, geri dönüşüm, otomotiv, mobilya, yiyecek ve içecek, kağıt, inşaat ve kişisel ürünler geliyor. Kenevirin bazı etken maddelerinden ilaç sanayinde ham madde olarak da yararlanılıyor.

Kenevir üretiminde yeni dönem

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Akif 7 ay önce Şikayet Et
  Devlet memurlarin görevyapmiyorlar .halka kulakversen .iyi olur camide imam görevyapmiyor nebakan nede denetleyen var .durumlar kötüye.gidiyor hergün toplu ölümler. Hele buyuk şehirbelediyeleri okadar yetki verilmişki .halkin kanini emiyorlar nedir bu ev sigmayan arsaya bina.yaptırıyorlar .vatandaş olarak bildiriyorum halka kulakver.erdoğan .
  Cevapla
 • lokman 7 ay önce Şikayet Et
  alım garantisi verilmiyor işleyen fabrika sanayi yok halk ekmiyor,sn Başkanım,
  Cevapla
 • KERİM 7 ay önce Şikayet Et
  Tıbbi kenevir çiçeklerinden elde edilen yağın kanser, diyabet, yüksek tansiyon, eklem romatizması, aids dahil 250 hastalığın tedavisinde kullanıldığı yazılmamış.
  Cevapla
 • Bingöl 7 ay önce Şikayet Et
  58 bin kg iki kamyon. Azmış.
  Cevapla
 • as olan devamlılık 7 ay önce Şikayet Et
  yerli araba gibi olmasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle