İş insanlarına güzel haber! Limit 500 bin dolara düşürüldü

Cumhurbaşkanı kararıyla son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcilerine de hususi damgalı pasaport olarak bilinen "yeşil pasaport"verilecek.

İş insanlarına güzel haber! Limit 500 bin dolara düşürüldü
İş insanlarına güzel haber! Limit 500 bin dolara düşürüldü
GİRİŞ 11.11.2019 07:20 GÜNCELLEME 11.11.2019 07:33
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, ihracatçı firmaların temsilcilerine tanınan yeşil pasaport hakkına ilişkin ihracat limit miktarı 1 milyon dolardan 500 bin dolara indirildi.

 

 

Buna göre, son üç takvim yılı itibarıyla yıllık ortalama ihracatı 500 bin doların üzerinde olan mal ihracatçısı firmaların temsilcileri de ihracat tutarlarına göre değişen sayıda yeşil pasaport sahibi olabilecek.

Bu kapsamda, yıllık ortalama ihracatı 500 bin ile 10 milyon dolar arasında olan firmaların bir, 10 milyon dolar üzeriyle 25 milyon dolar arasında olan firmaların iki, 25 milyon dolar üzeriyle 50 milyon dolar arasında olan firmaların üç, 50 milyon dolar üzeriyle 100 milyon dolar arasındaki firmaların dört, 100 milyon dolar üzerinde olanların ise beş yetkilisine yeşil pasaport verilebilecek.

 

 

11 BİN 952 İHRACATÇI YEŞİL PASAPORT SAHİBİ OLDU

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılı bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, bugüne kadar 11 bin 952 ihracatçıya yeşil pasaport verildiğini açıklamıştı.

23 Mart 2017'de başlayan uygulamanın başlangıcında istenilen her yıl ihracat yapma şartı da kaldırılarak, son üç takvim yılında yapılan toplam ihracat tutarının ortalaması esas alınmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Tek millet 2 yıl önce Şikayet Et
  Bütün ayrıcalıklı pasaportlar kalksın. Emniyet şeridi işgalinden ne farkı var?
  Cevapla
 • sussam olmaz 2 yıl önce Şikayet Et
  Ayrıcalıklı insanlardan nefret ederim... Kendim de ayrıcalık istemem eğer yapılırsa tavrımı koyar eşit davranılmasını sağlarım... Kimse benden daha vatan sever kimse benden daha milliyetçi, kimse benden daha Türk değil...Kim olduğuna bakılmaksızın sırf parası var diye tanınan bu imtiyazların hak olduğuna inanmıyorum.
  Cevapla
 • bi fikir 2 yıl önce Şikayet Et
  arkadaşım her memura veriliyor zaten .bukadar değil çok daha az ihracat yapana ve belli bir zaman işletmecilik yapana da verilmeli .
  Cevapla