ABD'nin karıştırdığı bölgede petrol buldular! Tam 53 milyar varil

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesinin mevcut petrol rezervini yaklaşık üçte bir oranında artıracak yeni petrol rezervi keşfedildiğini açıkladı.

ABD'nin karıştırdığı bölgede petrol buldular! Tam 53 milyar varil
ABD'nin karıştırdığı bölgede petrol buldular! Tam 53 milyar varil
GİRİŞ 10.11.2019 16:30 GÜNCELLEME 10.11.2019 16:30
Bu Habere 56 Yorum Yapılmış

İran, 2017 yılında çıkan sokak olayları nedeniyle sıkıntılı günler geçirdi. Devrim Muhafızları tarafından müdahale edilen olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı, yüzlerce kişi yaralandı.

AMERİKA'NIN KARIŞTIRDIĞI BÖLGE

Çatışmalara dönüşen olaylar nedeniyle İran hükümeti, Amerikalılar bölgeye ajan göndermekle suçladı.

Sokak olaylarının çıktığı Ahvaz bölgesi, İran'ın en büyük petrol ve doğalgaz yataklarının bulunduğu bölge olarak biliniyor.

Aradan 2 yıl geçti ve İran bölgede yeni bir petrol sahası keşfetti.

İran devlet televizyonundaki habere göre, Yezd kentinde halka hitap eden Ruhani, "İran Petrol Şirketi petrol arama birimi, 53 milyar varillik yeni bir petrol rezervi keşfetti. 2 bin 400 kilometrekare alanda yer alan petrol havzasının derinliği 80 metre." ifadesini kullandı.

 

 

İran, 2015 verilerine göre, 157 milyar varil civarındaki petrol rezerviyle bu alanda Venezuela, Suudi Arabistan ve Kanada'nın ardından dünyada 4'üncü sırada yer alıyor.  

 "YARGI ERKİ AÇIKLAMA YAPMALI"

 

 

ABD yaptırımları etkisiyle son yıllarda ekonomik sorunlarında artış gözlenen İran'da Cumhurbaşkanı Ruhani, konuşması sırasında bir grup tarafından "Ruhani, utan ve bırak", "Bahane uydurma, sorunu çöz", "Ekonomi, ekonomi" sloganlarıyla protesto edildi. 

Aleyhinde slogan atan grubun "halkı temsil etmediğini" savunan Ruhani, ülkedeki yolsuzluklarla mücadelede etkin yol izlenmediği gerekçesiyle ruhani lider Ali Hamaney'e bağlı Yargı Erki'ni suçladı. 

Yolsuzluklar konusunda şeffaf olunması gerektiğine işaret eden Ruhani, "Milyon veya milyar tümenlik yolsuzlukları araştıran Yargı Erki, milyar dolarlık yolsuzluklarla ilgili de halka açıklama yapmalıdır. Birkaç kişiyi mahkemeye sevk etmekle halk kandırılamaz." değerlendirmesinde bulundu. 

Bazı kurumlardaki "yolsuzluk" iddialarını gündeme getiren Ruhani, "Petrol Bakanı'nı 700 milyon dolar ve Merkez Bankası Başkanı'nı 2 milyar dolar konusunda açıklama yapmaları için göreve çağırıyorum. Gözlemci kurumlar da 947 milyon doların hesabını versinler." diye konuştu.  

Hükümetinin 18 milyar dolar yolsuzluk yaptığına ilişkin suçlamalara cevap veren Ruhani, kendi hükümeti döneminde bir doların dahi yolsuzluklara konu olmayacağını savundu.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 56
 • mgl 8 ay önce Şikayet Et
  gözümüz aydin...abd ingilterenin her karıştirdigi yerde bir seyler cikiyor zaten...
  Cevapla
 • Şahan 8 ay önce Şikayet Et
  Kendir, kenevir endüstrisi planlı olarak dünyada uyışturucu diye yasaklanmış, tek eksi yanı bu kontrollü üretim ile devletimiz çevre ve sağlıklı kumaşlar için ! petrol bazlı hammaddesi petrol olan ürünleri en başta plastik ürünleri bırakmalı yavaş yavaş ! Sırf birileri zengin olsun diye dünya plastik çöplüğü olmuştur. Rakıfeller, rolşiild ve birkaç aile petrol için keneviri bitirmiştir. Kenevir mucize bir bitkidir, Oksijen üretimi ile ağacı 8 e katlar tekstil ürünleri ile hafif ve dayanıklıdır. Tıp alanında faydalı hammadedir. Petrole alternatif sanayi ürünüdür. Dünya organik ürünler için servet ödüyorlar ! Gözümüzü açmalı kılıcımızı keskin tutmalıyız.
  Cevapla
 • yusuf Oguz 8 ay önce Şikayet Et
  iran devleti zalim pan farsistlerin elindedir mazlum Ahvaz arap halkinin bu yeni 53 milyar varillik bir petrol rezervinden payi ne olacak ?hic fakirlik baski iskence tutuklamalar sok ortasinda insanlai asmak ve saire bu gibi insanlik disi canilik ,
  Cevapla
 • semi 8 ay önce Şikayet Et
  İran'ın sonu iyi görünmüyor Maleseff..
  Cevapla
 • bağımsız 8 ay önce Şikayet Et
  enerji çok önemli bizim derhal atom enerji santrallarımızı kurup elektrik üretmemiz gerekli...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle