Dünyanın en pahalısı... Tarlada görmeye 80 bin turist geldi

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisini görmek için 40 günde 80 bin ziyaretçi geldi.

GİRİŞ 10.11.2019 15:50 GÜNCELLEME 11.11.2019 06:00
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve "en iyi korunan 20 kent" arasında bulunan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen safran bitkisini görmek için 40 günde 80 bin ziyaretçi geldi. Gıda, ilaç, kozmetik gibi birçok alanda kullanılan ve kilosu 30 bin liradan satılması dolayısıyla "dünyanın en pahalı baharatı" olarak adlandırılan safran bitkisi, Amerika'dan, İran'a kadar dünya ve Türkiye'nin her yerinden ziyaretçi ağırlıyor.

 

 

İlçede, 12 çiftçi tarafından 30 dekar alanda ağustos ayında ekimi yapılan, ekim-kasım aylarında boyu 15-30 santimetre uzunluğa geldiğinde toplanan safranın, kırmızı renkteki poleni en değerli kısmı olurken, soğanı, mor renkli çiçekleri ile sarı polenleri de satılarak üreticisine gelir kaynağı oluyor.

Ekonomik, sağlık, kozmetik gibi birçok alanda katkısı olan safran, Safranbolu'nun turizmine de katkı sağlıyor. Yılda bir milyonun üzerinde turist ağırlayan Safranbolu, artık safran tarlalarıyla da yeni bir turizm destinasyonu kazandı.

"YAKLAŞIK 75-80 BİN KİŞİ GELDİ"

 

 

Safran çiftçisi İsmail Yılmaz, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, hasadın son dönemlerinde olduklarını söyledi. Güzel bir hasat dönemi geçirdiklerini ifade eden Yılmaz, "Çiçeklenme yavaşlamaya başladı, herhalde bu hafta son çiçekleri toplarız. Son 3 hafta çok güzel gitti, çiçek verimli geçti, zaman zaman toplamayı yetiştiremediğimiz günler oldu" dedi.

Her yıl ziyaretçi sayısında artış olduğunu aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:
"Yaklaşık 75-80 bin kişi geldi, çünkü çok yoğundu bu sene ziyaretçi sayısı. Yerli ve yabancı çok kişi geldi, özellikle kendi bölgemizden de çok insan geldi. Buraya ağırlıklı olarak Uzakdoğulular geliyor, Avrupalı turistlerimiz vardı, Amerika'dan, Kıbrıs çok geldi, Endonezya ve Araplar geliyor."

Hasadın ardından ot temizleme, arık çapalama işleri yaparak toprağı kışa hazırlayacaklarını anlatan Yılmaz, "Merak eden insanlar var halen daha geliyorlar. Çiçeğimiz var ama görsel olarak artık yok" diye konuştu.

10 KİLODAN FAZLA SAFRAN

Safran üzerine birçok araştırmalar yapıldığını vurgulayan Yılmaz, şu ifadelere yer verdi:
"Türkiye'de şu anda 3-4 üniversite safran üzerine çok çalışıyor, sürekli tahlil ve analizlerini yapıyor. Genelde kanser hastalığı, gözdeki sarı noktada, depresanda, alzheimerde çok kullanılıyor. Sakinleştirici olarak kullanılıyor. Bunun üzerine daha çok bilimsel araştırmalar yapılıyor."

20 dönümlük arazide ekim yaptıklarını, gelecek yıl bunun daha da artırılacağını kaydeden Yılmaz, "Dönemini tamamlayan yerimiz var onları sökeceğiz. 1'e 7-8 yavru atıyor. Diktiğimizde de bir o kadar daha geniş alana dikmek zorundayız. Önümüzdeki yıl daha geniş alana dikim yapacağız. Bu yıl 10 kilonun üzerinde ürün aldık. Hava çok iyi gitti. Daha toplamaya devam ettiğimiz için istediğimizin biraz daha üzerinde oldu" değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR 10
 • Alper 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede bu kadar hasta varsa sorumlusu ilaçlama yapan cahil çiftçilerdir hiçbirinin yatacak yeri yok
  Cevapla
 • zafer gülten 2 yıl önce Şikayet Et
  madem bu kadar pahalı birşey,yetiştiği ortam şartlarını içeren seralar kurulup üretilemiyormu.ve yine sadece Safronbolu da üretilebiliyorsa bu kadar pahalı bir şey için niye daha çok ekim alanı açılmıyor,Safranbolu nun bütün boş alanlarına eksinler. bu sebzeyi meyveyi ucuzlamasın diye halde imha etmeye benziyor biraz. pahalı satmak işlerine geliyor.
  Cevapla
 • yavuzz 2 yıl önce Şikayet Et
  hayir uretilemiyor aldigin soganlari nerede oturuyorsan oraya dik verim alamazsin ( safranbolu haric) karabukle arasinda 20 km var ama karabukte yetismiyor mesela )... sera da yetisen bir sey degil
  Cevapla
 • AYKIRI 2 yıl önce Şikayet Et
  enteresan. safanbolu safranı kiloyla ve ucuza satılır bildiğim. bazı özel safranlar var onlar çok pahalı her yerde yetişmiyor. biz safran mürekkebi için kullanıyoruz. baharatçı kilosunu bize 30 bine satıyorsa 5 bine filan alıyordur. misal ben üretim yerinde kilosu 500 çekilen malzemeyi, o yerin ürettiği ürünü çarşıda 300 e aldım. yani adam baharatçıya 100'e satıyor, biz gelince 500 diyor.
  Cevapla
 • Hasan Akman.. 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun böyle girişimciye.. Devletten şunu bunu istemiyor... Çabalıyor inanıyor başarıyor.. ALLAH bereketini artırsın,, kii artırırda.. Kutlarım böyle çalışkan çiftçilerimizi.
  Cevapla
 • ismet 2 yıl önce Şikayet Et
  40 gunde 80 bin hic akla yakın deyil bi defa saymıslarmi 80 bin yani gunluk 2 bin kisi eder akla zarar is
  Cevapla
 • safrannnn 2 yıl önce Şikayet Et
  he dayı saydık tek tek
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle