Telefonu olan herkesi ilgilendiriyor! Komisyon kuruldu

Tüketicilerin, sabit internet hizmetine ilişkin devam eden taahhütlerinin süresinin dolduğu veya dolmak üzere olduğu gerekçesiyle firma çağrı merkezleri, bayileri tarafından arandıklarına yönelik şikayetlerin artması üzerine Ticaret Bakanlığı, BTK ve ilgili şirket temsilcilerinin yer alacağı bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Telefonu olan herkesi ilgilendiriyor! Komisyon kuruldu
Telefonu olan herkesi ilgilendiriyor! Komisyon kuruldu
GİRİŞ 09.11.2019 16:12 GÜNCELLEME 09.11.2019 16:12
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Sabit internet hizmetiyle ilgili haksız ticari uygulamalara son vermek amacıyla Ticaret Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile ilgili şirket temsilcilerinin yer alacağı bir komisyon kurulacak.

 

Ticaret Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce, son zamanlarda tüketicilerden gelen yoğun şikayetler üzerine, sabit internet hizmetiyle ilgili haksız ticari uygulamalara son verilmesi amacıyla BTK ve sektör temsilcilerinin katılımıyla Ankara'da toplantı düzenlendi.

Toplantıda, Ticaret Bakanlığı yetkililerince, "0850" ile başlayan telefon numaraları başta olmak üzere firma çağrı merkezleri ve bayileri tarafından tüketicilerin sabit internet hizmetine ilişkin devam eden taahhütlerinin bittiği veya bitmek üzere olduğu gerekçesiyle arandıklarına yönelik birçok şikayet alındığı belirtildi.

 

Tüketicilere, ayrıca "yeni sözleşme yapılması gerektiğinin, aksi takdirde yüksek tutarda fatura yansıtılacağının, taahhütlü aboneliğin erken sonlandırılması durumunda cayma bedelinin firmaları tarafından karşılanacağının" söylendiği ifade edildi.

Böylece başka kampanyaların tanıtımı yapılmak suretiyle mevcut taahhütlerin sonlandırılıp yeni abonelikler için onay alındığı, bu şekilde birçok mağduriyetin yaşandığı kaydedildi.

Toplantıda, ilgili firmalar, Bakanlık ve BTK temsilcilerinin katılımıyla bir komisyon oluşturulmasına karar verildi.

Komisyon, tüketicileri arayarak mağdur eden telefon numaralarının iletişime kapatılması, aramaları yapanların ilgili firma tarafından bayiliğine son verilmesi, diğer firmaların bu bayilerle çalışmaması, yeni abone veya abone taşınması için sadece şirket merkezlerinin uhdesinde bulunan müşteri çağrı merkezlerinin yetkili kılınması için çalışma yapacak.

Öte yandan, abone merkezlerinin yüz yüze yapılan satışlarda yetkili kılınması ve kamu kurumları tarafından bu firmalara en ağır cezaların verilmesi gibi öneriler üzerinde çalışılması da karara bağlandı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 24
 • Süleyman 3 yıl önce Şikayet Et
  tam bir eşkıya ve soygunculuk resmen milleti soyuyorlar, ilgililer nezaman ilgilenecekse?
  Cevapla
 • telekom 3 yıl önce Şikayet Et
  telekom da suc 444 ve 0850 numaraları banka harıcıne vermeyecek halk da magdur olmuyacak
  Cevapla
 • Ahmet 3 yıl önce Şikayet Et
  Harfi harfine benim başıma geleni haber yapmışlar. Demek ki bu iş organize.
  Cevapla
 • Mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
  Türk Telekomu sattınız hep özelin eline geçti. Milli telekomu geri alsın devlet.
  Cevapla
 • Emlakçın 3 yıl önce Şikayet Et
  Rekabet bankalarda da yok. Uyu rekabet kurulu, Avrupa'nın konut kredi oranlarına bakın birde bizdeki duruma bakın bizim faiz oranları uçmuş ! 0,48 konut kredisi olması gerekiyor Fakat rekabet olmadığı için ittifak içinde milleti yüksek faizli krediye mahkum ediyorlar. Ey vatandaş kredi faizleri çok yüksek, bankalar 0,35 e bile 60 ay vadeli konut kredisi verse yine kar ediyorlar. Bilginize uyanık olun!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle