Bakan duyurdu: 166 milyon TL hibe verilecek

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II kırsal kalkınma destekleri 5. Başvuru Çağrısı 3. Grubunda destek almaya hak kazan ve 166 milyon liralık hibe sağlanacak 133 projenin onaylandığını açıkladı.

Bakan duyurdu: 166 milyon TL hibe verilecek
Bakan duyurdu: 166 milyon TL hibe verilecek
GİRİŞ 09.11.2019 12:05 GÜNCELLEME 09.11.2019 12:05
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Bakan Pakdemirli, Bakanlık olarak, kırsalda daha çok yatırım, üreticiye daha çok gelir, istihdama daha çok katkı amacıyla kırsal kalkınma desteklerini yatırımcılarla buluşturmaya devam ettiklerini bildirdi.

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) 16 Şubat 2019 tarihinde çıktığı IPARD-II 5. Başvuru çağrı ilanı kapsamında uygun bulunan projelerin 3. Grup sonuçlarının TKDK'nın internet adresinden açıklandığını belirten Pakdemirli, şöyle konuştu:

“Proje Değerlendirme ve Seçim Komisyonu tarafından değerlendirmeleri tamamlanan 133 proje onaylandı ve hibe sözleşmelerinin imzalanma süreci başladı.

 

Bu 133 projeye toplam 166 milyon TL hibe sağlanacak. Bu hibe sayesinde kırsalda 400 milyon TL’nin üzerinde yatırım yapılması ve 600 yeni istihdam oluşturulması hedefleniyor.

Onaylanan ve hibe desteği alacak projelerin; 33’ü besi çiftliği, 35’i süt çiftliği, 12’si broyler, 3’ü yumurtacılık, 11’i süt işleme, 2’si kırmızı et işleme, 1’i kanatlı eti işleme, 4’ü su ürünleri işleme, 32’si de meyve ve sebze soğuk hava deposu yatırımını kapsıyor.”

IPARD-II 5.Başvuru Çağrı kapsamında açıklanan 3. Grupla birlikte desteklenecek proje sayısının 394’e ulaştığını ve bu projelere toplam 430 milyon lira hibe sağlanacağını kaydeden Pakdemirli, böylece kırsalda bir milyar lira yatırım ve bin 600 yeni istihdam oluşturulacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli, kırsalda çok yönlü kalkınma hedefi çerçevesinde, modern, sürdürülebilir, rekabet gücü yüksek ve Avrupa Birliği standartlarında işletmelerin sayısını artırmak amacıyla TKDK üzerinden IPARD-II Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma hibelerini kullandırmaya devam edeceklerini ifade etti.

KAYNAK: İHA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 4
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Millet hibeyi alıp ev araba arsa alıyor yatırım yapan istihdam sağlayan yok kontrolsüz verilen paraların hükmü yok..
  Cevapla
 • Maslandag 1 yıl önce Şikayet Et
  Bilgisiz bilgisiz yazma. Hibe deyince sen para anlıyorsun galiba. ıpard projelerinde yatırım yapıldıktan sonra ödemeler yapılır.
  Cevapla
 • yorgun 1 yıl önce Şikayet Et
  öncelikle acil toprak reformu lazım tarlalar dedesinin dedesinde nasıl işleyecek hep verasetli
  Cevapla
 • fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  millete balık vermek yerine balık tutmayı öğretmenin daha faydalı olacağını düşünüyorum devletin veterineri mühendisi içerde oturmasın hepsi sahada çalışmalı çifçilere eğitimler verilmeli kaliteli ürün üretilmeli yurt dışına ihraç edilecek avrupa normlarına göre ürünler çıkarmalıyız
  Cevapla