Son dakika haber: EPDK Başkanı Yılmaz'dan 'BEDAŞ' açıklaması

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, "BEDAŞ ve tedarik şirketi olan CK Boğaziçi EPSAŞ ile ilgili soruşturma sürecini başlattık. Derinlemesine araştıracağız ve kamu vicdanını yaralayan bu olayda dahli olanlara hak ettikleri cezayı vereceğiz” dedi.

Son dakika haber: EPDK Başkanı Yılmaz'dan 'BEDAŞ' açıklaması
Son dakika haber: EPDK Başkanı Yılmaz'dan 'BEDAŞ' açıklaması
GİRİŞ 07.11.2019 20:27 GÜNCELLEME 07.11.2019 20:27
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, İstanbul Fatih'te 4 kardeşin evlerinde ölü bulunmasının ardından Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) yaptığı elektrik kesintisine ilişkin, "6 Kasım'da İstanbul Fatih’te 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği elim olayın ardından BEDAŞ'ın yaptığı elektrik kesme uygulaması kabul edilemez. Yapılan bu uygulama sonrası BEDAŞ ve tedarik şirketi olan CK Boğaziçi EPSAŞ’a yönelik soruşturma sürecini başlattık. Kamu vicdanını yaralayan bu olayda dahli olanlara hak ettikleri cezayı vereceğiz." ifadelerini kullandı.

 

 

EPDK'den yapılan yazılı açıklamada elektrik dağıtım ve tedarik şirketi çalışanlarının daima sorumlu ve titiz davranması gerektiğini kaydedildi.

Açıklamada sözlerine yer verilen Yılmaz, ilgili mevzuatta tüketicinin korunması başlıklı özel bir madde bulunduğunu vurgulayarak, söz konusu maddenin çok açık olduğunu ve EPDK'nin yasalar gereği kırmızı çizgisinin tüketicinin korunması olduğuna dikkati çekti.

 

 

EPDK'nin konuyla ilgili soruşturma sürecini başlattığını aktaran Yılmaz şunları kaydetti:

"6 Kasım'da İstanbul Fatih’te 4 vatandaşımızın hayatını kaybettiği elim olayın ardından BEDAŞ'ın yaptığı elektrik kesme uygulaması kabul edilemez. Yapılan bu uygulama sonrası BEDAŞ ve tedarik şirketi olan CK Boğaziçi EPSAŞ’a yönelik soruşturma sürecini başlattık. Kamu vicdanını yaralayan bu olayda dahli olanlara hak ettikleri cezayı vereceğiz. Elektrik dağıtım ve tedarik şirketi çalışanlarının daima sorumlu ve titiz davranması gerekir. Mevzuatımızda tüketicinin korunması başlıklı özel bir madde bulunuyor. Bu madde çok açık ve kırmızı çizgimizin tüketicinin korunması olduğunu vurguluyor. Biz EPDK olarak gerek dağıtım gerekse tedarik şirketlerinden mevzuatı uygularken körü körüne davranmalarını değil, vatandaşlarımızın manevi değerlerini, özel durumlarını, hassasiyetlerini gözetmelerini bekliyoruz. Tüketiciyi korumayan bir sistem yürümez ve tüketici sistemin asli unsurudur.

Yaşanan hadise sonrası ilgili şirket tarafından yapılan açıklama kamuoyunu tatmin etmediği gibi yapılan kesme uygulamasının gerekçesi olarak da kabul edilemez. Bütün şirketler yaptıkları işin hassasiyetine uygun davranmalıdır. BEDAŞ ve tedarik şirketi olan CK Boğaziçi EPSAŞ ile ilgili soruşturma sürecini başlattık. Derinlemesine araştıracağız ve kamu vicdanını yaralayan bu olayda dahli olanlara hak ettikleri cezayı vereceğiz.”

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • Abdülhamit Han 8 ay önce Şikayet Et
  evinde tıbbi cihaz çalıştıran hastaların dahi elektriği kesilebiliyor ,acil çözüm
  Cevapla
 • KOÇAK 8 ay önce Şikayet Et
  Balık baştan kokar.kaçak elektrik kullanan vandallara ses çıkartamayan özel sektör nerede mazlum masum parası olmuyan gariban var gider keser elektriğini kendisini böyle tatmin eder.merak ediyorum devlet acaba kaç bin tl ceza kesecek 10 bin tl gececekmi çok merak ediyorum?
  Cevapla
 • Vay arkadaş 8 ay önce Şikayet Et
  Ooo sayın başkan memlekete hoşgeldiniz uzun süredir buralarda yokmuşsunuz anlaşılan..dağıtıcı firmanın suçu neki bunlara bu yasal boşluğu açan zaten sizsiniz..kimi nerde hangi suçluyu arıyorsunuz..adam ilk açılış aboneliğinden tutta sayaç okuma bedelini bile bizden alıyor..her ilde durum aynı..umarım
  Cevapla
 • Epdk 8 ay önce Şikayet Et
  Bu böyle ceza vermekle falan olmaz alırsın bir karar dağıtım/pazarlama şirketleri de bunu uygular örnek olarak bir zamanlar su sayaçları ön ödemeli kartlı olarak belediye su şirketleri tarafından takılıyordu ama su temel ihtiyaç olduğu için bu ön ödemeli sayaç işi kaldırıldı sonuçta şirket çalışanları da onlara verilen işi yapıyor zaten faturayı düzenli ödeyen birine bir yılda belki 4 veya 5 fatura gecikme hakkı tanınabilir bu kararı alacak olan epdk dır
  Cevapla
 • Ersan Sunter 8 ay önce Şikayet Et
  Burda suç Ck elektrıkde değil . Temel ihtiyaç olan elektriğin yamyam CK elektrik gibi firmalara bıkarılması . Ck elektrik çok kimsenin ahını kimsenin gözünün yaşına bakmıyor . Çok gaddarlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle