Bakan duyurdu: İki dünya rekoru kıracağız

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Geleceğe Nefes" seferberliği kapsamında 13 milyonun üzerinde fidanın sahiplendirildiğini, 9 milyonun üzerinde bireyin sertifika aldığını belirterek, "11 Kasım'da bir değil iki dünya rekoru kıracağız" dedi.

GİRİŞ 07.11.2019 12:52 GÜNCELLEME 07.11.2019 14:12
Bu Habere 34 Yorum Yapılmış

Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü koordinasyonunda başlatılan, 11 Kasım saat 11.11'de gerçekleştirilecek "Geleceğe Nefes" seferberliğindeki son gelişmeleri paylaştı.

 

 

Bakan Pakdemirli seferberlik kapsamında 9 milyonun üzerinde bireyin sertifika aldığını aktardı.

"Geleceğe Nefes" seferberliğine inanılmaz talep geldiğini ifade eden Pakdemirli, şu bilgileri verdi:

 

 

"Bir günde 3 milyon dikebilir miyiz diye başladık, 11 milyon fidana ulaşmak için yola çıktık. 11.11 tarihinde saat 11.11'de gerçekleştirilecek etkinliğimizde önemli olan toplumsal katılımı almaktı. Kampanyaya inanılmaz bir ilgi ve talep oldu. Milletimizin her bireyine ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız bundan sonra her yıl 11 Kasım'ı Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan etti, teşekkür ediyoruz.

Etkinlik çerçevesinde 81 ilde 3 saatte 2 bin 23 lokasyonda fidan dikeceğiz. Millet, kampanyamızı sahiplendi. O kadar yoğun talep oldu. 11 milyon fidanı sahiplendirmek üzere yola çıktık. Bugün itibarıyla 13 milyonun üzerinde fidan sahiplendirildi. 11'inde 11 milyon fidan dikeceğiz, akabinde de sahiplenilen fidanları kasım ayı içinde dikeceğiz. 9 milyonu aşkın birey bireysel sertifika aldı. Fidan dikmeyi memleket meselesi haline getirdikleri için milletimize teşekkürler... 11 Kasım'da bir değil, 2 dünya rekoru kıracağız." 

15 YILDA YANAN ALANLARIN ORTALAMA 40 MİSLİ DİKİM YAPILDI

Bekir Pakdemirli, 81 ilde başlatılan seferberlik kapsamında, İstanbul'da 177 bin fidan dikimi yapılacağına işaret ederek, fidan dikimine gidecek kişilerin, yerleri ve programı internet sitesinden öğrenebileceğini söyledi.

Pakdemirli, "15 yılda yanan alanların ortalama 40 misli dikim yaptık bugüne kadar... Türkiye'de dikilen fidanların yüzde 85-90'ını tutar vaziyette..." ifadelerini kullandı.

Pakdemirli, "Tıbbi ve aromatik bitkiler bizim için çok önemli. 2023'te 5 milyar dolar ihracat hedefimiz var. Bu seferberlik akabinde tıbbi aromatik bitkilerimizi de yetiştiriyor olacağız." diye konuştu.

Pakdemirli, kendisinin de 11 Kasım'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte Ankara'da fidan dikimi yapacağını bildirdi.

İLLER YARIŞIYOR

Türkiye ‘Geleceğe Nefes’ seferberliğinde iller yarışıyor. Kampanyaya katılan iller arasında Manisa şu an birinci olurken Isparta, Bingöl, Tunceli ve Yozgat illeri takip ediyor.

Türkiye genelinde hedeflenen fidan sayısı 11.047.430 iken sahiplenilen fidan sayısı 12.975.348 oldu.

BİR FİDAN NE KADAR?

Kişi ya da Kuruluş istendiği sayıda fidan bağışında bulunabilir. Bağışlanan fidanlar ağaçlandırma sahası içinde yer alır.

1 Fidan Bağışı 10 TL'dir.

Geleceğe Nefes Ol Kampanyasına destek olmak isteyen vatandaşlar geleceğenefes.com adresi üzerinden fidan sahiplenip bağışta bulunabiliyor.

GELECEĞE NEFES OL KATILIM BELGESİ NASIL ALINIR?

E-Sertifika talepleriniz ödeme yapıldıktan sonra ortalama 1 iş günü içinde, basılı Sertifika talepleriniz ise 5 iş günü içinde teslim edilmektedir.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YORUMLAR 34
 • lokman 8 ay önce Şikayet Et
  Çokgüzel eylemler bunlar..
  Cevapla
 • Şahan 8 ay önce Şikayet Et
  Oksijen, kenevir dişi olan, sanayi için hammadde olanı, petrol türevlerine alternatif, Evet ağaç oksijeni üretir, kenevir Turbo oksijen üretir. Az alanda çok oksijen ! Alternatifi yok mucizenin ta kendisi
  Cevapla
 • Vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  Ispanak için uydurma yabancı ot diye geçiştirmeye çalışıyorsunuz. Neden gübre markasını aciklamiyorsunuz.
  Cevapla
 • lokman 8 ay önce Şikayet Et
  güldüm, öyle olsa sadece ispanak olmazdı,gülmedim.
  Cevapla
 • pusula 8 ay önce Şikayet Et
  gördünüz mü, ağaç keserek değil dikerek daha mutlu oluyorunuz
  Cevapla
 • bilengelsin 8 ay önce Şikayet Et
  kendi imkanlarimla kendi arazime 44 fidan diktim. 42 si tuttu. kendi arazim bile olsa yesillik iyidir. herkesi fidan dikmeye davet ediyorum. herseyi devletten beklemeyin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle