Marmaray’ın 6 yıllık geliri 1,4 milyar lira

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son grup toplantısında Marmaray’ı 6 yılda 403 milyon yolcunun kullandığını açıklamıştı. Buradan hareketle Marmaray’ın bu süre zarfında 1,4 milyar liralık gelir sağladığı hesaplandı.

Marmaray’ın 6 yıllık geliri 1,4 milyar lira
Marmaray’ın 6 yıllık geliri 1,4 milyar lira
GİRİŞ 03.11.2019 14:33 GÜNCELLEME 03.11.2019 17:01
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin en önemli ve büyük projelerden olan Marmaray, sağladığı konfor, zaman ve tasarruf faydalarının yanında rakamsal anlamda da dikkat çekiyor. Avrupa ve Asya Kıtaları arasında kesintisiz demir yolu ulaşımı sağlayan Marmaray, hizmete alındığı 2013 yılından itibaren milyarlarla telaffuz edilen ciroya ulaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ekim tarihli grup toplantısında yaptığı konuşmaya göre, Marmaray'ı 6 yılda yaklaşık 403 milyon kişi kullandı.

Açılışının yapıldığı 29 Ekim 2013'ten bugüne kadar yaklaşık 403 milyon yolcunun yararlandığı Marmaray'ın, yolcu başı kullanım ücreti ortalama 3,40 lira olarak hesaplandığında, devletin kasasına giren miktar yaklaşık 1 milyar 402 milyon TL'ye tekabül ediyor.

1,4 MİLYAR LİRA GELİR GETİRDİ

Hizmete alındığı ilk yıllarda, Kazlıçeşme-Ayrılık Çeşmesi durakları arasında kişi başı 1.95 lira tarife ücreti ile sefer yapan Marmaray, sonraki yıllarda sırasıyla 2,15 ve 2,30 liraya yükseldi. Marmaray, 8 Mart tarihinde Gebze-Halkalı banliyö hattının devreye alınarak uzatılmasıyla bir yolcu için bir uçtan diğer uca taşımacılık 5,70 lira oldu. Bir kişi için baz alınan yolculuk ücreti dünden bugüne kadar uygulanan ücret tariflerin ortalaması olan 3,40 lira olarak kabul edildiğinde, yapılan hesaplamalara göre Marmaray 6 yılda devletin kasasına yaklaşık 1 milyar 402 milyon gelir ekledi.

BİR UÇTAN DİĞER UCA YOLCULUK

76.6 kilometrelik Gebze-Halkalı banliyö hattıyla İstanbul’un bir ucuyla diğer bir ucu birbirine bağlanmış oldu. Banliyö hattının durakları ise; Mustafa Kemal’den başlayarak Küçükçekmece, Menekşe, Florya, Yeşilköy, Yeşilyurt, Ataköy, Bakırköy, Yenimahalle, Zeytinburnu, Kazlıçeşme, Yenikapı ve Sirkeci'den oluşuyor. Bu aşamada Marmaray ile Anadolu Yakası'na geçen hat Üsküdar, Söğütlüçeşme, Feneryolu, Göztepe, Erenköy, Suadiye, Bostancı, Küçükyalı, İdealtepe, Süreyya Plajı, Maltepe, Cevizli, Atalar, Başak, Kartal, Yunus, Pendik, Kaynarca, Tersane, Güzelyalı, Aydıntepe, İçmeler, Tuzla, Çayırova, Fatih, Osmangazi, Darıca’dan geçerek Gebze'de sona eriyor.

 

 

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • usta 8 ay önce Şikayet Et
  hemen satın
  Cevapla
 • ismayıl 8 ay önce Şikayet Et
  imamoğlu raylı taşımacılık benim bölgemde gelirini isterim demezmi..der.
  Cevapla
 • birkıssadanbinhisse 8 ay önce Şikayet Et
  bu chpliler su marmaray yapilmasin diye ne engeller ne iftiralar yaptilar hukumete yapildi sonra chpliler acil fren dugmelerine basmalar kendi medyalarinda cumhuriyet gazetesi sozcude yok su basiyormus yok bilmem neymis simdi ses yok diyemiyorlarda iyiki yapilmis diye chpliler basta olmak uzere her kesim kullaniyor
  Cevapla
 • hasan 8 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel yalnız hazinenin anahtarı eşkıyaya teslim edildi dört sene talan edip giderler
  Cevapla
 • teknisyen 8 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun başkanım çok güzel çalışmalar oldu sayenizde değerinizi anlayacaklar ama hayırlısı diyelim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle