Tüm dengeleri altüst eden sefer! Yeni ticaret yolu! ABD'ye tarihi gol

Rusya ve Çin, Arktik bölgesinde buzulların erimesiyle ABD’nin küresel suyolları üzerindeki hâkimiyetini kırmaya çalışıyor. Rusya’nın batısından yola çıkan iki petrol tankeri Arktik üzerinden Çin’e ulaştı. Rota ve taşınan petrol ABD’ye verilen bir mesaj niteliği taşıyor. Rotayla ABD donanmasının kontrol ettiği suyolları da bypass edilecek.

Tüm dengeleri altüst eden sefer! Yeni ticaret yolu! ABD'ye tarihi gol
Tüm dengeleri altüst eden sefer! Yeni ticaret yolu! ABD'ye tarihi gol
GİRİŞ 02.11.2019 08:48 GÜNCELLEME 02.11.2019 17:47
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

Arktik bölgesinde buzulların hızla erimesiyle açılan suyollarının, küresel ticareti ve jeopolitik statükoyu derinden etkileyecek sonuçlar oluşturacağına yönelik işaretler gelmeye devam ediyor. Amerikan Bloomberg internet haber sitesinin yayınına göre, Rusya ham petrol ticaretini Arktik bölgesi üzerinden taşımaya her geçen gün daha fazla ağırlık vermeye başladı. Son olarak biri 1,5 milyon ton ham petrol taşıyan iki petrol tankeri, Rusya'nın batısındaki Primorsk limanından yola çıktı ve Artktik okyanusunu kullanarak Çin'e ulaştı. Rusya ve Çin arasında yapılan seferde taşınan malın petrol olması, "iki ülkeden ABD'ye ortak mesaj" değerlendirmesine neden oldu. Arktik bölgesinde Kuzey Denizi güzergahı kullanılarak yapılan taşımacılığın 2018 yılında iki kat arttığı belirtildi.

 

DÜŞÜK MALİYET, HIZLI TESLİMAT

 

1979'dan beri buzul tabakasının yüzde 40'ını kaybeden Arktik bölgesinde açılan yeni suyolları, buradan yapılacak deniz taşımacılığının da hızla artmasına sebep oluyor. Geçen yıl Rusya'nın kuzeyinden taşınan başta petrol ve doğal gaz olmak üzere mal ve eşyaların miktarının 20 milyon tonu bulduğu belirtiliyor. Yine yeni suyolunun kullanılmasının daha düşük yakıt maliyeti ve daha hızlı teslimatı da beraberinde getireceği haberde bildiriliyor.

Gemi seferine başladı! Yeni ticaret yolu...

KESTİRME YOL

Mevcut şartlarda iki tankerin, Süveyş kanalı yoluyla ya da Afrika çevresinden dolaşıp Asya kıtasına ulaşması gerekiyordu. Bu rotaların en az 50 günden fazla sürdüğü ve kimi zaman rota şartlarına uygun süper tankerlerle petrolün aktarılması gerektiği belirtiliyor. Artktik bölgesi kullanıldığında ise süre 30 güne kadar düşebiliyor.

ABD'YE BYPASS

Arktik suyolunun kullanımı, aynı zamanda ABD donanması tarafından kontrol altında tutulan suyollarının da bypass edilmesi anlamına gelecek. Cebelitarık, Süveyş Kanalı, Kızıl Deniz, Babül Mendep ve Güney Çin Denizi gibi suyolları, küresel ticaret ve enerji piyasasını kontrol altında tutmayı hedefleyen ABD'nin savaş gemileri ve askeri üslerinin denetimde bulunuyor. Yeni rota sonucu daha önce, yine ABD kontrolündeki, Kanada'ya ait Kuzeybatı geçidinden (Northwestern Passage) sağlanan, Atlantik-Pasifik geçişine de alternatif ortaya çıktı.

Tarihi sefer sona erdi! Dengeler değişecek

VENTA MAERSK YOLU AÇTI

Geçen yıl Ekim ayında Venta Maersk adlı kargo gemisi, küresel dengeleri değiştirecek bir seyir izlemişti. Doğu Asya'daki Vladivostok limanından kalkan gemi, 37 gün sonra Rusya'nın St. Petersburg şehrine ulaşmıştı. Kargo gemisi bu yolla mevcut rotalara göre 8 bin kilometre daha az yol yapmıştı. Yetkililer seferin, Rusya'yla eşgüdüm sağlanarak yapıldığını belirtmişti.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK GAZETESİ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
çin cebelkitarık
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • Sami 11 ay önce Şikayet Et
  Bunun neyi iyi ki küresel ısınma artıyor dünyanın doğası bozuluyor...
  Cevapla
 • Alperen 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiye önce içindeki fetö nün siyasi atıklarını yok edip, ticaret ve öğretmen kadrolarını yok ederse dünya önümüzde duramayacak. Pkk. Yı yok etmek çok daha kolay olacaktır.
  Cevapla
 • Sivaslı 11 ay önce Şikayet Et
  Evet bencede merak Akşener mesela ilk önce o
  Cevapla
 • Anlamadım ki 11 ay önce Şikayet Et
  Neden boru hattı döşemiyorlar
  Cevapla
 • birisi 11 ay önce Şikayet Et
  petrol haricindeki mallarda taşınabilir.
  Cevapla
 • Jupıter 11 ay önce Şikayet Et
  Abd ye yedırmesıler bu yenı yolları aslında dunya kendıne coban arıyo sureklı bu ısede abd talıb oluyo bıde almanya ıngıltere fransa bu bırlıge dıger avrupa ulkelerıde ıstırak etmeye basladılar !
  Cevapla
 • M.e 11 ay önce Şikayet Et
  CHP li belediye başkanları neden hep Fransa'ya gidiyorlar acaba.fransa türk düşmanlığı yaptığı halde.
  Cevapla
 • recep 11 ay önce Şikayet Et
  ohhhh mis gibi olmuş valla....
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle