Dünyaca ünlü isim Türkiye'ye geldi, tüm dünyayı uyardı! 'Felakete çok yakınız'

İstanbul'a gelen ekonomi profesörü Jeffrey D. Sachs, sürdürülebilir kalkınmanın önemi hakkında bir konferans verdi. Sachs, Eğer bizler ekonomiden kaynaklanan büyük hasara dikkat etmezsek durum daha kötüye gidecek. Sürdürülebilir kalkınma dediğimiz zaman kendi gerçekliğimizi unutmamız gerekiyor. Yeni bir çeşit ekonomi üretmemiz ve yeni bir politika anlayışına sahip olmamız lazım dedi.

Dünyaca ünlü isim Türkiye'ye geldi, tüm dünyayı uyardı! 'Felakete çok yakınız'
Dünyaca ünlü isim Türkiye'ye geldi, tüm dünyayı uyardı! 'Felakete çok yakınız'
GİRİŞ 01.11.2019 13:50 GÜNCELLEME 01.11.2019 13:52
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

Dünyaca ünlü ekonomi profesörü, Birleşmiş Milletler (BM) kıdemli danışmanı ve sürdürülebilir kalkınma alanında dünyanın en önemli araştırmacılarından biri olan Jeffrey D. Sachs'ın, Sürdürülebilir Kalkınma Çağı isimli kitabı Yeditepe Üniversitesi Yayınevi tarafından Türkçe’ye çevrildi. Yapılan bu iş birliği sebebiyle Yeditepe Üniversitesine konuk olan Sachs, Sürdürülebilir Kalkınmanın Geleceği isimli konferansta konuşmacı olarak yer aldı ve dünyanın geleceği ile ilgili yapılması gerekenleri katılımcılarla paylaştı.

 

 

FELAKETLERE ÇOK YAKINIZ

Eğer şu anda var olan durum kontrol altına alınmazsa yakın gelecekte daha büyük felaketlerin yaşanacağına dikkat çeken Sachs, Eğer bizler ekonomiden kaynaklanan büyük hasara gözümüzü açamazsak iklim değişikliği, hava kirliliği ve diğer bütün canlıların yok edilmesi gibi pek çok konuya dikkat etmezsek durum daha kötüye gidecek. Birlikte çalıştığım bilim insanları bana felaketlere ne kadar yakın olduğumuzu anlatıyor. Antarktika ve Grönland birbirlerinden ayrışmaya başladı. Buzullar eriyor. Çok ufak bir fark kaldı, devamında deniz seviyesinde ciddi yükselmelere şahit olacağız dedi.

 

 

GELECEK İÇİN ADIM ATILMALI

Sürdürülebilir kalkınmanın bu anlamda çok büyük önem taşıdığını belirten Sachs, Sürdürülebilir kalkınma dediğimiz zaman kendi gerçekliğimizi unutmamız gerekiyor. Yeni bir çeşit ekonomi üretmemiz ve yeni bir politika anlayışına sahip olmamız lazım. Ki bu sadece parayla, ülkelerin zenginleriyle olmamalı, bütüncül olmalı. Eşitlik, koruma, adalet ve özellikle de geleceği düşünmek gibi konularda adımlar atılmalı diye konuştu.

Ünlü iktisatçı Jeffrey Sach

Bizler bu problemleri gerçekten çözebiliriz. Aç gözlülük yapmadan, paramızı arttırmanın peşinde koşmadan bunu başarabiliriz. Bu çok kolay bir şekilde çözülebilir ve sonuçta bu problemlerin çözümleri varsa neden uygulamayalım? dedi.

KÖMÜR KULLANIMI AZALTILMALI

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletlerinin dikkat etmesi gereken şeylere de değinen Sachs, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Hepimiz enerjinin geleceğini düşünüyoruz ve benzer sorular soruyoruz: kömürünün geleceği ne olacak? Her iki ülke de kömürü üretiyor ve kullanıyor. Eğer bizler rasyonel olursak kömürü kullanmayı bırakmamız gerektiğini anlayabiliriz. Zaten bütün bilim ve teknolojinin bize söylediği de bu. Siz de ülke olarak hava kirliliğine sahipsiniz, bunun büyük bir çoğunluğu kömür yakılmasına bağlı. Her iki ülkenin de yenilebilir enerji kaynağı var. Bunların hepsini elde edebiliriz.

TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR ÜLKE

Her ülke, sürdürülebilir kalkınmayı göz önünde bulundurarak nasıl daha ileriye gidebileceğini düşünmeli. Çünkü bu gelecekte toplumların mutlu olmasını sağlayacak diyen Sachs, Şu anda dünyada Bizim ayrışmamız gerekiyor, biz iş birliği yapamayız gibi bir düşünce var. Özellikle Amerika'da mesela, Çine karşı bunu görebilirsiniz. Neden? Çünkü buradaki konuya Onlar mı önde, biz mi öndeyiz diye yaklaşılıyor. Problemleri birlikte nasıl çözebileceğimizi, hangi iş birliklerini yapabileceğimizi kimse konuşmuyor. O yüzden de gerçek rasyonellikte, Çin bunu yaptı, Türkiye bunu çıkardı, biz de şöyle bir atılım yaptık; evet şimdi nasıl bir iş birliği yapmamız gerekiyor? diye sorulmalı. Üstelik Türkiye bu tip bir iş birliği için jeopolitik ve coğrafi önemi açıdan çok önemli bir ülke ifadelerini kullandı.

Program, Purpose Sustainable Ideas Başkanı Dilek Bil moderatörlüğünde düzenlenen panel ile devam etti. Panelde Jeffrey D. Sachs, Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) Genel Müdürü Aslı Pasinli, Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin ve Big Chefs Kurucusu Gamze Cizreli konuşmacı olarak yer aldı. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Kapsayıcı Büyüme Girişimi Koordinatörü Gabriela Ramos ise video ile mesajlarını iletti.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
dolar Peoje
YAZDIR
YORUMLAR 51
 • yusuf 1 yıl önce Şikayet Et
  kuran bazli ekonomi ve kuran ahkami temelli toplum ve kanunlar . bi bütün olarak dünyanin yegane kurtulusu. Allah in dedigi gibi yada insanin dedigi gibi yasamak. siyonist kapitalizmin, ve kanunlarin dünyayi getirdigi son acik. Allah islah etsin
  Cevapla
 • Anlat anlat 1 yıl önce Şikayet Et
  İçimize yerleştirdiğiniz lawrensler yetmedimi. Yemezler gülüm.Git ülkende anlat ilk önce. Geçti o günler. Aptal değiliz biz. Sanayimizide engelleyemeyeceksiniz. Güçlü,diri ve bir olacağız.Dizin karşınızda boynuna tasma takıp oynattığınız arap yok.
  Cevapla
 • Bilmeyenlere anlat 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne anlatıyon ki.Sen bunu git trump'a, git putin'e anlat.Kimyasal silah üreten iran'a anlat.Küresel iklimi değiştiren ülkelere anlat.Afrikada insanları sömürüp altınını,kömürünü kaynaklarını sömürenlere anlat. 3 kuruşluk kömür çıkaran ülkemize anlatma.Teröre silah satıp küreye zarar veren abd,israil,rusyaya anlat.En zararsız ülke olan memleketime anlatma.Benim ülkem teröre karşı yürütülen harematta bile masum olan hiç bir canlıya zarar vermedi.
  Cevapla
 • hak din islamdır. 1 yıl önce Şikayet Et
  insanlar. ALLAHIN emrettiği şekilde yaşamadıkca afadlar belalar hastalıklar artacakdır.
  Cevapla
 • Vecihi 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem öyle petrol bazlı endüstriyel i bırak, keten hammaddesi olan kenevir endüstrisine geçilmesi için şimdiden başlayın dolar ile dünya piyasalarına ayar çeken üçkağıtçı Siyonistlere Baskı yapmaya !
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle