Vergi cezalarına yüzde 50 indirim! İşte yapmanız gerekenler

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi cezalarının yüzde 50’ye varan indirimle ödenebileceğini duyurdu. İndirimden yararlanabilmek için, 30 gün içinde e-Devlet’ten başvuru yapmak gerekiyor.

Vergi cezalarına yüzde 50 indirim! İşte yapmanız gerekenler
Vergi cezalarına yüzde 50 indirim! İşte yapmanız gerekenler
GİRİŞ 29.10.2019 12:55 GÜNCELLEME 29.10.2019 12:56
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Vergi mükelleflerinin kesilen vergi cezaları için dava açma, uzlaşma ve cezada indirim talep etme hakkı var. Çoğu kişi uzlaşma ve cezada indirim kısmının nasıl işlediğini bilmiyor. Bu yüzden Gelir İdaresi Başkanlığı, mükelleflere rehber olacak bir broşür hazırladı. Broşürde vergi cezalarındaki indirime dikkat çekildi. 

 

 

BAŞVURU SÜRESİNE DİKKAT

Mükelleflerin vergi cezalarında indirim talebi için 30 gün süre bulunuyor. Vergi ziyai cezası,  usulsüzlük cezası  özel usulsüzlük cezası indirim kapsamında. Öte yandan, bir vergi aslına bağlı olmaksızın kesilen usulsüzlük cezalarına da indirim uygulanabiliyor. İndirimden; ihbarnamenin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde ilgili vergi dairesine bir dilekçeyle başvurulması ve ihbarnamenin dava konusu yapılmamış olması şartıyla yararlanılıyor. İndirimden yararlanmak isteyen mükelleflerin interaktif vergi dairesi (ivd. gib.gov.tr) üzerinden başvuru yapması gerekiyor.

 

 

NE KADAR İNDİRİM YAPILIYOR?

Vergi ziyaı cezasında; ilk defada yarısı, takibinde kesilenlerde üçte biri (yaklaşık yüzde 33’ü), usulsüzlük veya özel usulsüzlük cezalarının yarısı indirilir. Mükellef veya vergi sorumlusu ödeyeceğini bildirdiği vergi ve cezasını süresinde ödemez veya dava konusu yaparsa indirimden yararlanamaz.  

KAYNAK: GÜNEŞ

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Dost 8 ay önce Şikayet Et
  Vergi borcu yapılandırma sı bekliyoeuz
  Cevapla
 • vatandaş 8 ay önce Şikayet Et
  hani faiz haramdı
  Cevapla
 • Murat 8 ay önce Şikayet Et
  Holdingler hariç olsa gerek onlar zaten vergi ödemiyor lar...
  Cevapla
 • Ahmet 8 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar saçma bir olay. Olan dürüst vatandaşa oluyor her zaman. Ben zamanında ödeme yapayım sen ise indirim bekle. ADİL BİR OLAY DEĞİLLLLLL
  Cevapla
 • Bıdı Bıdı 8 ay önce Şikayet Et
  Vergide değil, cezada indirim Ahmet. Sen yine ödemeni zamanında yap ;)
  Cevapla
 • job 8 ay önce Şikayet Et
  Bu senin anladığın gibi değil istersen haberi bir daha oku.
  Cevapla
 • Recep 8 ay önce Şikayet Et
  Burada yeni bir sey söz konusu degil. Vergisini saglam odeyende, odemeyende herkesin faydalanacagi bir seyden bahsediliyor. Ceza kesilirse 1 ay icinde odersen %50 indirim var. Yıllardır olan bir şey bu.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle