Bakan Dönmez'den son dakika 'Bor' müjdesi! Kasım'da yenileri geliyor...

Katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yeni açılan Bor tesisi ile ilgili soruları yanıtlarken, "Bor karbür elmastan sonraki en sert malzeme" açıklamasında bulundu.

Bakan Dönmez'den son dakika 'Bor' müjdesi! Kasım'da yenileri geliyor...
Bakan Dönmez'den son dakika 'Bor' müjdesi! Kasım'da yenileri geliyor...
GİRİŞ 27.10.2019 11:47 GÜNCELLEME 27.10.2019 11:47
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış

Bakan Dönmez'in açıklamalarından öne çıkanlar;

 

 

(Bor tesisi hakkında) Bor karbür sertliği en yüksek malzemelerden birisi. Ağırlıklı olarak savunma sanayide kullanılıyor. Normal çelikte ağırlık fazla olacak. Personel taşıyamaz ya da araç üzerinde bile taşınmaz. Nükleer santrallerde kullanılır. Aşama aşama gideceğiz. Uzun vadede buraya kadar çıkmayı düşünüyoruz. Tonları bir milyon doların üstüne çıkabiliyor. 

"DÜNYA BİRİNCİSİYİZ"

 

 

Bor rezervi açısından Türkiye yüzde 73'le dünya birincisi. Pazar payında ise yüzde 59. Dünyada üretimi 12-15 bin ton arasında. Yıllık 1000 ton üretim kapasitemiz var. Tesisle birlikte yüzde 7-8 pazar payıyla başlayacağız. Yıllık 25-30 milyon dolarlık bir gelir elde ederiz. 

Yüksek teknoloji ve enerji gerektiriyor. Bor üretimi yapanlar bir elin parmaklarını geçmez. En büyük üretici Çin ve Türkiye de yer alacak. Yerlilik oranı yukarıya taşındı. Hem kamu hem de özel sektör tarafı var. 

 Sözleşmede yazılı süre 24 ay. Yüklenici firmayla da bir araya geldik. 18 ayda bitirmeye söz verdiler. İnşallah tamamlamış olacağız. 

"KASIM AYINDA YENİ ÜRÜNLERİN LANSMANI YAPILACAK"

(Temizlik ürünleri hakkında) Kasım ayının ilk haftası yeni ürünlerin lansmanını yapacağız. Raflarda klasik poşet içinde olacak. Renkli ve beyaz ayırımları olduğu için performansları da artırılmış oldu.

Doğal mineralli temizlik ürünü olarak çıktı. Bazı vatandaşlarımız daha hassas. Yurt dışından da talep var. 100'ün üzerinde ülkeye bor ihraç ediyoruz. Asya'dan Avrupa'ya kadar ürünleri satıyoruz. Boron, Türkiye'nin milli bir ürünü. Bizim evde de kullanılıyor. Hanımlar memnunlar.

YAPTIRIMLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

(Barış Pınarı Harekatı-ABD Yaptırımı hakkında) Kamuoyunun takdirine bırakmalıyız. Ama o günde ambargo kapsamına alınınca dediğimiz bizim işimize bakacağız. Bizim faaliyetlerimize devam etmemiz gerekiyor. Doğal gaz ve petrolde de kaynaklarımızı karşılamaktan uzak durumda. Biz kendi denizlerimizde, kıta ve karalarımızda üretim arama faaliyetlerimizi artıracağız demiştik. Doğu Akdeniz'de faaliyetlerimiz devam ediyor.

Birilerini kızdırmak ya da mutlu etmek için yapmıyoruz. Ülke vatandaşlarımızın emrine hizmetine sunmak için devam ediyoruz. Benim hiçbir mal varlığım yok. Benim ne ABD'de ne de dünyanın başka yerinde mal varlığım yok. Yurt dışında değil.

Bakanlığımıza da kurumları da bağlayan bir yaptırım gelmişti. Bir müttefikine bakanlarına bakanlıklarına bu yaptırımı yanlıştı. Hatalarından geri döndüler. Suriye politikasında Türkiye'nin ortaya koymuş konularını dünya kabul eder oldu. Bizde sadece 3,5 milyon mülteci var. Zamanında güvenli bölgeler oluşturulsaydı hem terörden toplum bu kadar etkilenmeyecekti, hem de göçten kimse etkilenmeyecekti. Türkiye inisiyatif aldı, haklı olduğumuz ortaya çıktı

Temennimiz Suriye'de barışın, huzurun, istikrarın yeniden hayat bulması. Bütünüyle hem şahsıma, hem de bakanlığımıza ait yaptırımlar kaldırıldı. En büyük görevimiz arz güvenliği. Ümit ederim bir daha böyle bir şeyle karşı karşıya kalmamak. Hem stoklarımız hem de altyapımız elverişli.

Siyasi bütünlüğü ve toprak bütünlüğünü koruduğumuz için yer altı kaynakları da Suriye'nindir. Bizim başkasının toprağında gözümüz olmadığı gibi doğal kaynaklarında da gözümüz olamaz. 

"KKTC'NİN RUHSAT ALANLARINDA SONDAJ YAPTIK"

(Doğu Akdeniz hakkında) Doğu Akdeniz'de 5-6 yıldır sismik çalışmalarımızı yapıyorduk. Doğal gaz var mı, yok mu anlamak için sondaj yapmak gerekiyor. 2 gemimizi bunun için gönderdik. Sondajlarına devam ediyor. Kendi kıta sahamızda bunu yapıyoruz. Yavuz sondaj gemimizin sondajını tamamladığı Karpaz bölgesinde ilk sondajımızı yapmış olduk. KKTC'nin vermiş olduğu ruhsat alanı. 

Türkiye Kıbrıslı Türkler'in haklarına hep sahip çıktı bugüne kadar. Aramızda herhangi bir sorun söz konusu değil. Çalışma ve aramalarımıza devam edeceğiz. 

"SONDAJ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR"

Sismik çalışmalar yapıldıktan sonra doğal gaz bulunma kararı verilen bölgelerde sondaj yapılıyor. Lokasyonlar belirleniyor, önce 2 boyutlu sismik yapılıyor. Bu klasik röntgen filmi gibi. Tomografi dediğimiz şey de sismikte 3 boyutlu gibi. Sondaj işi orada var mı yok mu anlamak için yapılan işlem. Şu an biyopsi aşaması. Bazı yerlerden aldık değerlendirmeler devam ediyor. 

Maliyet, sondaj derinliği ve operasyonun süresine bağlı değişiyor. Gazı ya da petrolü karaya getirmek için boru hattı döşeyeceksiniz. Çok ciddi yatırımlar. Yatırıma değecek doğal gaza dair arkadaşlar ümitliler ama bugünden bir şey demek doğru değil. 

(Tutuklamalar hakkında) Rum kesimi tutuklamalarla ilgili açıklama yaptı. Ama AB'den teyit eden açıklama yapmadı. Tek taraflı bir karar onu görüyoruz. Biz kendi kıta sahamız diyoruz onlar kendi kıta sahamız diyor. Karadeniz'de biz anlaşmışız, Hazar tartışmalı bir alandır.

Geçtiğimiz yıl belli oranda çözüldü. Ancak Akdeniz'de bir anlaşma söz konusu değil. Suriye, Lübnan, İsrail, Mısır, Filistin, Kıbrıs Rum kesimi ve KKTC, Ege'ye girince Yunanistan var, Libya var. Bir araya gelip bir mutabakat sağlamış olma durumu yok. Doğu Akdeniz'de biz bütün taraflarla iş birliğine açığız. 

SÜREKLİ YAZ SAATİ UYGULAMASI

2016'da tek saat uygulamasına geçme kararı almıştık. Epey eleştiri konusu olmuştu.  Bununla ilgili biz o dönem teknik çalışma da yaptırmıştık.
Yıllık 1 milyar TL civarında tasarruf etti Türkiye bu uygulama ile. AB de geçtiğimiz aylarda bir karar aldı ve üye ülkelerin artık tek saate geçme yönünde bir tavsiye kararı aldı. Ne kadar doğru bir karar verdiğimizi de görmüş olduk.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
maden
YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Kemal 1 yıl önce Şikayet Et
  Hortumcular yine koseyi donecek.
  Cevapla
 • adil 1 yıl önce Şikayet Et
  o zaman bir sey yapmayalim..sonrada neden biz yapamiyoruz diye dovunelim..yav arkadas sizin derdiniz ne ?!! paranoyak olmussunuz kendiniz kotusunuz herkesi de kotu goriyorsunuz !! kalbinizi duzeltmeye calisin ve yapilan emege saygi duymasini bilin! ! biri yapar biride sadece konusur..
  Cevapla
 • sezai 1 yıl önce Şikayet Et
  karbur den daha sert olan elmas ve elmas ile birlikte nitrur bor dur.. insallah bu fabrika da nitrur bor u da uretiriz !
  Cevapla
 • Sassas 1 yıl önce Şikayet Et
  İşlenmeden satmayın lütfen ham olarak satıldı işlenip bize döndü her alanda kullanılan bir madenin nimetlerinden faydalanalım arabın petrolü varsa bizdede bor mevlam her yere dağıtmış aklını bilimi kullanan için akıl almaz nimetler var
  Cevapla
 • hemen 1 yıl önce Şikayet Et
  bulaşık makinesi deterjanı ve diş macunu ve fırçası. en kısa zamanda bekliyoruz.
  Cevapla
 • fati 1 yıl önce Şikayet Et
  dünyanın en değerli madenlerinden birini altın gibi madeni deterjanmı yapıyoruz yani. deterjanın katma değeri yok. daha değerli şeyler varken. bu çok acımasızca. millet katmadeğerli yüksek teknolojiler istiyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle