Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Sondakika haberine göre, Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 250 baz puan düşürerek yüzde 16,50'den yüzde 14,00'e çekti. Piyasa beklentisi 100-150 baz puanlık bir indirim gelmesi yönündeydi.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 24.10.2019 15:26 GÜNCELLEME 24.10.2019 15:26
Bu Habere 59 Yorum Yapılmış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu'nun ekim ayı toplantısında alınan faiz kararı belli oldu. Toplantısı sonrasında kurul, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını 250 baz puan indirim ile yüzde 14,00 seviyesine indirdi. Piyasa beklentisi 100-150 baz puanlık bir indirim gelmesi yönündeydi. Beklentilerin üzerinde gelen faiz indiriminin ardından Dolar/TL 5.74'lerden 5.77'lere geldikten sonra tekrar 5.74 seviyelerine indi.

 

Merkez Bankası'nın açıklaması şöyle:

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 16,50’den yüzde 14’e indirilmesine karar vermiştir.

ILIMLI SEYİR DEVAM EDECEK

Son dönemde edinilen veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımındaki iyileşmenin devam ettiğine işaret etmekle birlikte yatırımlar zayıf seyrini sürdürmektedir. Sanayi üretimi, son aylarda resmi tatillerle ilişkili çalışma günü etkilerine bağlı olarak yüksek bir oynaklık sergilemekle birlikte, ana eğilim itibarıyla ılımlı artışını korumaktadır. Rekabet gücündeki gelişmelerin olumlu etkisi sürerken küresel büyüme görünümündeki zayıflama dış talebi kısmen yavaşlatmaktadır. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısının azalarak da olsa süreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Son dönemde büyüme kompozisyonunun etkisiyle belirgin bir iyileşme kaydeden cari işlemler dengesinin önümüzdeki dönemde ılımlı bir seyir izlemesi beklenmektedir.

Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetteki zayıf seyir ve enflasyona dair aşağı yönlü riskler belirginleşirken gelişmiş ülke merkez bankaları para politikaları genişleyici yönde şekillenmektedir. Bu durum gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir.

"ENFLASYON ÖNGÖRÜLERİN BELİRGİN OLARAK ALTINDA KALABİLİR"

Enflasyon görünümündeki iyileşme devam etmektedir. Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olmuştur. Eylül ayında tüketici enflasyonu güçlü baz etkisiyle de birlikte özellikle temel mal ve gıda gruplarının katkısıyla belirgin bir düşüş sergilemiştir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılık düzeyi enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler, arz yönlü faktörler ve ithalat fiyatları enflasyon görünümünü olumlu etkilemektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, güncel tahminler yılsonu itibarıyla enflasyonun Temmuz Enflasyon Raporu’nda verilen öngörülerin belirgin olarak altında kalabileceğine işaret etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünü etkileyen tüm unsurları dikkate alarak, politika faizinin 250 baz puan indirilmesine karar vermiştir. Gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirilmektedir. 

"TEMKİNLİ DURUŞ SÜRMELİ"

Kurul, enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir. Enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerekmektedir. Bu çerçevede, parasal sıkılığın düzeyi ana eğilime dair göstergeler dikkate alınarak enflasyondaki düşüşün sürekliliğini sağlayacak şekilde belirlenecektir. Merkez Bankası fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

FAİZİ TEMMUZ VE EYLÜLDE TOPLAM 750 BAZ PUAN İNDİRDİ

TCMB 4.5 yıl aradan sonra  politikası faizini temmuz ayında indirmişti. PPK, politika faizini temmuzda 425 baz puan indirimle yüzde 19.75'e, eylül toplantısında ise 325 baz puan indirimle yüzde 16.50'ye çekmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 59
 • Muslim 1 yıl önce Şikayet Et
  Faizden cehennemden kacar gibi kactigimiz zaman faiz yok olacak
  Cevapla
 • Muslim 1 yıl önce Şikayet Et
  Faiz ne zaman yok olacak. Faizden uzak durdugumuz zaman
  Cevapla
 • Muslim 1 yıl önce Şikayet Et
  İslamda faiz olmadigini biliyoruz. Dunyada varmi var. Yok olacakmi evet yokolacak.
  Cevapla
 • Yalanmi Müslüman 1 yıl önce Şikayet Et
  Faiz haram dersiniz faiz düşünce ev araba almak için banka kuyruğuna girersiniz camii cemaatinin %70 faizle krediyle ev araba almış durumda varın gerisini siz düşünün ben faiz haram olduğu için 12sene önce evler ucuzken kredi çekip ev almadim faiz haram hassasiyeti olduğu için bugün evler uçtu ben yine kiraciyim belki bende kredi cekseydim evim olacakti evimiz kira evim olmadığı için kız bile vermiyorlar aldigin maaşın yarısı kiraya gider nasıl ev gecindireceksin diyorlar bırakın dindarim ayaklarını krediyle ev araba alanların orani %80dayanmış durumda
  Cevapla
 • ahmed 1 yıl önce Şikayet Et
  haklısın kardeş ama sen yolundan dönme bende bir motor almak istedim faiz belasına bulaşmaktansa biriktirip alırım dedim zaten evlenmek benim için hayal ev ve arabanın yerine kız babası ne zaman 5 vakit namazı sorar ozaman düzeliriz
  Cevapla
 • umk44 1 yıl önce Şikayet Et
  bu indirim konut kredi faizletinine ne zaman yansıyacak 0,40 inmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle