ABD'den skandal Halkbank tehdidi

ABD'de şaşırtıcı bir biçimde yeniden açılan Halkbank davasında Bölge Mahkemesi Hakimi Richard Berman mahkemeye sunduğu yazıda "Halkbank, İkinci Celp uyarınca ikinci kez duruşmaya katılmazsa, mahkeme, bilerek ve isteyerek duruşmaya katılmadığı için uygun yaptırımları göz önünde bulunduracak" dedi

ABD'den skandal Halkbank tehdidi
ABD'den skandal Halkbank tehdidi
GİRİŞ 24.10.2019 09:27 GÜNCELLEME 24.10.2019 09:28
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Bölge Mahkemesi hakimi İran yaptırımlarını ihlal etme iddiasıyla yargılanan Halkbank'a 5 Kasım'da duruşmaya katılması talimatı verdi ve Halbank'ı duruşmaya katılmaması durumunda yaptırım getirebileceği konusunda uyardı.

 

 

Manhattan'daki Federal mahkemedeki savcılar 16 Ekim'de Halbank'ı ABD'nin İran yaptırımlarını delerek milyarlarca dolarlık bir programda yer almakla suçlamışlardı. Halkbank konuya ilişkin açıklama yapmadı. Halkbank daha önce yaptığı açıklamalarda iddia edildiği gibi yaptırım ihlallerine karışmadığını ABD'de şubesi veya çalışanı bulunmadığından ABD Adalet Bakanlığı'nın yetki alanı dışında kaldığını belirtmişti.

TEMSİL YETKİSİNİN OLMADIĞINI BİLDİRDİ

 

 

Savcılar, Halkbank'ın ABD'li avukatını 22 Ekim'de bankayı mahkemede temsil etmesi için duruşmaya çağırdılar. ABD savcılık makamı Halkbank'ın mahkemede temsil edilmemesi üzerine bankayı "firari" olarak nitelendirmişti. Halkbank'ın ABD'li avukatı Andrew Hruska, Pazartesi günü mahkemeye ilettiği yazıda Halkbank'ı mahkemede temsil yetkisinin olmadığını ifade etmişti.

ABD Bölge Mahkemesi Hakimi Richard Berman mahkemeye sunduğu yazıda "Halkbank, İkinci Celp uyarınca ikinci kez duruşmaya katılmazsa, mahkeme, bilerek ve isteyerek duruşmaya katılmadığı için uygun yaptırımları göz önünde bulunduracak" dedi.

TRUMP'TAN YAPTIRIMLARI KALDIRIN TALİMATI

bBD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı nedeniyle 2 bakanlık ve 3 bakana yönelik 14 Ekim'de getirdiği yaptırımları kaldırma talimatı vermişti. Trump'ın açıklamalarından hemen sonra ABD Hazine Bakanlığı da yaptırımların kaldırıldığını duyurmuştu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'ye Barış Pınarı Harekatı nedeniyle uygulanan yaptırımların kaldırıldığı bildirildi.  Buna göre, Milli Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD'nin yaptırım listesinden çıkarıldı. 

 

 

YORUMLAR 1
  • Yavuz 3 yıl önce Şikayet Et
    USA imparatorlugu!
    Cevapla