Tersine beyin göçü ile Türkiye'ye geldi! 2 dakikada telefonları şarj edecek

TÜBİTAK’ın Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı yani tersine beyin göçü faaliyetiyle 2019-2020 akademik yılı başında Türkiye’ye dönerek çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi’nde sürdürme kararı alan genç araştırmacı Betül Uralcan geleceğin enerji depolama cihazlarını geliştirecek.

Tersine beyin göçü ile Türkiye'ye geldi! 2 dakikada telefonları şarj edecek
Tersine beyin göçü ile Türkiye'ye geldi! 2 dakikada telefonları şarj edecek
GİRİŞ 23.10.2019 06:25 GÜNCELLEME 23.10.2019 06:26
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Buluş ile cep telefonları 2 dakikada jet hızı ile şarj olabilecek. Princeton Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği çatısı altında bütünleşik doktora ve doktora sonrası çalışmalarını tamamlayan Uralcan, enerjinin daha hızlı bir şekilde daha küçük bir alanda depolanmasını sağlayacak olan çift katmanlı kapasitörler üzerine çalışıyor. Enerji kaynaklarının giderek kısıtlı hale geldiği ve enerji depolamanın önem kazandığı günümüzde, çift katmanlı kapasitörler hızlı, çevre dostu ve güvenli olmalarıyla öne çıkıyor. 

 

 

ÇEVRECİ TEKNOLOJİ

Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü 2013 yılı mezunu olan Uralcan, mezuniyetinin ardından Princeton Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü’nde bütünleşik doktora derecesini aldı ve aynı üniversitede doktora sonrası araştırmacı olarak çalıştı. Princeton Üniversitesi’nde bulunduğu süre boyunca enerji depolama, protein modelleme ve kiral moleküller üzerine araştırmalar yapan Uralcan, yeni nesil enerji depolama cihazları olan çift katmanlı kapasitörlerin geliştirilmesi çalışmalarına Boğaziçi Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü bünyesinde devam edecek.

 

 

HAYAT KURTARACAK

Boğaziçi Üniversitesi’nde süper kapasitörler üzerine çalışmalar yürüten Uralcan şu bilgileri verdi: “Burada yeni nesil bir enerji depolama cihazı olan çift katmanlı kapasitörler üzerine çalışacağız. Süper kapasitörler olarak da bilinen bu cihazların pillerden farkı enerjiyi statik elektrik olarak depolamaları, bu sayede çok daha hızlı enerji depolayıp boşaltabiliyorlar. Örneğin, bir süper kapasitör telefonu birkaç saniyede, elektrikli arabayı ise birkaç dakika içinde şarj edebilir.” Uralcan “Amacımız bu cihazları piller gibi günlük hayatta kullanılabilecek aletlere dönüştürmeye yönelik bir mimari geliştirmek” dedi.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Ahmet 10 ay önce Şikayet Et
    Pil teknolojisine sahip olan Mobil ( telefon, bilgisayar, elektrikli araba, uçak vb.. ) dünyaya, yani gelecekte herşeye hakim olur..
    Cevapla
  • diriliş 10 ay önce Şikayet Et
    helal beyin göçü diye bir şey olmamalı buna göre tedbir alınmalı
    Cevapla