Rekor harcama! Trump'ı ikna için her yolu deniyorlar!

ABD'nin kara listeye aldığı Çinli teknoloji devi Huawei, Trump'ın imza attığı kararların geri çekilmesi için lobi faaliyetlerine hız verdi. Yayınlanan son rapora göre 2018'in üçüncü çeyreğinde ABD'de lobicilik faaliyetleri için sadece 30 bin dolar harcayan Huawei, yaptırımlar sonrası resmen gaza bastı. İşte son rakamlar...

Rekor harcama! Trump'ı ikna için her yolu deniyorlar!
Rekor harcama! Trump'ı ikna için her yolu deniyorlar!
GİRİŞ 22.10.2019 19:29 GÜNCELLEME 22.10.2019 19:29
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Çinli teknoloji devi Huawei’nin ABD’deki lobi faaliyetleri için harcadığı para rekor seviyeye ulaştı.

Huawei, Mayıs 2019’da ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin aldığı ve Çinli firmanın ve yan kuruluşlarının ABD’li şirketlerle iş yapmasını yasaklayan kararın ardından, ülkedeki faaliyetlerini tekrar normalleşmesini sağlamak için çeşitli yolları deniyor. Bu yolların başında da ülkedeki karar vericilere yönelik olarak yapılan lobicilik faaliyetleri bulunuyor.

 

 

Huawei, ABD’de kara liste kararının yürürlükte olmadığı 2018 yılının üçüncü çeyreğinde sadece 30 bin dolarlık lobicilik harcaması yapmıştı.

RAKAMLAR UÇUŞA GEÇTİ

Yaptırım kararlarının uygulandığı 2019 yılının üçüncü çeyreğinde ise bu rakam tam anlamıyla uçuşa geçti. Bloomberg’in konuyla ilgili olarak yer verdiği rapora göre ABD Başkanı Trump’un bu yılın mayıs ayında imzaladığı karar kapsamında karar listeye alınan Huawei, lobi faaliyetleri için son 3 ayda 1.8 milyon dolar harcadı.

Raporda, ABD’nin casusluk suçlamaları sonrasında Amerikan teknolojilerini satın alması ve ABD şirketleriyle iş yapması yasaklanan şirketin harcadığı bu tutarın ABD’nin önde gelen lobicilik şirketi kuruluşu Federal Advocates Inc.'in Başkanı Michael Esposito'ya ödendiği ifade edildi.

 

 

Federal Advocates Inc.'in internet sitesinde yer alan bilgiye göre Esposito, ABD Başkanı Trump’ın yeniden seçim kampanyasına hizmet eden Trump Victory Finans Komitesi'nin de üyesi olarak çalışıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı, geçen mayıs ayında aldığı kararla, ABD şirketlerinin Huawei ve 70 yan kuruluşuyla iş yapmasını yasaklamıştı. Bu yasaklamaya karşın Çinli Huawei, bu yılın ilk 9 ayında gelirlerinin yüzde 24, küresel akıllı telefon satışlarını ise 26 arttığını duyurmuştu.

Çinli şirket bu finansal ve operasyonel performansa ek olarak, Trump’ı en çok rahatsız eden konuların başında gelen 5G alanında da dünya çapında 60'dan fazla ticari sözleşme imzaladığı açıklamıştı.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • alperen 10 ay önce Şikayet Et
  Fillerin tepişmesi yeni üreten ve çalışan ülkeler için iyi bir fırsattır
  Cevapla
 • TosuNPaşA 10 ay önce Şikayet Et
  yaptırım = haraç. uluslararası haracın resmi adı ; yaptırım.
  Cevapla
 • Pınar 10 ay önce Şikayet Et
  Yaptırımmış. Bıktı dünya bu kelimeyi duymaktan. Alternatif ürün olmasın mı hiç. Neyse en azından ABD ilk defa gariban olmayan bir ülkeyle uğraşıyor.
  Cevapla
 • bilall 10 ay önce Şikayet Et
  komik bir para
  Cevapla
 • Ilgın 10 ay önce Şikayet Et
  öyle böyle Trump bir şekilde amerikaya para sokuyor.
  Cevapla