Vatandaşlar akın etti! Sık sık uyarılar yapıldı... Kilosu 30 bin TL

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde Safran Festivali etkinlikleri kapsamında safran hasadı yapıldı. Vatandaşlar safran hasadına akın ederken, safranlı yiyecekler ikram edildi.

Vatandaşlar akın etti! Sık sık uyarılar yapıldı... Kilosu 30 bin TL
Vatandaşlar akın etti! Sık sık uyarılar yapıldı... Kilosu 30 bin TL
GİRİŞ 19.10.2019 15:33 GÜNCELLEME 19.10.2019 16:47

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı’nca bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Safran Festivalinin 2’nci gününde Yukarı Çiftlik köyünde İsmail Yılmazın 30 dönüm tarlasında safran hasadı yapıldı.

 

 

Ağırlığının 100 bin katı suyu sarıya boyayabilen ve kilosu 30 bin TL olan farklı özellikleriyle gıda, tıp ve giyim sektörlerinde kullanılabilen safranın hasadına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

Görevliler, safran bitkisinin üzerine basılmaması için vatandaşları sık sık uyarmak zorunda kaldı. Vatandaşlar bol bol hatıra fotoğrafı çekildi. Hasat etkinliğine katılanlara safranlı çay, safranlı lokum ve yiyecekler ikram edildi. Etkinlik kapsamında kaynatılan safranlı lokum kazanına kavanozlardaki safran boşaltıldı.
 

 

 

Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, bu yıl 20 kilogram safran elde etmeyi hedeflediklerini belirterek, "Safranda ekolojik durumla hasat doğru orantılı. Belki biraz geç de olsa yağış aldık, almaya da devam ediyoruz. 

Tabii bu yağışların çok uzun vadeli olmasını arzu etmiyoruz. Şayet güneşli gün sayımız yeterli düzeyde olursa, 20 kilogram safra almayı hedefliyoruz. 17 kilogramın altına düşmeyeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

 
 
YAZDIR