Emekliye 344 TL aile yardımı! Teklif hazırlandı

Emeklilere ödenen aile yardımı, zam dönemlerinde memur maaş katsayısındaki artışla birlikte yükseliyor.

Emekliye 344 TL aile yardımı! Teklif hazırlandı
Emekliye 344 TL aile yardımı! Teklif hazırlandı
GİRİŞ 19.10.2019 09:01 GÜNCELLEME 19.10.2019 09:05
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Memura ödenen aile yardımının emeklilere de verilmesi planlanıyor. KPDK’da masaya yatırılacak olan tasarıyla, eşi çalışmayan 2 çocuklu memur emeklisine, her ay 344 lira ödenecek.

 

 

Türkiye'deki milyonlarca emeklinin maaşına, promosyon, ikramiye, ek ödeme gibi uygulamalarla  ilave destekler veriliyor. Şimdi, bunlara bir yenisinin daha eklenmesi gündeme geldi. Hem memur sendikaları hem de Türkiye Emekliler Derneği, memurlara verilen aile yardımının memur emeklilerine de ödenmesini istiyor. Bu kapsamda gözler, Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısına çevrildi. KPDK'da memurlara ve emeklilere yönelik pek çok talep ve konu masaya yatırılacak.

GÖZLER KPDK TOPLANTISINDA

 

 

Türkiye Emekliler Derneği, “kamu çalışanlarına ödenen aile yardımı, tüm emeklilere de aile yardımı desteği olarak getirilsin” çağrısı yaptı. Memur sendikaları da, bu ay yapılacak Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK) toplantısında “memurlara verilen aile yardımı emeklilikte de sürsün” demeye hazırlanıyor. Konu, KPDK'da karara bağlanmazsa, bu yıl yapılacak toplu sözleşme gündemine taşınacak.

EŞ VE ÇOCUK İÇİN ÖDENİYOR

Aile yardımı talebi hayata geçirilirse, emekliler aylık 344 liraya varan ek gelire kavuşacak. Memurlara her ay aile yardımı kapsamında, çalışmayan eş için ödenen tutar aylık 278 lira 69 kuruş. Çocuk yardımı tutarı da 0-6 yaş için 65 lira 30 kuruşken, 6 yaş üstü için 32 lira 65 kuruş. Halen eşi çalışmayan, 0-6 yaş arası 2 çocuğu olan bir memur, aylık 409 lira 29 kuruş aile yardımı alabiliyor. Ödenen aile yardımı, zam dönemlerinde memur maaş katsayısındaki artışla birlikte yükseliyor. Eğer emeklilere de aile yardımı hayata geçerse, eşi çalışmayan, 6 yaş üstü 2 çocuğu olan bir emekli, aylık 343 lira 99 kuruş ek ödeme alabilecek.

MEMURA İKRAMİYE TALEBİ

Memur-Sen, kamu görevlilerine Ramazan ve Kurban bayramları öncesi en yüksek devlet memuru aylığının 2 katı tutarında bayram ikramiyesi ödenmesini talep ediyor. Bu talep kabul edilirse, memurlar 1.240 lira 67 kuruş ikramiye hakkı elde edecek. Yılda 2 bin 481 lira 34 kuruş ek gelir imkanına kavuşacak.

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Emekli 8 ay önce Şikayet Et
  1200 alıyorum bende gecinemiyorum kardeşim
  Cevapla
 • Eyt 8 ay önce Şikayet Et
  Eyt gercegi ortadayken kaynak yok denirken nedir bu memurlarin doyumsuzluğu anlaşılır gibi degil.
  Cevapla
 • Özkan 8 ay önce Şikayet Et
  Çalışırken aile yardımı alıyorduk emekli olunca kesildi sanki emekli olunca ailemiz yok gibi enteresan bir uygulama emekli olunca maaş yarıdan fazla düşüyor zaten bari aile yardımınk kesmeyin
  Cevapla
 • Muhidtin Atlıhan 8 ay önce Şikayet Et
  Malulen emekli olanları hatırladınız yok 1100 lira ile geçinin de görelim
  Cevapla
 • mesut kalkan 8 ay önce Şikayet Et
  yeter artık 1200tl emekli maaşı bağlandı 5çocuk babasıyım nasıl geçineceğim iş bulamıyorum bizi niçin umursamıyorsunuz ADALET istiyoruz intibak niçin çıkmıyor veya düşük maaş alanlara iş imkânı tanıyın İNŞAALLAH sesimizi duyurursunuz sayın medyacılar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle