Türk şirket ABD’de üretip dünyaya satacak

Türk savunma sanayi şirketi ABD’de silah üretimi yapmaya başladı. Küresel ölçekte en iyi savunma sanayi şirketleri arasında yer alan Samsun Yurt Savunma Sanayi, ABD’de kurduğu fabrikada Sub kompakt boy tabanca üretecek.

Türk şirket ABD’de üretip dünyaya satacak
Türk şirket ABD’de üretip dünyaya satacak
GİRİŞ 17.10.2019 14:11 GÜNCELLEME 17.10.2019 14:12
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Türk tabanca üretim şirketi Samsun Yurt Savunma, ölçeğini genişletti. Ürettikleri tabancaları birçok ülkeye ihraç eden şirket, son adımını ABD’de üretim merkezi kurarak attı. Yoğun çalışmalar sonucu kurulan fabrikada üretilecek tabancalar, dünya pazarına buradan giriş yapacak.

 

Konuyla ilgili olarak şirketin Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cahit Utku Aral bilgi verdi.

Aral, şirketin 20 yıl önce savunma sanayi kapsamında kurulduğunu ve Türkiye’nin tabanca ihracatının yüzde 75’ini tek başına yaptığını belirterek, "Dünyada ilk 10 marka içerisinde yer alıyoruz. Ağırlıklı olarak hafif silah üretimi yapıyoruz. Tüm dünyaya tabanca satışımız oluyor. Yıllık 250 binin üzerinde tabanca satışı yapıyoruz. Hedefimiz ürettiğimiz tüm ürünlerde 450-500 bin satışa ulaşmak" dedi.

 

"Türkiye’nin milli tabancasını üretiyoruz"

İhracattan ayrı olarak yurt içine de tedarik sağladıklarını vurgulayan Aral, "Türkiye’nin milli tabancasını üretiyoruz. Kendi kolluk kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunun yanında ürettiğimiz silahlar dünyanın birçok ülkesinin kolluk kuvvetleri tarafından da kullanılıyor. Şuan Türkiye’de polis teşkilatımız ve askerimiz Samsun Yurt Savunma Sanayi’nin ürettiği tabancaları kullanıyor. Ülkemizin kolluk kuvvetlerinin en donanımlı silahlara sahip olmasını istiyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz" diye konuştu.

"10 milyon dolarlık bir yatırımla üretime başladık"

ABD’de bu yıl kurdukları üretim tesisinden bahseden Aral, "ABD’nin iç üretimini koruma adına uyguladığı bir politika var. Bu sebeple ebadı küçük bazı silahların ABD’ye ihracatı mümkün değil. Biz bu çerçeve bir proje gerçekleştirdik. Projemiz çerçevesinde ABD’ye kendi üretim tesisimizi kurduk. ABD’de kurduğumuz tesisimizde yaklaşık 10 milyon dolarlık bir yatırımla üretime başladık. Sub kompakt silahlarımızın üretimine orada başladık. Orada ürettiğimiz silahlar Kuzey ve Güney Amerika pazarına dağılıyor" dedi.

Geliştirdikleri TP9 SFX modelinin atıcılık sporu için geliştirilmiş bir tabanca olduğunu anlatan Aral, tabancanın sunmuş olduğu özellikler ile çok ciddi başarılara imza attığını kaydetti. Aral, "2017 yılında bu tabancamız Amerika’da yılın tabancası seçildi. 2019 yılında da SAI(Salıent Arms Internatıonal) ile ortak bir projeye başladık, o proje de TP9 Elıte Combat modelimiz 2019 yılında yılın tabancası seçildi. TP9 Elıte Combat modelimizde hem spor atıcılığı hem görev için kullanılan tabancaları konsolide ettik. Ürettiğimiz ürünleri patentler ile koruma altına alıyoruz. Çünkü bu sektörde yaptıklarımızla takip eden değil takip edilen bir firma konumundayız” şeklinde konuştu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • hasan taştan 1 yıl önce Şikayet Et
  neden abd de neden türkiyede üretmiyor sonrada ben milliyim diyor
  Cevapla
 • dost 1 yıl önce Şikayet Et
  amerika türkiyeye silah ambargosu uygularken onlara silah üretmek ne kadar doğru?
  Cevapla
 • Adana01 1 yıl önce Şikayet Et
  okuduğunu anlamayan insan, ancak chp nin kuklası haline gelir
  Cevapla
 • Ahmet Yurtsever 1 yıl önce Şikayet Et
  Onlara üretmiyor, orada üretiyor ve oradan ihraç ediyor...
  Cevapla
 • Gaziantepli 1 yıl önce Şikayet Et
  Gururluyuz ama bazı eleştirilerde yapmak istiyorum. Adının Samsun olması dünyaca ünlü Güney Kore markası Samsung ile bağ kurulmasına ve Kore malı olduğu düşüncesine sebep olur. İkinci eleştirimde dünyaya dünyanın öbür ucundan ulaşmak ne getirecek? ABD dünyanın diğer yüzünde Asya, Afr,ka, Avrupa beri yüzünde. Orada üretip bu tarafa satmak ne getirir? Bizde üretileni 6-7 kat daha ucuza maledersiniz çünkü arada büyük maaş farkı var. Yok Tabancaya Made in Turkey değilde Made in USA yazıp Amerikan malı diye satacaksanız o başka. O Zaman bende bundan o Kadar gurur duymam. Türk adı olmayan bir maldan gurur duyamam.
  Cevapla
 • Nuri 1 yıl önce Şikayet Et
  Abd de satılır zaten.Silah almak isteyene zorluk çıkarılmıyor.Bizde her türlü zorluk çıkarılıyor.Bulundurma ruhsatlı süs niyetine alırsan ancak silah alabiliyorsun pahalı fiyattan ve yüksek fiyatlı ruhsat harcı ile.
  Cevapla
 • Neden 1 yıl önce Şikayet Et
  Üretim yeri neden abd acaba?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle